Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kraków

Trzeci pogrzeb gen. Sikorskiego

Przez kilka dni oczy wielu Polaków były skierowane na katedrę na Wawelu w Krakowie. Tysiące osób uczestniczyły 26 listopada w trzecim pogrzebie gen. Władysława Sikorskiego, który zginął w 1943 r. Wcześniej doszło do ekshumacji zwłok, która ma wyjaśnić przyczynę jego śmierci.
Ceremonia pożegnania gen. Sikorskiego rozpoczęła się pod Krzyżem Katyńskim, gdzie modlitwę poprowadził biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Następnie szczątki Generała w uroczystym kondukcie zostały przewiezione na Wawel.
Podczas Mszy św. w katedrze na Wawelu, odprawianej w intencji gen. Sikorskiego, przed ponownym złożeniem jego szczątków w krypcie św. Leonarda, kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że Naczelny Wódz uczynił ze swego życia dar, służąc Ojczyźnie w jej najbardziej tragicznych chwilach. Homilię wygłosił metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź, który powiedział, że gen. Sikorski był symbolem nadziei dla okupowanej Polski. Uroczystościom wniesienia trumny z doczesnymi szczątkami gen. Sikorskiego, owiniętej w biało-czerwoną flagę, towarzyszyło bicie dzwonu Zygmunta, odegrano także hymn państwowy.
Dzień wcześniej - 25 listopada w krypcie św. Leonarda podniesiono sarkofag i wydobyto trumnę gen. Sikorskiego. W Zakładzie Medycyny Sądowej w Krakowie, a także w Zakładzie Radiologii Collegium Medicum UJ przeprowadzono sekcję zwłok. Doczesne szczątki gen. Sikorskiego zobaczyły Ewa Wojtasik - wnuczka siostry Generała i córka pułkownika Andrzeja Mareckiego, który zginął razem z nim w katastrofie nad Gibraltarem 4 lipca 1943 r. Obecny był także m.in. Tadeusz Szumowski - ambasador RP w Dublinie, który uczestniczył w 1993 r. w ekshumacji zwłok w Wielkiej Brytanii, a także przedstawiciele wojska.
Wyniki badań, które mają pomóc zbadać przyczynę śmierci gen. Sikorskiego, będą znane najwcześniej pod koniec bieżącego roku. Prokuratorzy IPN w Katowicach, którzy zajmują się sprawą, mają nadzieję, że uda się ustalić przyczynę śmierci Generała.

Reklama

Paweł Piwowarczyk

Zebranie Plenarne KEP

Na progu nowego roku duszpasterskiego

Jak co roku, po adwentowych rekolekcjach biskupów na Jasnej Górze 27 listopada, odbyło się 346. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Jego głównym tematem był zakończony w Rzymie 26 października br. Synod Biskupów nt. Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła. Biskupi omówili również spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu z 19 listopada br. Głównym efektem tego spotkania było przyjęcie deklaracji w sprawie polityki prorodzinnej. Omówili kwestie bioetyczne, stwierdzając, że wymagają one pilnej regulacji w polskim prawie.
Podczas obrad w Częstochowie biskupi przedstawili kalendarium działań Episkopatu i ogólnopolskich inicjatyw duszpasterskich na 2009 r. oraz zatwierdzili na czas nieokreślony statut Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. Na konferencji prasowej biskupi przedstawili dziennikarzom m.in. program duszpasterski na nowy rok liturgiczny, który rozpoczyna się w I niedzielę Adwentu - 30 listopada, a będzie przebiegał pod hasłem: „Otoczmy troską życie”. Wydane w formie książkowej materiały, przygotowane przez Komisję Duszpasterstwa Ogólnego Konferencji Episkopatu Polski, mają pomóc w przeżywaniu nowego roku w Kościele.

Patronka lotników

Matka Boża Loretańska zaprasza 10 grudnia

W Krakowie przy ul. Loretańskiej mieści się klasztor Ojców Kapucynów z kościołem i kaplicą zwaną Domkiem Loretańskim (stąd nazwa ulicy). To tutaj już od 28 lat w dniu 10 grudnia przybywają lotnicy z całego kraju, a nawet z zagranicy, gdyż dzień ten jest liturgicznym świętem Matki Bożej Loretańskiej, ich Patronki, ustanowionej przez Papieża Benedykta XV. Przybywają, aby razem modlić się przed figurką Pani z Loreto o opiekę dla siebie i polecać tych, którzy odlecieli już do wieczności.
Ostatnio Aeroklub Krakowski obchodził swoje 80-lecie i z tej okazji kard. Stanisław Dziwisz poświęcił kapliczkę z figurką Matki Bożej Loretańskiej na lotnisku Pobiednik. Rok wcześniej podobną figurkę Patronki Lotników poświęcił na wojskowym lotnisku w Balicach biskup polowy WP Tadeusz Płoski.
Nabożeństwo do Matki Bożej w Domku Loretańskim u Ojców Kapucynów w Krakowie zapoczątkował sługa Boży bp Jan Pietraszko w 1967 r., poświęcając tamtejszą figurkę Matki Bożej.
W roku 2000 - jako Roku Jubileuszowym - lotnicy i inni czciciele Matki Bożej Loretańskiej umieścili na murach Domku Loretańskiego tablicę pamiątkową, dając wyraz wdzięczności za opiekę nad tymi, którzy przemierzają bezkresne przestrzenie nieba.

O. Dominik Orczykowski OFMCap

Krótko

„Dzień Modlitw za Kościół Prześladowany” ustanowili polscy biskupi na Jasnej Górze podczas Zebrania Plenarnego. Dzień będzie obchodzony od przyszłego roku w każdą drugą niedzielę listopada.

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich na zapisy ustawy o IPN-ie, które dopuszczały do wglądu w akta dziennikarzom i naukowcom, którzy mieli rekomendację swoich przełożonych. Pozostanie tak, jak było do tej pory.

Kłopoty z obsadą w MSZ. Niedługo na placówki dyplomatyczne wyjedzie dwóch wiceministrów. Koalicja ma kłopoty ze znalezieniem ich następców.

Prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych: o ZOZ-ach, o pracownikach ZOZ-ów oraz ustawę wprowadzającą reformę służby zdrowia. Prezydent powiedział, że „nie dopuści do prywatyzacji służby zdrowia”. Koalicja zapowiada, że skomercjalizuje szpitale przez samorządy.

CBA złożyło do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa ABW Krzysztofa Bondaryka. O sprawie został poinformowany premier Donald Tusk. Przestępstwo miałoby polegać na niedopełnieniu obowiązków i działaniu na szkodę interesu publicznego, przez celowe oraz świadome utrudnianie prawidłowego przebiegu toczącego się postępowania kontrolnego.

Ekolodzy z Greenpeace’u protestujący na terenie odkrywki węgla brunatnego Jóźwin II B zostali przewiezieni na przesłuchania do komendy policji w Koninie. Według funkcjonariuszy, protest był bezprawny.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak chce, aby wszystkie kobiety w ciąży robiły badania na obecność wirusa HIV. Obecnie badanie to zaleca się tylko kobietom z tzw. grupy ryzyka. RPD zwrócił się w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz.

Rada Powiatu Słupskiego przyjęła uchwałę, w której opowiedziała się przeciwko umieszczeniu elementów amerykańskiego systemu przeciwrakietowego w Redzikowie k. Słupska i zażądała zmiany tej lokalizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Tytułowym bohaterem jego napisanej w języku katalońskim powieści był Blanquerna, który zmagając się z różnymi problemami i pokusami dąży do chrześcijańskiej doskonałości. Zostaje też papieżem i reformuje Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”.

Licznie zgromadzeni wierni mieli okazję wysłuchać homilii poświęconą polskiej pobożności maryjnej. Podkreślone zostały ważne wydarzenia z historii Polski, które miały wpływ na świadomość religijną Polaków i przyczyniły się do wzrostu maryjnej pobożności. Przywołane zostały m.in. ślubu króla Jana Kazimierza z 1 kwietnia 1656 roku, czy 8 grudnia 1953, czyli data wprowadzenia codziennych Apeli Jasnogórskich. I to właśnie do słów apelowych: Jestem, Pamiętam, Czuwam nawiązywał kapłan przywołując słowa papieża św. Jana Pawła II z 18 czerwca 1983 roku. - Wypowiadając swoje “Jestem” podkreślam, że jestem przy osobie, którą miłuję. Słowo “Pamiętam” określa nas, jako tych, którzy noszą obraz osoby umiłowanej w oczach i sercu, a “Czuwam” wskazuję, że troszczę się o swoje sumienie i jestem człowiekiem sumienia, formuje je, nie zniekształcam ani zagłuszam, nazywam po imieniu dobro i zło, stawiam sobie wymagania, dostrzegam drugiego człowieka i staram się czynić względem niego dobro - wskazał kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję