Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chiny

„Nie” - dla Biblii

Celnicy na lotnisku w Kunmingu w południowych Chinach skonfiskowali 300 egzemplarzy Biblii. Próbowała je wwieźć 4-osobowa grupa Amerykanów. 46-letni Pat Klein, misjonarz z ugrupowania „Wizja ponad granicami”, ujawnił, że celnicy zabrali Pismo Święte wydrukowane po chińsku, uznając, że ich przywóz do kraju jest nielegalny. - Nie zrobiliśmy nic złego. Nie próbowaliśmy obalać rządu ani szkodzić igrzyskom olimpijskim w Pekinie - tłumaczy Klein, i dodaje, że w ciągu minionych 20 lat przywiózł do Chin ponad 10 tys. egzemplarzy Biblii.
Amerykanie, wśród których był 15-letni chłopiec i jego 78-letni dziadek, odmówili opuszczenia lotniska bez egzemplarzy Biblii. Celnicy powiedzieli im wówczas, że będą mogli je odebrać, wyjeżdżając z Chin. Pozwolili im zabrać ze sobą jedynie po jednym egzemplarzu Pisma Świętego dla każdego.

Filadelfia - Doylestown

Piesza pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy

Po 26 pieszych pielgrzymkach, które odbyłem do Częstochowy w Polsce - raz z Krakowa i 25 razy z Tarnowa - z wielką radością wyruszyłem na pielgrzymkę z parafii św. Wojciecha w Filadelfii do Amerykańskiej Częstochowy. Ta dwudniowa pielgrzymka, odbywająca się w dniach 9-10 sierpnia br., zawierała w sobie to wszystko, co przeżywałem w Polsce podczas pięciu czy dziewięciu dni pielgrzymowania. Na pielgrzymce przeplatają się ze sobą: modlitwa i śpiew, trud marszu w słońcu lub deszczu, chwile odpoczynku, przemyślenia w ciszy swego serca usłyszanych słów i chwile rozmowy z pielgrzymkowymi „braćmi i siostrami.” To wszystko stwarza jedyną, niepowtarzalną atmosferę pątniczej drogi. Ta atmosfera urzekła mnie 27 lat temu i trudno jest mi wyobrazić sobie, że będzie w moim życiu jakiś rok bez pieszego pielgrzymowania. Kto był na pielgrzymce, na pewno doświadczył tego pielgrzymiego klimatu, porywającego serce i duszę ku Bogu oraz otwierającego serce i duszę z życzliwości braterskiej miłości na bliźnich. Niezapomniane i najbardziej wzruszające jest dotarcie do Częstochowy, spotkanie z Maryją, spojrzenie w Jej oczy w Obrazie Jasnogórskim, powierzenie Jej siebie i swoich intencji, które nieśliśmy w drodze do Niej. W tegorocznej pielgrzymce za wstawiennictwem Matki Bożej, na wzór św. Pawła Apostoła, któremu ten rok jest poświęcony, uczyliśmy się, jak jeszcze bardziej być uczniami Chrystusa i z odwagą nieść Jego Ewangelię w codziennym życiu do ludzi, których Bóg stawia koło nas. Słowa uznania należą się organizatorowi i przewodnikowi tej pielgrzymki - ks. Tadeuszowi Górce, a także wszystkim, którzy wspierają go w trudzie organizacji pielgrzymki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ks. Marian Zapiór - Filadelfia, USA

Watykan

Podano daty beatyfikacji

Urząd Papieskich Celebracji Liturgicznych oficjalnie ogłosił daty i miejsca pięciu najbliższych ceremonii beatyfikacji, które zaaprobował Ojciec Święty Benedykt XVI. W Pałacu Sportu w Weronie 21 września o godz. 15.30 błogosławioną zostanie ogłoszona s. Vincenza Maria Poloni - włoska zakonnica, założycielka Instytutu Sióstr Miłosierdzia. Sługa Boży ks. Michał Sopoćko - założyciel Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy na placu przed kościołem pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku 28 września o godz. 10. Dwie kolejne uroczystości beatyfikacyjne zaplanowane są na 4 października we Włoszech: o godz. 15.30 w katedrze w Vigevano na ołtarze zostanie wyniesiony ks. Francesco Pianola - założyciel Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Niepokalanej Królowej Pokoju, natomiast o godz. 16 w katedrze w Trieście będzie ogłoszony błogosławionym ks. Francesco Giovanni Bonifacio - włoski męczennik. Potwierdzone też zostały oficjalnym komunikatem miejsce i data beatyfikacji rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Słudzy Boży Louis Martin i Zélia Maria Guérin zostaną wyniesieni do chwały ołtarzy 19 października o godz. 10 w bazylice pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Lisieux.

Ludzie

Abp Raymond Burke

Katolicy, którzy publicznie bronią aborcji, nie mogą przyjmować Komunii św. - powiedział abp Raymond Burke, prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej w wywiadzie dla włoskiego miesięcznika „Radici Cristiane” (Korzenie chrześcijańskie). Amerykański hierarcha podkreślił, że nie istnieje prawo do otrzymania Komunii św., zaś udzielający jej szafarz powinien jej odmówić do czasu, gdy proszący o Komunię św. zwolennik aborcji zmieni swoje życie. Abp Burke wyjaśnił, że Komunia św. jest aktem miłości Boga. To Chrystus daje się nam w swoim Ciele i swojej Krwi. „Dlatego nie możemy nigdy powiedzieć, że mamy prawo do otrzymania Komunii św. Za każdym razem, gdy się do Niego zbliżamy, powinniśmy odczuwać własną niegodność” - zaznaczył prefekt Trybunału.
Dodał, że świadome przyjmowanie Komunii św. w stanie grzechu śmiertelnego jest świętokradztwem. - Jeśli wiemy, że popełniliśmy grzech śmiertelny, najpierw powinniśmy się wyspowiadać i uzyskać rozgrzeszenie, zanim przystąpimy do sakramentu eucharystycznego - stwierdził abp Burke.

Krótko

Rosja zawiadomiła NATO, że zawiesiła współpracę wojskową z państwami Sojuszu aż do odwołania.

Zamieszanie polityczne na Ukrainie. Urzędnicy prezydenta Wiktora Juszczenki oskarżyli premier Julię Tymoszenko o konszachty z Rosją. Zdaniem prezydenckiej administracji, Tymoszenko otrzymała z Moskwy miliard dolarów za milczenie w sprawie Gruzji.

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w dniach 10 i 11 września odwiedzi Polskę, mimo napięcia między dwoma krajami, które powstało w wyniku rosyjskiej agresji na Gruzję.

Najsłynniejszy białoruski więzień polityczny Aleksander Kazulin jest już na wolności. Ułaskawił go prezydent Łukaszenko. Według obserwatorów, wystraszył się sytuacji w Gruzji i ewentualnej perspektywy, że Moskwa mogłaby kiedyś chcieć się pozbyć jego samego.

W dwóch białoruskich miejscowościach - Podziemieniu i Kobryniu - odnaleziono i ekshumowano szczątki 55 polskich żołnierzy, policjantów i cywilów zamordowanych i poległych we wrześniu 1939 r. Wstępne ustalenia wykazały, że wszyscy zginęli z rąk komunistycznych band zwalczających Polaków, które uaktywniły się na wieść o przekroczeniu granic państwa polskiego przez wojska sowieckie.

Liczba imigrantów z nowych krajów Unii Europejskiej przyjeżdżających do pracy na Wyspy Brytyjskie jest najniższa od czasu rozszerzenia UE - ogłosiły brytyjskie służby graniczne.

Dziesięciu francuskich żołnierzy zginęło w zasadzce w Afganistanie. Francuzi przyszli na pomoc ostrzeliwanemu oddziałowi armii afgańskiej. Okazało się, że była to pułapka. 21 żołnierzy odniosło rany, w tym kilku ciężkie. Francja zapowiedziała, że mimo tego wypadku pozostanie w Afganistanie.

Islamscy terroryści planowali zamach na brytyjską królową Elżbietę II. Spisek został wykryty w 2006 r.

Prezydent Pakistanu Pervez Musharraf zrezygnował z urzędu, uprzedzając legalną procedurę impeachmentu, którą planował wprowadzić parlament. Partie rządzące Pakistanem oskarżają byłego już prezydenta o łamanie konstytucji. 153 osoby zginęły 20 sierpnia w katastrofie samolotu w Madrycie. Maszyna spadła zaraz po starcie i zapaliła się. 19 osób się uratowało, ale stan wielu z nich jest ciężki.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta na trudne czasy

Niedziela Ogólnopolska 37/2021, str. dXVII

[ TEMATY ]

beatyfikacja

cud

Matka Elżbieta Czacka

Archiwum FSK

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

Rozważanie i uczesniczenie w eucharystycznych tajemnicach wyzwala łaski, rodzące w duszy świętość – mówiła m. Czacka

O cudownym uzdrowieniu za wstawiennictwem m. Elżbiety Róży Czackiej, jej duchowości oraz podejściu
do krzyża i cierpienia z s. Radosławą Podgórską, franciszkanką służebnicą Krzyża, rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Łukasz Krzysztofka: Beatyfikacja m. Elżbiety Róży Czackiej to wielka radość dla sióstr franciszkanek i całego Kościoła. A kim dla Siostry osobiście jest nowa błogosławiona?

S. Radosława Podgórska: Przede wszystkim wzorem, jak mam kochać Boga, przykładem niesamowitego oddania się drugiemu człowiekowi, a także zwyczajnie – matką. Czuję jej bliskość, to, że wstawia się za mną i ukazuje mi drogę poprzez swoje życie i pisma. Razem z moją rodzoną mamą jest osobą, która przez cały czas prowadzi mnie w życiu i ukazuje mi szczególną bliskość Boga kochającego i miłosiernego, który nie pozwala błądzić, ale pokazuje drogę i wychowuje.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28

[ TEMATY ]

krzyż

rozmowa

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dr Błażej Poboży: To jest w mojej ocenie odbieranie obywatelom, urzędnikom prawa do okazywania swoich uczuć religijnych i swojego związku z religią. Jest to sytuacja absolutnie niedopuszczalna i oburzająca. Stanowi pewną konsekwencję działań, które stołeczny ratusz podejmował od dłuższego czasu. Pamiętam, jako radny Warszawy z pięcioletnim stażem, jak najpierw niektórym radnym z zaplecza prezydenta Trzaskowskiego przeszkadzały kolędy w windach, które jeździły w Pałacu Kultury. Później, już dwa lata z rzędu, zrezygnowano z tradycyjnego „opłatka”, który przez lata, niezależnie od tego, kto był prezydentem stolicy, był czymś zupełnie naturalnym w okresie świątecznym. A teraz, w myśl zasady jednego z aktualnych ministrów w rządzie Donalda Tuska, który mówił o opiłowywaniu katolików z przywilejów, mamy skandaliczne, niezrozumiałe, w mojej ocenie sprzeczne z Konstytucją RP i z wyrokami Europejskiego Trybunału Praw Człowieka zarządzenie prezydenta Trzaskowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Nowe wino

2024-05-19 11:10

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił bp Maciej Małyga. Przed Eucharystią odbyła się modlitwa uwielbienia i wstawiennicza, konferencję o nowym winie, nowym stworzeniu i Godach Baranka wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. A od godziny 1:00 do godz. 7:00 trwała nocna adoracja przed otwarciem Synodu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję