Reklama

Kościół

Bp Milewski: katolicy nie mogą godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II

- Jako katolicy nie możemy godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II i przedstawianie go jako kogoś, kto ukrywał zło i promował grzeszników – powiedział bp Mirosław Milewski w Gozdowie w diecezji płockiej. W XXII Dniu Papieskim udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z tej parafii.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Bp Mirosław Milewski w 44. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na papieża przypomniał wiernym, że Papież z Polski w dniu inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 roku poprosił katolików o odwagę: „Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Jego niemal 27-letni pontyfikat był przełomowy. Na pamiątkę tego, czego dokonał Ojciec święty dla całego Kościoła i narodu polskiego obchodzony jest Dzień Papieski.

Hierarcha odwołał się do hasła dnia: „Blask Prawdy”, którego źródłem jest encyklika „Veritatis splendor” z roku 1993. Papież podkreślił w niej, że człowiek nie jest twórcą prawdy, a tylko ją odczytuje. I że dochodzi do prawdy w „blasku”, którym jest Jezus Chrystus.

Bp Milewski powiedział, że w świecie, w którym zanika umiejętność odróżniania prawdy od kłamstwa, trzeba wciąż przypominać o „blasku Chrystusowej Prawdy”. Odnowa życia moralnego może dokonać się jedynie poprzez ukazanie prawdziwego oblicza wiary chrześcijańskiej. Trzeba „podążać za Prawdą, którą jest Bóg”.

- Jako katolicy nie możemy godzić się na szkalowanie św. Jana Pawła II i przedstawianie go jako kogoś, kto ukrywał zło i promował grzeszników. Nie możemy godzić się na podważanie jego autorytetu czy odrzucanie jego nauki. Nie możemy wierzyć tym, którzy po prostu kłamią, bo chcieliby dokonać rewolucji obyczajowej, która zmiecie z powierzchni ziemi chrześcijaństwo z jego wymaganiami moralnymi – zaakcentował biskup.

Poprosił kandydatów do sakramentu bierzmowania, aby „jutro nie porzucili Kościoła”. Stwierdził, że wielu młodych żyje w świecie wirtualnym, który w znaczącej części jest przeciw Bogu i prawdzie. Fora internetowe pełne są irracjonalnej nienawiści do Kościoła, a przedmiotem hejtu są nawet parafialne ogłoszenia duszpasterskie: - Świat wirtualny już dawno przestał odróżniać dobro od zła, prawdę od kłamstwa, dowód od domysłu. Prawda go nie interesuje – podkreślił hierarcha.

Reklama

Zaznaczył jednak, że kiedy odwiedza parafie diecezji to widzi, jak wiele w Kościele płockim jest dobra: widzi wiernych, którzy się modlą, przystępują do sakramentów, pomagają w parafii proboszczowi, ciężko pracują na życie, pomagają innym ludziom, wspierają ludność Ukrainy: - To jest prawda o Kościele w Polsce. To jest prawda o Pokoleniu JP II. Nie dajmy sobie tej prawdy odebrać – poprosił biskup.

Bp Milewski w czasie Mszy św. udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii pw. Wszystkich Świętych w Gozdowie. Proboszczem tej parafii jest ks. kan. Stanisław J. Opolski.

2022-10-17 12:52

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo o humanizmie w nauczaniu św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

abp Wacław Depo

Mariusz Pośpiech/Muzeum Monet i Medali JP2

„Godność osoby ludzkiej od jej poczęcia do naturalnej śmierci była fundamentem humanizmu św. Jana Pawła II”. – mówił wieczorem 18 listopada abp Wacław Depo metropolita częstochowski w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie na spotkaniu w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”. Gospodarzem spotkania był Krzysztof Witkowski, twórca i dyrektor muzeum.

Abp Depo podkreślił, że „obecność i nauczanie Jana Pawła II dotyczy obszaru wiary, ale także życia społecznego”. – Dlatego nie możemy pozwolić zamknąć Jana Pawła II do złotych ramek. Musimy wciąż zgłębiać jego życie i nauczanie – mówił abp Depo.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kraków/ W wieku 100 lat zmarł prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności

2023-01-27 20:33

[ TEMATY ]

Kraków

zmarły

prof. Aleksander Krawczuk

Wikipedia/autor: Ladislav Luppa na licencji Creative Commons

prof. Aleksander Krawczuk

prof. Aleksander Krawczuk

Nie żyje prof. Aleksander Krawczuk, wybitny znawca starożytności, filolog klasyczny, od 1949 r. związany z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie. W czerwcu skończyłby 101 lat.

O śmierci prof. Aleksandra Krawczuka poinformował w piątek Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w mediach społecznościowych. Wiadomość tę potwierdził również PAP w rozmowie telefonicznej pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję