Reklama

Jasna Góra

Wyjątkowy egzemplarz listu Jana Pawła II o różańcu jest na Jasnej Górze - dziś 20. rocznica jego ogłoszenia

Dokładnie dziś mija 20. rocznica ogłoszenia listu Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae” (O różańcu). Na Jasną Górę papież ofiarował własnoręcznie podpisany tekst. Specjalny dar został tu przekazany 6 XI 2002r. podczas Jasnogórskiego Apelu. - To wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca i nadziei Kościoła związanych z tym Sanktuarium - podkreślano. Różańcowe tajemnice światła odmawiane będą w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

- Wolą Ojca Świętego jest, aby ten egzemplarz został przekazany do Sanktuarium Jasnogórskiego i tam przechowywany - napisał w liście do metropolity częstochowskiego abp Stanisława Nowaka, ks. prał. Joseph Barbieri.

- To zaszczytny dar dla Jasnej Góry wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca i nadziei Kościoła związanych z Jasnogórskim Sanktuarium - mówili Paulini.

Nawiązując do dzisiejszej rocznicy kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zachęcał, by stała się ona okazją do refleksji nad znaczeniem modlitwy różańcowej w naszym życiu. - Zapytajmy siebie czy odmawiam różaniec, czy znajduję czas, by poprzez kontemplację życia Chrystusa jednoczyć się wraz z Maryją w dziele zbawienia - mówił o. Kustosz.

Różaniec stał się niejako symbolem pontyfikatu Jana Pawła II. Papież często nim obdarzał innych, pozostawiał go także jako wyraz szczególnego związku z danym miejscem. Na Jasnej Górze podarowanych przez Ojca Świętego koronek jest wiele. Ten najcenniejszy wykonany ze złota znajduje się obok Cudownego Obrazu.

Papieskie różańce oglądać można na wystawie w nowej części Bastionu św. Rocha. Są tam też inne dary Jana Pawła II, pamiątki po nim, jest nawet jego czarne BMW.

Podziel się cytatem

Reklama

„Różaniec jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem (…). Przedziwna w swej istocie i głębi (…). Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa (…) jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem przez serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca, serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości (…)”.

Jan Paweł II nie tylko nobilitował Jasną Górę poprzez wielokrotne i zróżnicowane formy pielgrzymowania, ale również, świadomy uniwersalnego wymiaru maryjności jasnogórskiej, ubogacił nią Kościół Powszechny, szczególnie praktyką zawierzenia Maryi, tutaj utrwalaną, którą dopełnił w Krakowie-Łagiewnikach zawierzeniem świata Bożemu Miłosierdziu.

2022-10-16 13:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Był wśród nas przed 22 laty

Niedziela legnicka 24/2019, str. 1

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. Piotr Nowosielski

Pamiątką legnickiego spotkania z Janem Pawłem II jest kościół pw. św. Wojciecha

Pamiątką legnickiego spotkania z Janem Pawłem II jest kościół pw. św. Wojciecha

Tegoroczny dzień 2 czerwca był dla naszej diecezji dniem upamiętniającym 22. rocznicę wizyty apostolskiej Jana Pawła II. Papież przybył do Legnicy niemalże u początków, bo w piątym roku jej istnienia. Na legnickim lotnisku w 1997 r. ponad 300 tys. pielgrzymów witało go zawołaniem: Ojcze Święty, umocnij naszą wiarę!

CZYTAJ DALEJ

Święty Błażej

Niedziela podlaska 5/2006

[ TEMATY ]

święty

diecezja.reszow.pl

„Przez wstawiennictwo św. Błażeja, biskupa i męczennika, niech uwolni cię Bóg od choroby gardła i od wszelkiej innej choroby. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen” - te oto słowa wypowiadają kapłani podczas błogosławieństwa gardła w dniu 3 lutego, w którym Kościół obchodzi wspomnienie św. Błażeja.

Życie św. Błażeja

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję