Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Kolejarze ze św. Katarzyną

Od kilku lat 25 listopada na Dworcu Głównym, przy drugim peronie, pracownicy PKP wraz ze swoim duszpasterzem gromadzą się przy figurze św. Katarzyny, dziękując za opiekę nad kolejarzami.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

kolejarze

ks. Marek Zołoteńki

Parafia MB Częstochowskiej w Wałbrzychu

Pamiątkowe zdjęcie ludzi kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Pamiątkowe zdjęcie ludzi kolei w dniu św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Jak wyjaśnia Dariusz Kolubka dyrektor Zakładu PKP PLK w Wałbrzychu, znajdująca się na dworcu figurka św. Katarzyny, jest wyjątkowa. Choć podobne figury znajdują się na 13 stacjach Dolnego Śląska, to właśnie ta wałbrzyska, staraniem pracowników kolei, pojawiła się pierwsza. Każdego roku, w tym miejscu, we wspomnienie świętej męczennicy kolejarze spotykają się na wspólnej modlitwie, wspominając dawnych pracowników i składając życzenia obecnym.

O świętej patronce, mówił w dniu jej wspomnienia ks. kan. Marek Zołoteńki. - Męczennica i dziewica, która swoje życie oddała dla Chrystusa, dla wiary, broniąc Kościoła. Nie chciała hołdować swojemu ciału, choć była bardzo piękna, mądra i bogata. Swoje życie zakończyła, ze świadomym obraniem celu – zaznaczył kapelan kolejarzy.

Przypominając napomnienie św. Pawła, kapłan zwrócił uwagę, że dziś wielu ludzi żyje wyłącznie wg ciała, zaspokajając swoje żądze. - Te słowa odczytujemy w czasie, kiedy w świecie toczą się 42 wojny, a jedna z nich na progu naszej wschodniej granicy. Mimo tego jest wielu takich, którzy wolą praktyczny materializm, niż wierność Kościołowi i ewangelii - zauważył, zachęcając do wierności Bogu na wzór patronki kolejarzy. - Pomórzmy przebudzić się duchowo tym, których Pan Bóg stawia na naszej drodze. Przyobleczmy się zbroję światłości i zwyciężajmy w imię Chrystusa – podsumował.

2022-11-25 22:57

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: kolejarze z całej Polski pielgrzymowali do Łagiewnik

[ TEMATY ]

pielgrzymka

kolejarze

Wojciech Mścichowski

Przedstawiciele ponad 80 tysięcznej rzeszy polskich kolejarzy, ich kapelani, rodziny, członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich z prezesem Józefem Dąbrowskim, związkowcy, prezesi i dyrektorzy spółek branżowych, parlamentarzyści, przedstawiciele organów rządowych i samorządowych przybyli 9 września b. r. do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach, by podczas jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki, całkowicie zawierzyć się Bożemu Miłosierdziu, powierzyć Bogu sprawy Ojczyzny, transportu kolejowego, tych którzy podróżują i tych którzy czynią te podróże bezpiecznymi.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmiało „Idźcie i głoście” i właśnie te słowa od ponad 150 lat, w czasach sukcesów i klęsk wprowadzają w czyn polscy kolejarze, służąc Bogu i drugiemu człowiekowi na chwałę Boga. Uroczystej Eucharystii z udziałem biskupa Jana Zająca, Krajowego Duszpasterza Kolejarzy, ks. Eugeniusza Zarębińskiego, Krajowego Moderatora, ks. Ryszarda Marciniaka oraz licznie przybyłych kapelanów przewodniczył i homilię wygłosił Metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. W słowie do wiernych kaznodzieja zwrócił uwagę na fakt, że w etos kolejarskiej służby, jako patronka wpisana została św. Katarzyna Aleksandryjska, postać, która wg zapisów Kościoła, do kończ trwała przy Chrystusie, będąc wierna aż do męczeńskiej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

"A przed maturą pojedziemy na Jasną Górę"

2023-01-31 23:21

Adobe Stock

Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza wszystkich maturzystów na Pielgrzymkę na Jasną Górę. Więcej o tym wydarzeniu opowiada ks. Piotr Rozpędowski, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Pielgrzymka jest doskonałą okazją, aby prosić o opiekę Matkę Bożą na czas pisania egzaminu dojrzałości. - Przez jakiś czas słychać było powiedzenie: „Chcesz zdać maturę, jedź na Jasną Górę”. My nie traktujemy pielgrzymki jako jakiegoś amuletu, który ma pomóc maturzystom w zdaniu matury, bo wszystko zależy od tego, ile pracy włożą w przygotowanie. Nie mam jednak wątpliwości, że Boże wsparcie oraz opieka Matki Bożej jest w tym czasie potrzebna - zaznacza ks. Rozpędowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję