Reklama

Polska

Ełk: święcenia biskupie ks. kan. Dariusza Zalewskiego

W sobotę 29 października w katedrze ełckiej ks. kan. dr Dariusz Zalewski, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przyjął święcenia biskupie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. z obrzędem udzielenia sakry biskupiej przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W liturgii uczestniczyli biskupi litewscy z diecezji koszedarskiej oraz arch. wileńskiej, i biskupi z Polski, delegat eparchii olsztyńsko-gdańskiej, rodzina i przyjaciele bp. Zalewskiego, licznie zgromadzeni duchowni, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Po Ewangelii odśpiewano hymn do Ducha Świętego. Następnie ks. prał. Pavol Talapka, radca nuncjatury odczytał papieską bullę, obwieszczającą nominację dla nowego biskupa. Homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski. Podkreślił w niej, że ks. Dariusz wyrósł w wyjątkowej Ziemi Augustowskiej. „Gdybyśmy byli powoływani do tej czy innej posługi, funkcji czy zadania i mieli to wszystko budować na swoich własnych siłach, byłoby to trudne, ale my idziemy uzbrojeni mocą z wysoka. Pan staje na naszej drodze i powiada: Nie lękaj się! Dzisiaj mówi Pan, nie lękaj się, Dariuszu. Bogu jesteśmy wdzięczni, że daje nam ludzi mocnej wiary. Wielu kapłanów ma swoje korzenie w Ziemi Augustowskiej. Ludzie stamtąd przez pokolenia dają świadectwo mocnej wiary” - zaznaczył bp Kamiński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Słowo do nowo wyświęconego biskupa skierował nuncjusz apostolski w Polsce. „Wybrałeś słowa: «Chwała Bogu za wszystko» jako wskazanie swojej nowej posługi w diecezji ełckiej. Wypełniaj nowe zadania tak, aby inni mogli powiedzieć «chwała Bogu za wszystko»” - mówił abp Pennacchio.

Ks. kan. Marcin Maczan, kanclerz ełckiej kurii biskupiej odczytał list gratulacyjny skierowany do nowego biskupa przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Życzenia złożyli biskupi oraz delegacje reprezentujące różne stany w Kościele ełckim.

Bp Jerzy Mazur zwracając się do bp Dariusza Zalewskiego złożył życzenia: „rozpoczynasz posługę biskupią w niełatwym czasie. Bądź zawsze blisko Boga na modlitwie. Bądź blisko z innymi biskupami i kapłanami oraz bądź blisko ze świętym Ludem Bożym, blisko owczarni, każdego człowieka, także tego zagubionego i poranionego. Niech Duch Święty na tej drodze umacnia Cię swoimi darami, byś był zawsze otwarty na Bożą wolę i był świadkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Niech Maryja, będzie dla Ciebie doskonałym wzorem wypełniania woli Bożej i niech otacza Cię płaszczem swojej opieki” – mówił biskup ełcki.

Reklama

Na zakończenie liturgii święceń nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej podziękował uczestnikom oraz poprosił o towarzyszenie modlitwą. „Chciałbym, aby moja posługa opierała się na zaufaniu i prawdzie, jakakolwiek by ona nie była. Aby nie było tak, jak pisze w jednej ze swoich książek abp. Fulton Sheen: „Do biskupa, który zasiadł / Po raz pierwszy na swym tronie, / Podszedł strojny konsekrator / I rzekł doń w poufnym tonie: / Dwie są jeno pewne rzeczy, / Które urząd ten da zawżdy: / Nie zapłacisz już za obiad, / Nie usłyszysz nigdy prawdy”. Dlatego pomimo nowej roli, jaką wyznaczył mi Bóg i Kościół święty, pragnę dalej pozostać dla Was bratem, ojcem, kierownikiem duchowym i przyjacielem” - mówił bp Dariusz Zalewski.

Biskup Dariusz Zalewski urodził się 29 stycznia 1974 r. w Augustowie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 2000 r. w katedrze ełckiej z rąk bp. Wojciecha Ziemby. W latach 2001-2008 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie patrystyki w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie. W 2010 r. uzyskał stopień doktora w zakresie patrystyki. Do czasu nominacji biskupiej był proboszczem parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Ełku i dyrektorem Wydziału Zakonnego Kurii Diecezjalnej w Ełku. 24 września 2022 r. papież Franciszek mianował ks. Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Hólar. Jako zawołanie biskupie bp Dariusz przyjął słowa z św. Jana Chryzostoma: "Gloria Deo propter omnia" („Chwała Bogu za wszystko”).

W herb biskupi wpisana jest tarcza dwudzielna, na której z jednej strony jest żółty krzyż na zielonym tle, symbolizujący mękę Chrystusa i otwartość na Bożą wolę. Natomiast na drugiej części tarczy znajduje się figura Matki Bożej Loretańskiej na niebieskim tle.

2022-10-29 17:15

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

19 grudnia – święcenia biskupie ks. prał. Jacka Grzybowskiego

[ TEMATY ]

święcenia biskupie

materiał prasowy

Ksiądz Prałat Jacek Grzybowski, nominowany decyzją Ojca Świętego na biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej przyjmie 19 grudnia 2020 roku w Katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika, święcenia biskupie.

Szafarzem święceń będzie abp Henryk Hoser SAC, biskup senior diecezji warszawsko-praskiej, a współkonsekratorami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski. Msza Święta rozpocznie się o godzinie 11:00.
CZYTAJ DALEJ

Rocznica drugiego objawienia w Fatimie: Ważniejsza treść objawień, a nie fakt, że się wydarzyły

2025-06-13 07:58

[ TEMATY ]

Matka Boża Fatimska

objawienia fatimskie

Adobe Stock

Rocznica objawień fatimskich pozwala nam dostrzec bardziej treść tych objawień, a nie ich fakt, że się wydarzyły – mówi w rozmowie z Family News Service ks. dr Krzysztof Czapla SAC – dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem. 13 czerwca przypada kolejna rocznica drugiego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

Od 13 maja do 13 października 1917 roku w Cova da Iria Maryja ukazywała się Łucji dos Santos oraz rodzeństwu – Hiacyncie i Franciszkowi Marto. Za ich pośrednictwem Matka Boża wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia oraz podjęcia pokuty.
CZYTAJ DALEJ

Bp Kleszcz: Bóg działa poprzez znaki!

2025-06-13 11:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- W życiu możemy się zagubić, dlatego potrzebujemy takich świadków, jak św. Antoni, żeby Pan Bóg sprowadził nas na ziemię, żebyśmy potrafili czytać to, co do nas mówi - mówił bp Piotr Kleszcz do uczniów.

We wspomnienie św. Antoniego z Padwy bp Piotr Kleszcz przewodniczył Mszy św. w katedrze łódzkiej w ramach obchodów dnia patrona szkół bernardyńskich w Łodzi i Wiączyniu Dolnym. Do modlitwy dziękczynnej za życie bł. Anastazego Pankiewicza dołączyli uczniowie, nauczyciele i bracia zakonni.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję