Reklama

Niedziela w Warszawie

Historia, która łączy

Efekty współpracy profesora z Katowic, krakowskich karmelitanek bosych i stołecznego archiwum zostały zaprezentowane w zabytkowym wnętrzu Archiwum Głównym Akt Dawnych.

2023-01-19 17:52

[ TEMATY ]

Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie

Magdalena Morawska

W czasie spotkania, które odbyło się 17 stycznia w siedzibie AGAD na Starym Mieście w Warszawie, przedstawiono publikację, dotyczącą bardzo rzadkich, wręcz unikatowych dokumentów z klasztoru krakowskich karmelitanek bosych.

Archiwum krakowskiego klasztoru karmelitanek bosych przy ul. Kopernika przechowuje niezwykłe skarby dziedzictwa narodowego, stopniowo zabezpieczane i udostępniane badaczom. Wśród nich znajduje się także rękopis będący zbiorem instrukcji określających funkcje, godności oraz codzienne obowiązki poszczególnych zakonnic od przeoryszy począwszy, a na ogrodniczce i siostrze sprawującej urząd pokorny (tak wówczas określano siostrę dbającą o czystość w toalecie) skończywszy.

Prof. Halina Dudała przygotowała naukową edycję powstałych w Lublinie XVII-wiecznych „Instrukcji różnych urzędów zakonnych” wydaną drukiem przez Archiwum Główne Akt Dawnych, które w swoim zasobie przechowuje także wiele cennych dokumentów proweniencji głównie państwowej oraz archiwalia znaczących rodzin staropolskich. W promocji publikacji wzięli udział przedstawiciele archiwów państwowych i kościelnych, instytucji naukowych i branży wydawniczej.

Spotkanie wzbogacił koncert muzyki barokowej w wykonaniu Anny Sikorzak-Olek na harfie. Wydarzenie to było doskonałym przykładem efektywnej i sprawnej współpracy instytucji publicznych, jednostek naukowych i Kościoła katolickiego, prowadzonej w wymiarze międzyregionalnym i o charakterze interdyscyplinarnym.

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Dawne ślady miasta ukryte przed światem

2023-01-28 13:00

[ TEMATY ]

Łódź

Piotr Drzewiecki

Podczas przebudowy różnych fragmentów miasta Łodzi, prowadzone są badania archeologiczne. Naukowcy znajdują ukryte na co dzień przed światem przedmioty świadczące o bogatej historii mieszkańców miasta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję