Reklama

Niedziela w Warszawie

Posłani, by dawać świadectwo

W archikatedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za 70 lat istnienia Rodziny Rodzin.

2022-11-19 23:39

[ TEMATY ]

kard. Kazimierz Nycz

Rodzina Rodzin

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Eucharystię, w której uczestniczyli członkowie założonego w 1952 r. przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, Marię Okońską i Marię Wantowską Ruchu Apostolskiego Rodzina Rodzin, koncelebrowali m.in. ks. prof. Czesław Parzyszek SAC i ks. Jerzy Limanówka SAC – były i obecny ojciec duchowny ruchu.

W homilii metropolita warszawski podkreślił, że bł. Prymasowi Tysiąclecia zawsze bliska była myśl, by nie odkładać na później budowania królestwa Bożego. Ono ma się urzeczywistniać już teraz na ziemi.

- Trzeba, aby to królestwo nie z tego świata zaczęło się już tu na świecie. Bł. kard. Stefan Wyszyński był bardzo wrażliwy na doczesne sprawy człowieka w jego życiu na ziemi. Często mówił, że Kościół jest powołany do budowania królestwa Bożego, by ukazało się w pełni w czasie paruzji – przypomniał kard. Nycz.

Hierarcha, odnosząc się do uroczystości Chrystusa Króla, zaznaczył, iż – jako ludzie ochrzczeni - jesteśmy wszyscy powołani od tego, by temu światu nadawać oblicze ewangeliczne. Metropolita wskazał również, jak bardzo wcześnie bł. Prymas Tysiąclecia ze swoimi współpracownikami myślał o tym, by zainicjować to, co katolik świecki może i powinien czynić dla budowania królestwa Bożego.

- Wiedział, że w pojedynkę zawsze człowiek jest osłabiony. Dlatego powołał Rodzinę Rodzin. Jako ekspertów od apostolstwa świeckich widział pallotynów i to im powierzył duchową opiekę nad ruchem – podkreślił kaznodzieja.

Kard. Nycz wymienił cztery cele, które były bardzo bliskie bł. Prymasowi Tysiąclecia, a które realizuje Rodzina Rodzin: uwielbienie i oddanie chwały Trójjedynemu Bogu – które wyrażało się w zawołaniu biskupim kard. Wyszyńskiego „Soli Deo”, umiłowanie Kościoła do końca, cześć dla Matki Najświętszej oraz służba rodzinie.

- Jak bardzo cele te są aktualne dzisiaj po 70 latach. Potrzeba dzisiaj ludzi, którzy broniliby Kościoła przed tym, co fałszywe. Ważna jest pomoc rodzinie, szczególnie w podstawowym wymiarze obrony definicji rodziny. Jak bardzo rodzina potrzebuje pomocy w dziedzinie wychowania, bo ma wokół siebie wielu antywychowawców – wskazywał hierarcha i zachęcał członków Rodziny Rodzin do jeszcze większej gorliwości i ciągłej gotowości do podejmowania nowych wyzwań.

Reklama

- Jesteśmy potrzebni Bogu, Kościołowi i światu. Musimy odnaleźć się w nowym świecie i znajdować odpowiedź na pytanie, jak głosić Ewangelię Jezusa Chrystusa, ciągle tę samą i nową – współczesnemu światu. Każdy jest posłany do dawania świadectwa w swoim środowisku – zachęcał kard. Nycz.

Członkowie ruchu Rodzina Rodzin dążą do uświęcenia swoich rodzin poprzez modlitwę, życie sakramentalne, ofiarną służbę Kościołowi i Ojczyźnie w duchu zawierzenia Maryi Matce Kościoła. Świadomym włączeniem się we wspólnotę Rodziny Rodzin jest osobisty akt oddania Matce Bożej. Celem istnienia Rodziny Rodzin sformułowanym przez bł. Prymasa Tysiąclecia są słowa: „Wychowanie rodzin chrześcijańskich do wiernej miłości małżeńskiej, do ofiarnego rodzicielstwa, do wzajemnej pomocy między rodzinami.”

Patronat nad działalnością Rodziny Rodzin sprawuje metropolita warszawski.

Grupy Rodziny Rodzin istnieją na terenie archidiecezji warszawskiej, diecezji warszawsko-praskiej, a także we Wrocławiu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota dialogu i miłości

Niedziela warszawska 24/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Rodzina Rodzin

Archiwum RR

Rodzina Rodzin uczestniczyła we Mszy św. prymicyjnej. W jej trakcie palotyńscy neoprezbiterzy błogosławili dzieci. 28 maja, Choszczówka

Rodzina Rodzin uczestniczyła we Mszy św. prymicyjnej. W jej trakcie palotyńscy neoprezbiterzy błogosławili dzieci. 28 maja, Choszczówka

Rodzina Rodzin jest jednym z najdłużej nieprzerwanie działających polskich ruchów katolickich. Jego uczestnicy, mówiąc językiem synodu, „podążają razem” już przez 70 lat i cztery pokolenia – o czym specjalnie dla Niedzieli piszą Krzysztof Broniatowski i Wojciech Bobrowski.

To właśnie relacje między członkami ruchu zdobywane drogą wspólnej modlitwy i dialogu pozwalają Rodzinie Rodzin na tak długie trwanie. Nie znaczy to, że od momentu powstania w 1952 r., nie przechodziliśmy kryzysów czy przesileń. Wszystko to jednak udało nam się pokonać, dzięki umiejętności porozumiewania się. A dialogu prowadzącego do jedności, uczył nas bł. Stefan kard. Wyszyński.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

Chrystus przychodzi

2022-12-05 08:08

Tomasz Koprowski

Tegoroczny Adwent i Boże Narodzenie przeżywamy w cieniu wojny w Ukrainie. Starszemu pokoleniu wrócić mogą wspomnienia sprzed 30 lat, kiedy w naszym kraju trwał stan wojenny. Ulicami Lublina, Świdnika czy Kraśnika, przejeżdżały opancerzone pojazdy milicji i wojska, aby pacyfikować robotnicze strajki. W głowach tkwiło pytanie – „Wejdą? Nie wejdą?” – odnoszące się do ewentualnej interwencji oddziałów radzieckich. Tamte czasy napełniały nas smutkiem, pojawiły się niewinne ofiary, m.in. w kopalni „Wujek” zginął Józef Giza z Tarnogrodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję