Reklama

Kościół

Kętrzyn-Wilamowo

Całym swoim życiem budowali naród

- Dedykowane Bogu i ludowi Bożemu życie tych dwóch wielkich Polaków było również służbą Polsce. Obie rzeczywistości, Kościół i nasza Ojczyzna, są z sobą połączone.

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

ks. Stefan Wyszyński

Łukasz Krzysztofka

Oni ukazali to swoim życiem, że ich pasterska posługa budowała całą społeczność narodową – powiedział w czasie Mszy św. polowej podczas XXII Dnia Pamięci bł. Stefana Kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Uroczysta Eucharystia w hangarze na lotnisku, z którego 6 października 1954 r. przewożono samolotem internowanego Prymasa Tysiąclecia ze Stoczka Klasztornego do Prudnika, była punktem kulminacyjnym tegorocznego Dnia Pamięci.

Rozpoczął go apel przy obeliskach, poświęconych św. Janowi Pawłowi II i bł. kard. Wyszyńskiemu.

Witając uczestników uroczystości, Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, podkreślił, że obchody są hołdem czci, oddawanym tym dwóm wielkim Polkom. Przypominał także wkład śp. abp. Edmunda Piszcza, poprzedniego metropolity warmińskiego, który zapoczątkował przed dwudziestu dwoma laty uroczystości na lotnisku w Kętrzynie.

Iwona Czarcińska z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, nawiązując do słów bł. kard. Wyszyńskiego, zapisanych w Stoczku: „Nie zmuszą mnie, żebym ich nienawidził”, podkreśliła, że postawa ta cechowała prymasa przez całe jego życie.

- Uczył nas, że trzeba miłować wszystkich, trzeba miłować Ojczyznę, nie można zapiekać się w nienawiści, nie można przyjąć postawy, która nie niesie z sobą przebaczenia. Mimo uwięzienia nie miał w sobie ducha nienawiści. Często później powtarzał, że musimy bronić Polski, ale bronić tylko miłością. Nienawiść zawsze przegra – zaznaczyła i dodała, aby dzisiaj szukać pomocy u bł. Stefana Wyszyńskiego, abyśmy umieli sobie samym i sobie nawzajem przebaczać. - Jak mówił prymas, przebaczenie to klucz do naszej wewnętrznej celi więziennej. Jeśli przebaczymy, to ją otwieramy.

Członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i zarazem świadek jego życia wskazała też na wieli szacunek kard. Wyszyńskiego dla każdego człowieka oraz na jego ogromną miłość do Matki Bożej. Odczytała również list od prezydenta Andrzeja Dudy oraz przekazała organizatorom dar - flagę Rzeczypospolitej Polskiej. List na uroczystość nadesłał także premier Mateusz Morawiecki.

Reklama

Po złożeniu przez delegacje wieńców pod obeliskami uczestnicy przeszli do znajdującego się obok hangaru, w którym polową Eucharystię odprawił abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

W homilii podkreślił, że bł. kard. Stefan Wyszyński i św. Jan Paweł II są dla nas darem Opatrzności Bożej.

- Dziś Bogu za nich dziękujemy, a jednocześnie za ich wstawiennictwem wypraszamy łaski dla nas, byśmy potrafili iść ich drogami, mieć serca, jak oni mieli, dedykowane służbie Bogu i ludziom - mówił abp Górzyński.

Obchody z udziałem wojska zakończył poczęstunek z kuchni polowej.

Kard. Wyszyński trafił do Stoczka Warmińskiego 12 października 1953 r. Przebywał tam blisko rok. W czasie pobytu w stoczkowskim więzieniu dokonał osobistego oddania się Matce Najświętszej w macierzyńską niewolę miłości. 6 października 1954 r. z lotniska w Kętrzynie-Wilamowie został przetransportowany samolotem na drugi koniec Polski - do Prudnika na terenie obecnej diecezji opolskiej.

2022-10-09 19:10

Ocena: +4 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prorektor KUL: Jan Paweł II i kard. Wyszyński mieli ogromny wpływ na kształt uniwersytetu

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Bachledówka k. Zakopanego, lipiec 1973 r

Bachledówka k. Zakopanego, lipiec 1973 r

Ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor KUL o związkach kardynała Stefana Wyszyńskiego z uniwersytetem i Lublinem oraz o roli jaką dziś pełni uczelnia. Rok 2021 decyzją Sejmu i Senatu dedykowany jest kard. Stefanowi Wyszyńskiemu.

Ubiegły rok był w Polsce rokiem Jana Pawła II, obecny będziemy przeżywać jako rok kard. Stefana Wyszyńskiego. - To ogromna radość, że władze naszego kraju w ten sposób uhonorowały dwie osoby tak mocno związane z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Ks. Karol Wojtyła był przez niemal ćwierć wieku wykładowcą naszego uniwersytetu, a kard. Wyszyński to jego najwybitniejszy absolwent. Obaj mieli ogromny wpływ na kształt KUL - podkreśla ks. prof. Mirosław Sitarz, prorektor ds. misji i administracji KUL.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Paryż: ataki na trzy kościoły w ciągu tygodnia

2023-01-27 14:36

[ TEMATY ]

Francja

Adobe.Stock

W ciągu tygodnia w Paryżu doszło do ataków na trzy kościoły katolickie. Każdą ze świątyń próbowano podpalić. Najnowszym przykładem takich działań jest uszkodzenie ogniem lewej strony portalu kościoła św. Wawrzyńca w nocy z 24 na 25 stycznia. Sprawca tego czynu, 47-letni mężczyzna został zatrzymany przez patrol policji, który wezwał na miejsce straż pożarną.

Wcześniej, 17 i 22 stycznia dwukrotnie oblano łatwopalnym płynem drzwi kościoła Matki Bożej Fatimskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję