Reklama

W wolnej chwili

"Śląsk" wyrusza do Japonii

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczyna realizację kolejnego międzynarodowego projektu. Od 24 do 30 listopada artyści będą prezentować japońskiej publiczności widowisko baletowe „Folk Solution”. Koncerty zaplanowano w Tsurudze, Kioto i Tokio.

[ TEMATY ]

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

Materiał prasowy

Od początku tego roku zespół odwiedził już z koncertami Zjednoczone Emiraty Arabskie, Włochy, Norwegię, Arabię Saudyjską i Stany Zjednoczone.

Widowisko baletowe „Folk Solution” jest efektem poszukiwań nowych form artystycznej ekspresji „Śląska”. Łączy muzykę elektroniczną, taniec współczesny i inspiracje kulturą ludową. Spektakl jest próbą konfrontacji nowoczesności z polskim folklorem, to pojedynek dwóch „przeciwieństw” z przymrużeniem oka – jedno z nich ilustruje współczesny świat, drugie nawiązuje do tradycyjnej kultury ludowej. Taka kompilacja dźwięków i ruchu ma skłonić do refleksji nad znaczeniem tradycjonalnego folkloru we współczesnym świecie. Reżyserem spektaklu jest Michaił Zubkov – kierownik baletu ZPiT „Śląsk”, choreografia: Michaił Zubkov oraz tancerze zespołu, opracowanie muzyczne: Rafał Zapała.

Realizacja projektu ma na celu promocję polskiego dziedzictwa poprzez ukazanie wielowymiarowości kultury polskiej, która, głęboko zakorzeniona w twórczości ludowej, stanowi podstawę budowania wartości społecznych i etycznych. Jest także inspiracją do współczesnego łączenia tradycji z nowoczesnością. Oparte na tych założeniach widowisko „Folk Solution” pozwoli japońskiej publiczności na poznanie polskiej kultury narodowej od strony jej wyjątkowej uniwersalności. Jest też wyrazem nowatorskiego podejścia do promocji kultury na arenie międzynarodowej, elementem budowania światowego dziedzictwa kulturowego.

Widowisko zostanie zaprezentowane 24 listopada w Tsurudze, 26 i 27 listopada w Kioto oraz w Tokio 29 i 30 listopada. Niektórym pokazom towarzyszyć będąwarsztaty polskich tańców ludowych i narodowych na różnym poziomie zaawansowania. Połączenie prezentacji repertuaru ludowego i współczesnego oraz praktyczna nauka tańców – to znakomita forma ukazania ponadczasowości kultury polskiej, przenikania się kultur i łączenia odmiennych stylów.

Reklama

Listopadowe koncerty w Japonii odbędą się w ramach projektu: „FOLK SOLUTION” – polskie dziedzictwo historyczno-kulturowe w ujęciu współczesnym widziane przez pryzmat muzyki elektronicznej, tańca współczesnego i elementów kultury ludowej. Projekt Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny jako mariaż nowych form artystycznej ekspresji łączącej nowoczesność z tradycją.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura inspirująca”.

Partnerzy projektu: Instytut Polski w Tokio, NPO Komitet Organizacyjny FORUM POLSKA, Japońsko-Polskie Towarzystwo Przyjaźni Miłośników Tańca Ludowego, Theater Xcai w Tokio, Port of Humanity Tsuruga Museum/Tsuruga City Office

O projekcie: zobacz

2022-11-21 15:40

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polonezem w Nowy Rok

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza w niedzielę 3 stycznia o godz. 18 na kolejny koncert online pt. „Tańce narodowe na Nowy Rok”.

Po muzyce klasycznej Beethovena i świątecznych kolędach, które „Śląsk” zaproponował w formule online w grudniu, tym razem w programie znajdą się polskie tańce narodowe w wykonaniu artystów baletu zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Bobi. Najstarszy obecnie żyjący pies na świecie - ma 30 lat

2023-02-03 09:43

[ TEMATY ]

pies

Adobe Stock

Pupil o imieniu Bobi jest najstarszym obecnie żyjącym psem na świecie - podał w czwartek lizboński dziennik “Correio da Manha” w oparciu o Księgę Rekordów Guinnessa. 30-letnie zwierzę mieszka na wsi Conqueiros w pobliżu miasta Leiria, w środkowej Portugalii.

Właściciele czworonoga rasy portugalskiego psa stróżującego, jak podała gazeta, posiadają wystawiony w maju 1992 r. przez lokalnego weterynarza dokument, sporządzony krótko po narodzinach zwierzęcia.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję