Reklama

„Nazwałem was przyjaciółmi”

Niedziela Ogólnopolska 24/2008, str. 22-23

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sobotę 7 czerwca po raz kolejny wielka rzesza młodzieży przybyła na Pola Lednickie, by dać świadectwo swojej wiary i na nowo wybrać Chrystusa. o. Jan Góra, dominikanin, twórca Lednicy, już od wczesnych godzin popołudniowych witał młodych ludzi przybywających na spotkanie. Według wstępnych szacunków, ok. 60 tys. pielgrzymów wzięło udział w tegorocznym spotkaniu, którego motywem przewodnim była przyjaźń i słowa Jezusa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Nazwałem was przyjaciółmi”.

Ryby dla przyjaciela

Lednica obfituje w symbole. Młodzi ludzie przyzwyczaili się, że z każdego spotkania wyjeżdżają z prezentami. Nie mogło ich zabraknąć także w tym roku. W nawiązaniu do tematu przyjaźni, każdy otrzymał dwie ryby, z których jedną miał przekazać swojemu przyjacielowi jako znak rozpoznawczy chrześcijan. Na szyjach młodych widoczne były krzyże lednickie, będące repliką krzyża znalezionego na wyspie Ostrów Lednicki, u źródeł chrzcielnych Polski. Ponadto bagaż każdego uczestnika został wzbogacony o nowe wydanie Listów św. Pawła - zbiór mądrości prawdziwego świadka Chrystusa. W sklepiku lednickim do nabycia były koszulki z nowym logo Lednicy i płyty Siewców Lednicy z piosenkami z tegorocznego spotkania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pole spowiedzi

O. Jan Góra gorąco zachęcał młodych ludzi, aby - będąc na Lednicy - przyjęli Komunię św. Kto nie był w stanie łaski uświęcającej, mógł skorzystać ze spowiedzi w warunkach zupełnie odmiennych, bez tradycyjnych konfesjonałów. Sakrament pojednania odbywał się pod gołym niebem, wśród traw, gdzie młodzi, patrząc prosto w oczy kapłana, namiestnika Chrystusa, wyznawali swoje winy. Niektórym ciężko było podjąć decyzję o podejściu do kapłana, ale po odbyciu spowiedzi na ich twarzach można było zauważyć radość z faktu oczyszczenia duszy z grzechów, nieraz po długiej przerwie. Każdy, kto chciał w ciszy adorować Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, mógł to uczynić w kaplicy.

Reklama

Godzina Miłosierdzia

O godz. 15 zespół Siewcy Lednicy, który animuje śpiewy podczas corocznych spotkań, odśpiewał Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która od kilku lat stała się nieodłącznym elementem spotkań nad Lednicą. Do recepcji cały czas zgłaszali się nowi uczestnicy spotkania. W tym roku na spotkanie można było dojechać specjalnym pociągiem - „Św. Jacek”, który przywiózł pielgrzymów do Lednogóry. Wśród pasażerów obecny był abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni współpracownik Jana Pawła II.

Nabożeństwo Prawdziwego Oblicza

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęła uroczysta procesja po drodze III Tysiąclecia, w której kroczyli m.in.: przedstawiciele władz państwowych, rektorzy wyższych uczelni, hierarchowie kościelni, balet i wielu młodych ludzi. Po uroczystym przywitaniu przez o. Górę, wręczone zostały Lednickie Talenty, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży. Procesja masek rozpoczęła Nabożeństwo Prawdziwego Oblicza, składające się z trzech części, zatytułowanych: samotność, cierpienie i strach. Uczestnicy spotkania nałożyli maski, m.in. te wydrukowane w bieżącym numerze „Niedzieli”, które następnie ściągnęli, aby ukazać swoje prawdziwe oblicze, odbite na chustach, które zostały uniesione przez balon do nieba. Młodzi potwierdzili w ten sposób fakt, że chce, by od dziś każdy mógł znać tylko ich prawdziwe oblicza, które są odzwierciedleniem ich duszy.

Wybór Chrystusa

Sedno każdego Spotkania Młodych nad Lednicą stanowi Akt Wyboru Chrystusa, w którym każdy uczestnik dobrowolnie zawierza swoje życie, obecne i przyszłe, pod panowanie Zbawiciela. Następnie rozpoczęła się uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza, koncelebrowana przez wszystkich kapłanów przybyłych nad Lednicę. W homilii bp Edward Dajczak powiedział, że człowiek potrzebuje przyjaźni, której w dzisiejszym świecie brakuje. - Coś się stało, że nie ma miejsca w życiu na przyjaźń, bo ledwie podrośniemy, już musi być chłopiec i dziewczyna, już musi być gra miłości. Dziwna jest ta nasza cywilizacja - tyle miejsca poświęca ekonomii i technice, a tak mało człowiekowi. Coś się poprzestawiało, dlatego wielu ludzi płacze - mówił biskup koszaliński. Swoje rozważania zakończył słowami modlitwy Jana Pawła II: „ O, Panie Jezu, zachowaj młodych w sercu. Naucz nas, jak przekazywać wiarę innym, aby byli solą ziemi”. Na zakończenie Mszy św. abp Nycz udzielił pasterskiego błogosławieństwa i nałożył krzyże misyjne kilkunastu młodym ludziom wybierającym się na misje w różne strony świata.

Reklama

Duchowa obecność Jana Pawła II

W godzinie śmierci Papieża, ok. 21.37, abp Mokrzycki uroczyście wniósł krzyż, przy którym modlił się Jan Paweł II podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w marcu 2005 r. W świadectwie o życiu przy Ojcu Świętym abp Mokrzycki zapewnił zebranych, że ich obecność nad Lednicą jest najlepszym dowodem na nieustającą duchową obecność Jana Pawła II. Następnie abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przeszedł z ogromną lednicką monstrancją wśród uczestników spotkania, aby mogli w ciszy, przy dźwiękach fletni, przez chwilę adorować Chrystusa obecnego pod postacią chleba.

Godzina solidarności z całą Polską

Dzięki Telewizji Polskiej Lednica była obecna w domach w całej Polsce, a nawet poza jej granicami. Podczas transmisji, młodzi tańczyli i radośnie śpiewali słynne pieśni lednickie, a wśród nich piosenkę tegorocznego spotkania, zatytułowaną: „Jesteście przyjaciółmi”. Pola Lednickie zapłonęły blaskiem świec, a para narzeczonych opowiedziała o swoim postanowieniu życia przedmałżeńskiego w czystości. Wśród uczestników spotkania postawa tej pary młodych ludzi wzbudziła podziw i wywołała gorące brawa.

Słowa Papieża i Prezydenta RP

Benedykt XVI, kontynuując dzieło swojego poprzednika, co roku kieruje słowo do uczestników spotkania nad Lednicą. Tym razem przypomniał słowa Chrystusa: „Już was nie nazywam sługami, (…) ale nazwałem was przyjaciółmi (...), albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego. (J 15, 15).
Pozdrowienia do uczestników Lednicy skierował również prezydent Lech Kaczyński. W oczytanym liście życzył im odkrycia i odnowienia w trakcie lednickiego spotkania więzów przyjaźni z Bogiem, drugim człowiekiem i krajem rodzinnym.

Przejście przez Bramę-Rybę

Procesja przyjaźni, w której niesione były rybki lednickie, oraz błogosławieństwo Bożych solistów to ostatni punkt tegorocznego spotkania. Zakończyło je tradycyjne przejście przez Bramę-Rybę, podczas którego każdy uczestnik spotkania proszony był o wsparcie idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej. O. Góra wraz ze współpracownikami do samego końca stał pod Bramą-Rybą i dziękował każdemu za przybycie nad Lednicę w tym roku. Zapraszał na kolejne spotkanie - 6 czerwca 2009 r., którego tematem, według słów organizatora, będzie czas.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Andrzej Duda o bł. ks. Michale Rapaczu: wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań

2024-06-15 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

Ks. Michał Rapacz

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

„Tragiczny los, jaki go spotkał, budzi głęboki smutek, ale jego posługa kapłańska i całe, niespełna 42-letnie, życie są wspaniałym świadectwem niezłomnego ducha. Ksiądz Michał Rapacz, który walczył o godność ludzką, stanowi wzór odwagi głoszenia prawdy nawet w obliczu prześladowań” - napisał prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości beatyfikacyjnych proboszcza z Płok, które odbyły się dziś w krakowskich Łagiewnikach.

List w imieniu Andrzeja Dudy w Bazylice Bożego Miłosierdzia odczytał Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik. Prezydent zaznaczył, że dzisiejsza uroczystość w krakowskich Łagiewnikach przypomina o cierpieniach licznych polskich duchownych, zakonników i świeckich ludzi Kościoła prześladowanych w okresie komunizmu. „Męstwo i patriotyzm ks. Michała Rapacza stawiają go w długim rzędzie tych, którzy w duchowej walce o wolność zapłacili cenę najwyższą” - podkreślił prezydent wymieniając w tym kontekście także bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, bł. ks. Władysława Findysza, bł. s. Marię Paschalis Jahn i jej 9 towarzyszek ze zgromadzenia elżbietanek.

CZYTAJ DALEJ

Zanim na boisku, najpierw przy ołtarzu

2024-06-15 09:35

ks. Łukasz Romańczuk

Do Brzegu przyjechały drużyny piłkarskie LSO z Archidiecezji Wrocławskiej, a także jedna z diecezji świdnickiej. Na boisku Stadionu Miejskiego w Brzegu, gdzie na co dzień trenuje Stal Brzeg do rywalizacji przystąpili zarówno ministranci jak i lektorzy i ceremoniarze. Zanim rozpoczęły się rozgrywki sportowe, wszyscy spotkali się na Eucharystii w kościele pw. Miłosierdzia Bożego.

Mszy świętej przewodniczył bp Maciej Małyga, który w homilii nawiązał do czytań mszalnych, w których Eliasz nakłada płaszcz Elizeuszowi. Wskazując na ten moment w Piśmie Świętym hierarcha porównał przekazanie płaszcza prorockiego do nałożenia koszulki piłkarskiej. To duża odpowiedzialność, wymagająca dyscypliny i zaangażowania. To powierzone zadanie, które należy wykonywać sumiennie i uczciwie. W związku z tym nie zabrakło także odniesienia do postawy fair-play zarówno na boisku piłkarski, jak i w życiu codziennym.

CZYTAJ DALEJ

Rodzina najpiękniejszą wspólnotą. Rubinowy jubileusz papieskiej parafii w Lublinie

2024-06-16 08:13

Katarzyna Artymiak

Parafia Świętej Rodziny w Lublinie potocznie jest nazywana papieską parafią, a to dzięki wizycie papieża Jana Pawła II w 1987 roku w Lublinie i Mszy św. sprawowanej przez naszego Rodaka przy budującej się wówczas świątyni na Czubach. Niemym świadkiem tych wydarzeń po dziś dzień jest metalowy krzyż, który miał widnieć na frontonie kościoła, ale ostatecznie pozostał na tym samym miejscu, co podczas historycznej liturgii. W tym roku parafia świętuje 40-lecie. Z tej okazji odbyły się misje prowadzone przez ojców misjonarzy Świętej Rodziny.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję