Reklama

Aspekty

Oderwać się od ducha tego świata

W parafii św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim zakończyły się rekolekcje 33-dniowe prowadzące do całkowitego oddania się w niewolę Jezusowi przez Maryję. Ósmego grudnia, czyli w uroczystość Niepokalanego Poczęcia, a jednocześnie w święto patronalne Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ponad 20 uczestników zawierzyło w ten szczególny sposób swoje życie Matce Bożej.

[ TEMATY ]

gorzów

33‑dniowe rekolekcje

Jarosław Libelt

Już po raz szósty w grodzie nad Wartą udało się wprowadzić w życie te wyjątkowe duchowe zmagania, które opierają się na traktacie św. Ludwika Marii Grignion de Montforta. Przeprowadza je co roku, wraz z Ojcami Oblatami, Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda.

Okres rekolekcji, trwający 33 dni, ma dwa znaczenia: po pierwsze – jest on czasem duchowego przygotowania do aktu całkowitego oddania się Panu Jezusowi przez Maryję, po drugie – upamiętnia on wiek 33 lat, które Pan Jezus spędził na ziemi. To czas wzmożonej indywidualnej pracy nad sobą w oparciu o specjalny podręcznik. Uczestnicy każdego dnia rozważają fragmenty Pisma Świętego, „Traktatu o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” i innych, odpowiednio dobranych dzieł. Raz w tygodniu miały miejsce konferencje przygotowane przez kapłanów. Stanowiły one wprowadzenie w kolejne etapy rekolekcji. Wcześniej każdy rekolektant mógł skorzystać z modlitwy wstawienniczej oraz przystąpić do spowiedzi generalnej.

Jeden z uczestników rekolekcji w taki sposób scharakteryzował swoją przemianę: - Rekolekcje 33-dniowe przede wszystkim pozwoliły mi na przebudowanie dotychczasowego systemu wartości. Zmiana polega głównie na tzw. oderwaniu się od ducha tego świata. Mam nadzieję i wierzę w to, że ta przemiana w sposobie myślenia, postępowania czy nawet mówienia będzie trwała. Że ta odnowa umysłu prowadzić mnie będzie do codziennego poznawania i wypełniania woli Bożej poprzez wstawiennictwo Maryi.

Na zakończenie rekolekcji o. Tadeusz Kal OMI, proboszcz parafii św. Józefa, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia św. Eugeniusza de Mazenoda, podziękował uczestnikom za ich trud oraz przywołał postać Matki Bożej słowami św. Bernarda: "Idąc za Nią, nie zbłądzisz. Modląc się do Niej, nie zwątpisz. Myśląc o Niej, nie zmylisz się. Jej się trzymając, nie zginiesz. Pod jej opieką nie doznasz lęku. Gdy cię prowadzić będzie, nie utrudzisz się. Gdy ci łaskawa będzie, dojdziesz do celu."

2022-12-09 12:12

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

33-dniowe rekolekcje

Stowarzyszenie św. Eugeniusza de Mazenoda wraz z Parafią św. Józefa w Gorzowie Wielkopolskim już po raz kolejny zapraszają mieszkańców Gorzowa i okolic (oraz wszystkich chętnych) na rekolekcje prowadzące do całkowitego oddania się w niewolę Jezusowi przez Maryję.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

MSZ: Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie

2023-01-28 13:15

[ TEMATY ]

Jerozolima

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Polska jest wstrząśnięta atakiem terrorystycznym w Jerozolimie; stanowczo sprzeciwiamy się aktom terroryzmu we wszystkich jego formach - podkreśliło w sobotę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

W piątek uzbrojony mężczyzna zabił siedem osób i postrzelił kilka kolejnych przed synagogą w północnej części Jerozolimy Wschodniej. Napastnik został zastrzelony przez policję.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję