Reklama

Aspekty

Uczą się patriotyzmu

To już XIII finał konkursu patriotycznego Ojczyzno Ma.

Konkurs skierowany jest do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Jego organizatorem jest diecezjalna Akcja Katolicka. Finałowe zmagania miały miejsce 4 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Uczestnicy wyłonieni w etapie szkolnym przyjechali z Dabrówki Wielkopolskiej, Dobiegniewa, Kosieczyna, Lubrzy, Przylepu, Smardzewa, Szczańca, Świdnicy, Zbąszynka, Zielonej Góry, Żagania, Żar i Żarek Wielkich.

- Finał rozpoczął się częścią pisemną. Z blisko 40 uczestników wyłoniono 10 najlepszych. Oni wystąpili w części ustnej, wzorowanej na teleturnieju Jeden z Dziesięciu. W ten sposób wyłania się trójkę najlepszych. Te osoby otrzymają dodatkowe punkty na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej – wyjaśnia Ryszard Furtak, prezes diecezjalnej AK.

Tematyka pytań konkursowych nie odbiega od wiedzy, którą uczestnicy przyswajają w szkole, m.in. na lekcjach historii, geografii, języka polskiego czy religii. Do tego dochodzi wiedza o bieżących tematach lokalnych.

Reklama

– U podstaw działań Akcji Katolickiej jest odnowa moralna, którą chcemy szerzyć w swoim środowisku. W tej odnowie patriotyzm na kluczowe znaczenie, nie tylko dla ludzi dojrzałych, ale też dla dzieci, w których chcemy poprzez ten konkurs zaszczepić patriotyzm. Akcja Katolicka chce wychodzić w przestrzeń publiczną. Nie poprzestajemy na zamkniętych rekolekcjach, ale działamy na rzecz społeczeństwa – dodaje Ryszard Furtak.

Zapraszamy do fotogalerii. 

2022-11-04 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: znamy rozstrzygnięcia konkursu Ojczyzno Ma

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Ojczyzno Ma

Karolina Krasowska

W finale bierze udział 10 uczestników

W finale bierze udział 10 uczestników

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze 5 marca odbył się finał 11. edycji konkursu Ojczyzno Ma. Jego organizatorem jest Akcja Katolicka Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się ok. 40 uczniów z całej diecezji, na konkurs dotarło ok. 30 uczestników. W tej chwili na scenie zmodernizowanej sali muzeum dziesięciu najlepszych bierze udział w rozgrywce finałowej, która tradycyjnie ma formę popularnego teleturnieju Jeden z Dziesięciu.

- W młodym pokoleniu należy rozwijać patriotyzm i miłość do Ojczyzny, a taka wiedza z historii Polski, szczególnie w odniesieniu do stulecia odzyskania niepodległości, czy podstawowa wiedza religijna związana z naszym regionem, umocnią patriotyzm wśród tych młodych ludzi - mówi prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej Ryszard Furtak.

CZYTAJ DALEJ

"Odkrywamy prawdę" - tygodniki katolickie reagują na medialne zarzuty krycia pedofilii przez Jana Pawła II

2023-01-27 10:57

[ TEMATY ]

konferencja

PAP/Rafał Guz

Nie możemy pozostać obojętni wobec oskarżania św. Jana Pawła II o to, że nie reagował na nadużycia seksualne w Kościele katolickim. Zarzuty te nie są poparte żadnymi wiarygodnymi dowodami. To pomówienia niewytrzymujące konfrontacji z faktami - piszą redaktorzy naczelni trzech tygodników katolickich ukazujących się w Polsce. Ich stanowisko zostało opublikowane we wspólnej wkładce wraz z tekstami innych autorów. Inicjatywę zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej pt. "Odkrywamy prawdę o stosunku Jana Pawła II do nadużyć seksualnych duchownych", zorganizowanej przez tygodniki "Gość Niedzielny", "Niedziela" i "Idziemy".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję