Reklama

Wiadomości

Bp Mendyk: katolicy chcą być traktowani sprawiedliwie, nie chcą przywilejów

Jako katolicy w Polsce nie chcemy żadnych przywilejów. Chcemy być tak samo traktowani jak ludzie w różnych instytucjach - po prostu sprawiedliwie; nie chcemy niczego nadzwyczajnego – mówił w sobotę na Jasnej Górze biskup świdnicki Marek Mendyk.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

PAP/Waldemar Deska

„Nadszedł czas, żeby odważnie podnieść czoło i bronić swojej godności, bronić autorytetu Kościoła” – wskazał hierarcha podczas zorganizowanej przez Akcję Katolicką konferencji zatytułowanej „Prześladowany – jak katolik”.

Hierarcha jest asystentem krajowym Akcji Katolickiej. Konferencję zorganizowały struktury tej organizacji z Warszawy, Częstochowy i Świdnicy. Zapoczątkowała ona cykl spotkań pod hasłem „Kościół XXI wieku”. Kolejne spotkanie, poświęcone mediom, ma odbyć się 10 grudnia w Świdnicy.

Biskup Marek Mendyk podkreślał w dyskusji, że katolicy nie domagają się dla siebie specjalnych praw, ale równego traktowania. „Nie upominamy się o nic nadzwyczajnego” – mówił, oceniając, że przeciwnicy Kościoła często posługują się kłamstwem i zastraszaniem.

Podziel się cytatem

„To, czym próbuje się nas zaatakować, to są dwie rzeczy: kłamstwo i strach. Nakłamać i obudzić strach. Obudzić takie przekonanie: lepiej nic nie mówić, lepiej się nie wychylać, lepiej nie eskalować, bo może być jeszcze gorzej. Nie wolno tego robić. Musimy postawić pytanie bardzo ważne: dlaczego mnie bijesz?” – powiedział biskup.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przytoczył swoje doświadczenia w relacjach z instytucjami europejskimi, gdzie pojęcie „prześladowania” zarezerwowane jest dla krajów, w których chrześcijanie narażeni się na utratę życia lub kary więzienia – jak Pakistan, Nigeria, Korea Północna czy Chiny. Natomiast negatywne zjawiska dotykające chrześcijan w krajach europejskich określane są jako dyskryminacja i nietolerancja – ich monitorowaniem zajmuje się obserwatorium w Wiedniu, które potwierdza, że liczba takich zjawisk rośnie.

Ks. Mazurkiewicz zauważył, że powodem tej dyskryminacji z reguły nie jest bezpośrednio religia czy fakt, iż chrześcijanie spotykają się w kościołach i modlą, ale toczący się w Europie „spór antropologiczny” o to, kim jest człowiek – z tego zaś wynikają spory etyczne. W efekcie zwolennicy aborcji, eutanazji, swobodnego wyboru płci czy jednopłciowych małżeństw prędzej czy później napotykają na swojej drodze obrońców życia, którymi są – jak mówił ks. profesor - niemal wyłącznie chrześcijanie, głównie katolicy. Tym samym – dodał - ludzie, którzy kierują się wiarą chrześcijańską, są przeszkodą dokonywania rewolucji obyczajowej i moralnej w Europie.

Reklama

Według ks. Mazurkiewicza, „Kościół powinien robić to, co do niego należy – głosić ewangelię w sposób skuteczny”. Jak mówił, puste kościoły oznaczałyby, że ludzie kształtowani są przez inne ośrodki. Za atut Kościoła uznał racjonalność i spójność jego stanowiska. „Nie chodzi nam o wygranie sporu emocjonalnego. Na ulicach widzimy emocje skierowane przeciwko nam, ale nie ma za tym głębokich przemyśleń; oprócz władzy – tego, że chcemy (przeciwnicy Kościoła – PAP) po swojemu urządzić świat” – tłumaczył profesor.

Ocenił, że dyskryminacja Kościoła nie zgadza się z polską kulturą i tradycją. Przypomniał, że w Polsce nie było wojen religijnych, ruchy robotnicze nie były antykatolickie, a świadomość, że „bez chrześcijaństwa nas nie ma” miało i ma także wielu ludzi nienależących do Kościoła. Ks. Mazurkiewicz opowiedział się za odnawianiem wspólnoty i odejściem od podziału na „my i oni”.

Małopolski kurator oświaty Barbara Nowak podkreśliła rolę szkoły – a w niej lekcji religii – w procesie wychowania i formowania człowieka. Jak oceniła, jeżeli uczniowie nie mogliby w szkole poznać zasad religii: szacunku dla drugiego człowieka, miłości bliźniego, praw naturalnych – zwyciężyłaby inwazja ideologiczna.

„Bez podłoża chrześcijańskiego, bez funkcjonowania we wspólnocie z Kościołem katolickim, nie jesteśmy w stanie funkcjonować dobrze, nie jesteśmy w stanie tego państwa utrzymać” – oceniła kurator. Pochwaliła dużą liczbę uczestników szkolnych konkursów o tematyce religijnej i zwróciła uwagę na z reguły dużą liczbę uczestników mszy świętych, otwierających ważne szkolne uroczystości – mimo dobrowolnego, a nie obowiązkowego udziału w nich.

Reklama

Przewodnicząca prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Martyna Gieleta zauważyła, że nie wszyscy uczniowie uczestniczący w szkolnych aktywnościach związanych z religią – jak np. szkolne rekolekcje – w pełni i z zaangażowaniem w nich uczestniczą. Kurator Barbara Nowak oceniła jednak, że w procesie formowania człowieka „jest istotny pewien element przymusu”.

„Jak mówimy o wierze – to jest wielki proces. To nie jest tak, że podoba mi się czy mi się nie podoba, czy ja dobrze uczestniczę czy niedobrze – ja w tym po prostu jestem. Jeżeli człowiek jest formowany długo, przekazujemy mu pewną wiedzę, pewną informację - to ten człowiek przez to się formuje. Nawet jeśli odejdzie od religii, a ma te fundamenty - to będzie miał do czego wrócić. Jeżeli nie dostanie tego, to niestety nie wróci” – powiedziała Barbara Nowak.

„Stąd to, że młodzież jest przymuszana czasem - czy do rekolekcji, czy do bycia w kościele - to żadne zło (…) – bardzo dobrze, niech on tam będzie, czasem nawet się nudząc, ale nudząc usłyszy coś, co może mu utkwi w głowie do końca (…). Myślę, że ludzie, którzy dzisiaj przychodzą, i niekoniecznie rozumieją po co przychodzą, na pewno kiedyś do tego dojdą. Więc pewnego rodzaju przymus jest dla mnie rzeczą naprawdę dobrą” – podsumowała kurator Nowak.

Prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warszawskiej prof. Tadeusz Kulik ocenił w sobotniej debacie, że obecnie „garstka wojujących antychrześcijan terroryzuje masy chrześcijańskie”. „Oni podcinają gałąź, na której sami siedzą – to samobójcze niszczenie żelaznej tarczy duchowej, którą de facto jest chrześcijaństwo” – mówił prezes, zapowiadając wzmożenie aktywności Akcji Katolickiej. „Akcja Katolicka jest jak niedźwiedź, który jeszcze nie do końca się przebudził; ale nasi przeciwnicy ideologiczni nas obudzili” – powiedział prof. Kulik.(PAP)

mab/ pat/

2022-10-08 15:08

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pawełki

Karol Porwich/Niedziela

– Dziś odwołujemy się do szczególnego orędownictwa św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza, prosząc dla tej wspólnoty, której dzisiaj tu doświadczamy, o ufną wiarę w Opatrzność Bożą, która z miłosną troską prowadzi losy ludzi i narodów, a ojcom i braciom paulinom wypraszajmy dary Ducha Świętego, który jest w nas i którego mamy od Boga na świadectwo wobec ludzi – mówił abp Wacław Depo 17 stycznia, na zakończenie obchodów uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, na Jasnej Górze.

Ku czci patriarchy Zakonu Paulinów na zakończenie „Pawełek” metropolita częstochowski, który jest konfratrem Zakonu Paulinów, przewodniczył Sumie odpustowej oraz wygłosił homilię. Wśród koncelebransów byli o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu, oraz Zarząd Generalny.

CZYTAJ DALEJ

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Niedziela Ogólnopolska 34/2009, str. 24

Adobe Stock

Modlimy się bardzo często o życie wieczne dla naszych zmarłych. Pewnie i sobie życzymy tego wiecznego życia po śmierci. Jednak tak do końca nie rozumiem tego wezwania, bo nie umiem sobie wyobrazić życia wiecznego. Czy ono różni się tylko wymiarem czasu od życia na ziemi i niczym innym? Gdyby chodziło tylko o to, żebyśmy żyli nie kilkadziesiąt lat, ale wiecznie, to równie dobrze moglibyśmy sobie życzyć piekła, bo z tego, co wiem, piekło też trwa wiecznie. Czy mógłby Ksiądz napisać, czym dla Księdza jest życie wieczne i jak można dążyć do udziału w nim?
M.G.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Trwają przygotowania do Areny Młodych 2023

2023-02-04 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Trwają przygotowania do tegorocznej Areny Młodych. Wczoraj i dziś w przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym odbyło się spotkanie dla katechetów - świeckich i duchownych - którzy włączeni są w tegoroczne diecezjalne rekolekcje dla młodych szkół średnich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję