Reklama

Włochy

Moje watykańskie groby

W Dzień Zaduszny odwiedzamy cmentarze i groby naszych krewnych - to znak naszej więzi z tymi, którzy odeszli już do Pana. Dla mnie to czas szczególnie trudny, bo groby moich bliskich i znajomych znajdują się w Częstochowie, 1600 km od Rzymu. Nie rezygnuję jednak z wizyty na cmentarzach.

[ TEMATY ]

Rzym

cmentarze

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Groby w kościele św. Anny w Watykanie

Groby w kościele św. Anny w Watykanie

Odwiedzam historyczny cmentarz Wiecznego Miasta - Campo Verano (Cimitero del Verano) założony na początku XIX w. Są tutaj, między innymi, zbiorowe grobowce wielu zgromadzeń zakonnych, w których spoczywają również zmarli w Rzymie polscy kapłani i siostry zakonne. Ale na Cimitero del Verano pochowani są także wybitni przedstawiciele polskiej emigracji, wśród nich malarz Aleksander Gierymski, Stanisław Klicki – generał dywizji Królestwa Polskiego; działaczka polonijna i wybitny historyk, hrabina Karolina Lanckorońska; Urszula Ledóchowska – założycielka Urszulanek Serca Jezusa Konającego; Włodzimierz Ledóchowski – jezuita, 26. Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego.

Włodzimierz Rędzioch

Ten słynny cmentarz w Dzień Zaduszny jest pełen ludzi, dlatego wolę iść pomodlić się na niedostępny dla turystów cmentarz Watykanu, Campo Santo Teutonico. Jego oficjalna niemiecka nazwa brzmi „Friedhof der Deutschen und der Flamen”, co świadczy, że służył on nie tylko Niemcom ale również Flamandczykom. Chociaż, prawdę mówiąc, pochowani są tutaj ludzie pochodzący z całego obszaru niemieckojęzycznego. Ten historyczny cmentarz znajduje się między Bazyliką św. Piotra a Aulą Pawła VI. Otoczony jest wysokim murem i przylega do Kolegium Niemieckiego, które powstało w miejscu założonego przez Karola Wielkiego w 799 r. hospicjum dla pielgrzymów spoza Alp, tzw. Schola Francorum.

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Cmentarz zachował plan z XVII w. – dwie alejki dzielą go na cztery kwatery. Na przecięciu alejek znajduje się duży krucyfiks z brązu wykonany przez rzeźbiarza Theodora W. Achtermanna w 1858 r. – zdobi on grób artysty. Od zachodu, na murku zamykającym cmentarne kwatery ustawiono cztery marmurowe rzeźby przedstawiające Doktorów Kościoła: św. Hieronima, św. Ambrożego, św. Augustyna i św. Grzegorza - zostały wykonane w Rzymie w XVIII w. Ale najpiękniejszą ozdobą cmentarza jest niewątpliwie monumentalna Droga Krzyżowa, której stacje umieszczono na wewnętrznej stronie otaczającego go muru. Stacje zaprojektował Lorenzo Piccioni a obrazy wykonał malarz z południowego Tyrolu, Christoph Unterberger – Droga Krzyżowa została poświęcona w 1766 r. Na początku XX w. obrazy zastąpiono majolikami. Można się tutaj pomodlić spacerują alejkami wśród grobów malarzy, rzeźbiarzy, historyków, zakonnic (wśród nich s. Pascalina Lehnert, niemiecka zakonnica służąca Piusowi XII), kapłanów, kardynałów. Znajduje się też tutaj grobowiec księcia Bawarii Georga, a jednocześnie obok pochowano zmarłego przy Watykanie kloszarda, Flamandczyka Willy Herteleera.

Reklama

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

W tym roku Papież Franciszek udał się właśnie na ten cmentarz, by modlić się za zmarłych.

2 listopada chodzę też na dwa polskie groby w Watykanie – oczywiście na grób św. Jana Pawła II, ale i na grób innego Polaka, o którym mało kto słyszał. Chodzi o ojca ks. Waleriana Meysztowicza, Aleksandra, ministra sprawiedliwosci w przedwojennej Polsce. Walerian Meysztowicz to jedna z najwybitniejszych postacji polskiej emigracji w Rzymie. Urodził się w 1893 r. w Pojościu pod Poniewieżem na Litwie. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r., a następnie w kampanii wrześniowej 1939 r., po czym na stałe osiadł w Rzymie. Po przystąpieniu Włoch do wojny w 1940 r. przebywał w Watykanie wraz z ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej, Kazimierzem Papée, jako radca Ambasady. I to właśnie w tym czasie zmarł w Rzymie jego ojciec, Aleksander (1864-1943). Dzięki staraniom ks. Meysztowicza, jego ojciec został pochowany na terenie Watykanu, w krypcie kościoła św. Anny. Kościół św. Anny to parafia Watykanu, znajduje się przy głównym wejściu na teren papieskiego państwa, bramie św. Anny (Porta sant’Anna). W podziemiach kościoła znajdują się groby wielu zasłużonych pracowników watykańskich, którzy w ostatnich kilkudziesięciu latach służyli papieżom. I to właśnie tutaj złożono doczesne szczątki Aleksandra Meysztowicza. Krypta jest otwierana tylko w Dzień Zaduszny i jest to jedyna okazja, by nawiedzić grób tego polskiego szlachcica z Litwy, który zakończył swoje doczesne życie w Rzymie.

2022-11-03 17:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piękne spotkanie

Niedziela toruńska 44/2020, str. I

[ TEMATY ]

uroczystość Wszystkich Świętych

cmentarze

Ewa Melerska

Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą nekropolią w Toruniu

Cmentarz św. Jerzego jest najstarszą nekropolią w Toruniu

Jesienne listopadowe dni skłaniają nas do refleksji nad życiem i przemijaniem. Jak wykorzystać dany nam czas i nie zmarnować życia?

Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas, kiedy szczególnie modlimy się za bliskich naszemu sercu, którzy odeszli już do Pana. Jak wyobrażamy sobie wieczność? Jako ludzie wierzący mamy nadzieję, że będzie to czas spotkania z naszym Przyjacielem Jezusem, wieczne z Nim obcowanie w szczęśliwości i miłości. Co jednak, gdy drogi naszego życia były mocno kręte i zbaczaliśmy z trasy, prowadzącej do niebieskiego królestwa? Pozostaje nam gorliwa modlitwa, ufność w Boże Miłosierdzie i nie zwlekanie z nawróceniem, ponieważ każdy kolejny dzień naszego życia jest niepewny.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Nie żyje były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss

2023-02-04 14:25

[ TEMATY ]

zmarły

PAP/Darek Delmanowicz

W piątek w wieku 87 lat zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce i przewodniczący izraelskiego parlamentu Knesetu; pogrzeb polityka odbędzie się w niedzielę w Jerozolimie - poinformował w sobotę izraelski dziennik "Haarec".

Urodzony w 1935 roku na ówczesnych polskich Kresach Wschodnich Weiss ukrywał się w czasie II wojny światowej w ukraińskiej, a następnie polskiej rodzinie. W latach 1992-96 kierował pracami izraelskiego parlamentu, natomiast w okresie 2001-03 sprawował funkcję ambasadora Izraela w Polsce. Weiss otrzymał w tym kraju wiele odznaczeń i należał do osób, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju polsko-izraelskich stosunków - przypomniał "Haarec".

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję