Reklama

Niedziela Lubelska

Na drodze ku kapłaństwu. Obłóczyny

MSD Lublin

Sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i serce.

Prosimy cię ojcze, abyś pobłogosławił ten strój duchowny, który pragniemy przyjąć jako znak naszej przynależności do Chrystusa i głębokiego pragnienia wewnętrznego postępu na drodze powołania kapłańskiego - te słowa 19 listopada wybrzmiały w archikatedrze z ust alumnów III roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Siedmiu kleryków podczas Mszy św. w obrzędzie obłóczyn prosiło bp. Adama Baba o poświęcenie sutann, które za moment ubrali po raz pierwszy w życiu.

Po błogosławieństwie alumnów i pokropieniu trzymanych w rękach duchownych szat, klerycy wyszli do zakrystii, gdzie z pomocą starszych kolegów oblekli się w czerń sutanny, symbolicznie oznaczającą śmierć dla świata, umieranie starego człowieka, by czynić miejsce dla nowego, żyjącego na chwałę Bożą i w nadziei życia wiecznego w Królestwie Niebieskim. Do tej nadziei symbolicznie odwołuje się biel koloratki. Znaczenie i powagę tego momentu zarówno w życiu alumnów, wspólnoty Kościoła, i wszystkich społeczności w których żyją, podkreślił ksiądz biskup w wygłoszonej homilii. - Kiedy na ich ramionach spocznie sutanna i koloratka będzie pod szyją, to tak jakby odkryły się serca, zaczyna być więcej widać; mówię też to w kategoriach pewnej powinności, zobowiązania. Ludzie mają prawo się domyśleć tego, co jest w waszych sercach, kiedy zobaczą was w sutannie z koloratką: to jest właśnie ten, który jest w relacji z żywym Bogiem. Można by powiedzieć, że sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i jego serce, i to co się w tym sercu dzieje. Wszyscy, którzy was zobaczą w sutannach, mają prawo wiedzieć, że ta relacja, ta więź się dzieje w waszym życiu. Być może nawet zatęsknią za taką relacją - powiedział bp Adam Bab.

Strój duchowny przyjęli: Andrzej Błaszczyk z parafii św. Jana Chrzciciela w Dysie, Michał Dacka z parafii Ducha Świętego w Poniatowej, Karol Mazurek z parafii św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, Mateusz Powrózek z parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Jakub Sławecki z parafii św. Antoniego w Lublinie, Rafał Sugier z parafii Matki Bożej Anielskiej w Starościnie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie. Po zakończeniu liturgii nowoobłóczeni wyjechali do rodzinnych parafii, aby razem ze wspólnotami radować się z ważnego kroku na drodze ku kapłaństwu.

Reklama

Alumni dziękują wszystkim za modlitwę w intencji powołań i proszą o przekazanie mężczyznom rozważającym życiową drogę informacje o zbliżającym się dniu skupienia, który odbędzie się w dn. 27-29 grudnia w MSD w Lublinie. W programie wspólna modlitwa, konferencje i możliwość rozmowy z księżmi wychowawcami i alumnami. Więcej informacji już wkrótce na stronie www.seminarium.lublin.pl
2022-12-05 08:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Proroctwa bł. Bronisława Markiewicza dotyczące Polaków

[ TEMATY ]

bł. ks. Bronisław Markiewicz

Archiwum sanktuarium bł. ks. Bronisława Markiewicza

Znana jest piękna zapowiedź o przyszłych losach Polski, która wyszła spod pióra bł. Bronisława Markiewicza (†1912). W swej sztuce „Bój bezkrwawy” przepowiada on rzeczy niezwykłe.

Ponieważ Pan was więcej umiłował aniżeli inne narody, dopuścił na was ten ucisk, abyście oczyściwszy się z grzechów waszych, stali się wzorem dla innych narodów i ludów, które niebawem odbiorą karę sroższą od waszej [...]. Wojna będzie powszechna na całej kuli ziemskiej i tak krwawa, że naród położony na południu granicy Polski wyginie w niej zupełnie [...]. W końcu wojna stanie się religijna. Walczyć będą dwa obozy: obóz ludzi wierzących w Boga i obóz ludzi niewierzących w Niego. Nastąpi wreszcie bankructwo powszechne i nędza, jakiej nikt nie widział, do tego stopnia, że wojna sama ustanie z braku środków i sił. Zwycięzcy i zwyciężeni znajdą się w równej niedoli i wtedy niewierni uznają, że Bóg rządzi światem [...]. Wy, Polacy, przez ucisk ten oczyszczeni i miłością wspólną silni, nie tylko będziecie się wzajem wspomagali, ale nadto poniesiecie ratunek innym narodom i ludom, nawet niegdysiejszym waszym wrogom. I tym sposobem wprowadzicie niewidziane dawno braterstwo ludów...

CZYTAJ DALEJ

Wartościowe ferie z Salezem

2023-01-31 17:45

Archiwum Oratorium Arka

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Salezjańskie półkolonie to wartościowy i radosny czas

Dziś wspomnienie św. Jana Bosco, który gromadził wokół siebie setki młodych ludzi i pomagał im zbliżyć się do Boga. Jego charyzmat pielęgnują dalej księża salezjanie. We Wrocławiu przygotowali ciekawą propozycję na czas zbliżających się ferii.

Na zimowe półkolonie, związane tematycznie z filmem „Kraina lodu”, zapraszają wrocławscy salezjanie. Od 13 do 17 lutego zapewniają dzieciom atrakcyjne zajęcia sportowe, taneczne, gry, warsztaty, a wszystko w duchu św. ks. Bosko. – Każde półkolonie mają dla nas również aspekt formacyjny – nie tylko zabawa, ale też wartościowe treści, formacja. Dzieci budują swój świat poprzez to, co otrzymują z zewnątrz, poprzez treści, które odbierają. Do filmu przygotowany został konspekt, na nim jest też oparta praca w grupach, zadania, zabawy. Staramy się, żeby podczas ferii oprócz odpoczynku dzieciaki mogły popracować nad sobą, zastanowić się nad pewnymi wartościami – tłumaczy salezjanin ks. Bartosz Mikuła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję