Reklama

Rok liturgiczny

12 października Kościół czci Matkę Bożą ze Słupa (María del Pilar) – Patronkę Hiszpańskości

Co roku 12 października Kościół katolicki, szczególnie w Hiszpanii i w Ameryce Łacińskiej, wspomina Matkę Bożą ze Słupa (María del Pilar), którą w 1984 św. Jan Paweł II ogłosił Patronką Hiszpańskości (Patrona de la Hispanidad), tzn. całego świata hiszpańskojęzycznego. Prastara tradycja wiąże początki Jej kultu ze św. Jakubem Apostołem, przybyłym na Półwysep Iberyjski w połowie I wieku, aby głosić tu Ewangelię i wiarę Chrystusową.

Dorota Niedźwiecka

Według tejże tradycji 2 stycznia 40 roku apostoł modlił się nocą nad brzegiem rzeki Ebro koło dzisiejszej Saragossy i w pewnej chwili ukazała mu się na słupie (lub kolumnie) żyjąca jeszcze wówczas w Jerozolimie Maryja. Poprosiła go, aby w tym miejscu wznieść poświęcony Jej kościół i aby słup (Pilar), na którym stała, znalazł się obok ołtarza. "Miejsce to pozostanie tu aż do końca świata, aby łaska Boża czyniła tu cuda za moim pośrednictwem tym, którzy modlą się o moją pomoc" – powiedziała Matka Boża zdumionemu apostołowi.

Wkrótce po objawieniu on i jego uczniowie zaczęli budować świątynię, w której do dzisiaj na centralnym miejscu obok ołtarza znajduje się kolumna z Bogurodzicą z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Chociaż w ciągu wieków była wielokrotnie przebudowywana i z małej kapliczki stała się wielką bazyliką, to jednak uchodzi za pierwszy na świecie kościół poświęcony Matce Bożej.

Tak rozpoczął się kult Maryi del Pilar – jeden z najbardziej rozpowszechnionych kultów maryjnych na świecie, zwłaszcza w świecie języka hiszpańskiego. Nie powstrzymały go ani najazdy barbarzyńców i arabskie, ani liczne wojny, jakie w ciągu wieków przetoczyły się przez te ziemie, łącznie z wojną domową w latach 1936-39.

Co więcej żeglarze i misjonarze hiszpańscy, którzy po odkryciu Ameryki pod koniec XV wieku docierali w tamte strony, też zawieźli ze sobą kopie Pani ze Słupa, która w ten sposób stała się jednym z głównych wizerunków maryjnych, czczonych za oceanem. Znamienne, że przyjęta oficjalnie data odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba wypada w uroczystość Mariiu del Ppilar – 12 października 1492 r. Jest to również święto narodowe Hiszpanii. Biorąc to wszystko pod uwagę św. Jan Paweł II ogłosił w 1984 Dziewicę z Kolumny (Virgen del Pilar) “Patrona de la Hispanidad” (Patronką Hiszpańskości, czyli świata hiszpańskojęzycznego).

2022-10-12 16:13

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję