Reklama

Kościół

Wigilie dla potrzebujących w całej Polsce

Pan Jezus urodził się w stajence, bo nie było dla Niego miejsca w gospodzie. Boże Narodzenie to czas, w którym człowiek ubogi i samotny musi być w szczególny sposób otoczony wsparciem. Wigilie dla potrzebujących, organizowane przez diecezjalne caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce dla ok. 20 tys. osób. Świąteczne spotkania dla ubogich, bezdomnych, samotnych i uchodźców organizowane są również przez parafie, zakony i wspólnoty. Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią wiele osób szczególnie cieszy się, że może zasiąść z innymi do stołu.

[ TEMATY ]

wigilia

flickr.com/archidiecezjakrakow

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wigilie Caritas

Wigilie Caritas odbędą się w 85 miastach w całej Polsce. Potrzebujący zasiądą do stołów z przygotowaną dla nich prawdziwą wigilijną wieczerzą – z barszczem, karpiem czy postną kapustą – połamią się opłatkiem i otrzymają paczki ze świątecznymi upominkami. Tą szczególną i tak ważną w tym czasie pomocą zostanie objętych 20 000 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

— W tegoroczną, szóstą już ogólnopolską akcję Wigilii Caritas będzie zaangażowanych 37 diecezji. Cieszymy się, że skończył się okres pandemii i będziemy mogli spotkać się w tradycyjnej formie podczas zasiadanej wieczerzy. Na niektórych Wigiliach Caritas będzie nawet 2 tysiące osób. Wszystkim, którzy decydują się, aby wraz z nami pomagać, serdecznie dziękuję. Dzięki Wam dobra jest więcej! — mówi Magdalena Masiak, koordynator akcji w Caritas Polska.

Największe spotkania wigilijne odbędą się w Poznaniu, Bydgoszczy, Ełku, Kielcach, Krakowie, Zamościu, Sosnowcu, Toruniu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Lublinie, Zielonej Górze, Szczecinie, Przemyślu, Radomiu, Łomży i Tarnowie. Będzie też wiele spotkań w mniejszych grupach – we wspólnotach, w domach pomocy i wielu innych miejscach, w których na co dzień Caritas udziela pomocy.

Wigilia i inauguracja „Żywej Szopki” w schronisku dla bezdomnych w Sandomierzu

Reklama

Jednym z takich miejsc jest Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Caritas Diecezji Sandomierskiej przy ul. Trześniowskiej. Spotkanie wigilijne odbyło się tam już 21 grudnia. Poprzedziła je – już po raz kolejny - inauguracja „Żywej Szopki”, w której budowę włączyli się sami bezdomni.

W drewniana konstrukcji stajenki znalazły się zwierzęta: osioł, owce, konie, króliki, kury, kaczki, którymi będą opiekowali się panowie zamieszkujący schronisko. Żywa szopka przy ul. Trześniowskiej będzie udostępniona dla wszystkich do 6 stycznia – Nowością tegorocznej szopki są fragmenty Ewangelii umieszczone na płocie wzdłuż drogi prowadzącej do stajenki. Mamy nadzieję, że pomogą one lepiej zrozumieć to, co wydarzyło się w Betlejem ponad 2000 lat temu – poinformował ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej.

Po otwarciu szopki w budynku Zakładu Aktywności Zawodowej odbyła się wieczerza wigilijna dla blisko 70 bezdomnych osób, korzystających na co dzień z kuchni dla ubogich. Wigilia rozpoczęła się od odczytania fragmentu Ewangelii oraz śpiewu kolędy. Następnie symbolicznie połamano się opłatkiem przy wspólnym wigilijnym stole.

Na zakończenie wigilii uczestniczący w spotkaniu biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przekazał świąteczne paczki dla 4 placówek, które zajmują się całodobowo osobami samotnymi, bezdomnymi i potrzebującymi wsparcia.

Największa wigilia pod jednym dachem

Reklama

Największa wigilia pod jednym dachem organizowana jest przez Caritas Archidiecezji Poznańskiej na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym roku, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, potrzebujący – ubodzy, starsi, samotni i osoby w kryzysie bezdomności - znów 24 grudnia zasiądą razem do stołu. W spotkaniu uczestniczyć tez będą uchodźcy z Ukrainy.

Organizatorzy spodziewają się ok. 1500 osób. - Każdy z uczestników wigilii będzie mile widziany i ugoszczony z sercem – zapowiadają. Zgromadzeni będą mogli nie tylko zjeść posiłek, ale również przełamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia, pośpiewać kolędy i zabrać ze sobą paczkę świąteczną.

Wigilia dla potrzebujących na Jasnej Górze

Nie tylko Caritas organizuje wigilie dla potrzebujących. Spotkanie dla ubogich samotnych i uchodźców zorganizowane zostało np. już 22 grudnia przez Jasnogórski Punkt Charytatywny przy współpracy Domu Pielgrzyma.

Do stołu zasiadło razem ok. 100 osób, w tym uchodźcy z Ukrainy – matki z dziećmi, które znalazły schronienie pod jasnogórskim dachem. Były życzenia, dzielenie się opłatkiem, wspólne kolędowanie, tradycyjne dania. Jak podkreślił o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego, ludzie potrzebują takich spotkań nie tylko ze względu na potrzeby materialne, ale również z powodu samotności.

Pan Janek nie krył łez. To jego pierwsza wigilia we wspólnocie od wielu lat. Ma ponad 80 lat, od dwóch lat jest bezdomny. Po śmierci żony, a potem córki został sam. Korzysta z pomocy Jasnogórskiego Punku Charytatywnego. Z wielkim wzruszeniem dziękował wszystkim, którym nie jest obojętny los ludzi borykających się z życiowymi trudnościami.

Reklama

Pani Olga uciekła z dwiema córkami i wnuczkiem Nikitą z Charkowa. Schronienie na Jasnej Górze znalazła 30 marca. Tęskni za resztą rodziny, a nawet za rybkami w akwarium, które lubiła hodować w swoim domu, to dla niej symbol normalności. Marzy, że gdy miną mrozy wróci. Ma nadzieję, że latem Ukraina będzie wolna. - Dużo dobra doznajemy od Polaków, rozumieją nasza biedę - powiedziała pani Marina, która przyjechała z Zaporoża z dwiema małymi córeczkami i synkiem. Na Jasnej Górze przebywa od 9 miesięcy.

Wspólnota Sant`Egidio: trwają przygotowania do Świąt z Ubogimi

Wspólnota Sant’Egidio organizuje dla potrzebujących świąteczny obiad – 25 grudnia. Po dwóch latach przerwy, gdy Święta dla Ubogich odbywały się zmienionej formie, w tym roku goście Wspólnoty znów otrzymują zaproszenie do wspólnego stołu.

W Warszawie w świątecznym spotkaniu weźmie udział ok 800 gości – ubogich, bezdomnych, starszych mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy, ale także z Afganistanu i innych krajów. W związku z tym, że lista gości znacząco się wydłużyła, w Warszawie 25 grudnia świąteczny obiad odbędzie się w dwóch lokalizacjach, poczynając od tradycyjnego miejsca w podziemiach kościoła Wniebowstąpienia Pańskiego na Ursynowie, gdzie z ubogimi spotka się metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Warszawska Wspólnota Sant’Egidio planuje również 7 stycznia 2023 r. – w czasie, gdy Boże Narodzenie świętują wierni Kościołów wschodnich – zaprosić do wspólnego stołu mieszkających w Polsce uchodźców z Ukrainy.

Reklama

Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z gości będzie czekało miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie. W organizację obiadu zaangażowanych jest około 350 wolontariuszy i członków Wspólnoty Sant’Egidio. Nadal jednak potrzebna jest pomoc w przygotowaniach. Wszystkie informacje na stronie santegidio.pl

Święta z Ubogimi zaplanowane są również w Poznaniu, gdzie Wspólnota Sant’Egidio chce obdarować bożonarodzeniowym obiadem i gwiazdkowymi prezentami swoich ubogich i bezdomnych przyjaciół, a także przygotować upominki dla mieszkańców jednego z poznańskich DPS-ów oraz dzieci romskich ze Szkoły Pokoju. Ponad 250 osób pragnie do wspólnego świętowania zaprosić również Wspólnota Sant’Egidio w Chojnie. W planach są obiad i świąteczne paczki dla ubogich, kolędowanie i upominki dla mieszkańców DPS-u w Trzcińsku-Zdroju, a także wigilia z przyjaciółmi z Ukrainy.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu narodziła się w Rzymie w 1982 roku i obecna jest we wspólnotach Sant’Egidio na całym świecie. W minionym roku ze Wspólnotą świętowało ponad 250 tys. osób w 70 krajach.

2022-12-23 14:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obrzęd wieczerzy wigilijnej w rodzinie

Wokół świątecznie nakrytego stołu gromadzi się rodzina. Na środku stołu umieszczone jest siano, a na nim – złożona księga Pisma Świętego. Obok Pisma ustawiamy udekorowaną świecę, symbolizującą obecność w rodzinie Chrystusa, który przyszedł na ziemię jako „światłość świata”. Wszyscy stoją, a najstarsza osoba w rodzinie zapala świecę.
CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy
Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena. Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę. W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych. Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej. W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena. Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.
CZYTAJ DALEJ

Przy grobie św. Jana Pawła II

2025-05-21 20:08

Biuro Prasowe AK

    - Prosimy, aby ten jego pontyfikat był równie poruszający, równie bogaty dla świata, równie budzący jego nadzieję jak tego, wobec którego mamy tyle powodów, by Panu Bogu dziękować i tak bardzo być odpowiedzialnymi za to, by dzisiaj światu także jego myśl nieustannie przekazywać — mówił abp Marek Jędraszewski przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra, modląc się w intencji Ojca Świętego Leona XIV.

Metropolita krakowski sprawował Mszę św. dla członków Fundacji Jana Pawła II. Nawiązując do Liturgii Słowa, podkreślił, że kluczowe pytanie dotyczy tego, co lub kto jest fundamentem zbawienia. Pierwsze czytanie, nawiązuje przybyszów z Antiochii, według których tym fundamentem było obrzezanie według Prawa Mojżeszowego. Stało się to osią sporu chrześcijan, w tym także Pawła i Barnaby, którzy – jak wyjaśniał abp Marek Jędraszewski – udali się do Jerozolimy, aby spotkać się z Apostołami i znaleźć odpowiedź na to pytanie. Wówczas stronnictwo nawróconych faryzeuszów także postulowało konieczność obrzezania. – Więc prawo jest najważniejsze. Nie Chrystus – ocenił metropolita krakowski, dodając, że podobne stanowisko jeszcze jako Szaweł reprezentował św. Paweł. – To po to udał się do Damaszku – mówił.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję