Reklama

Niedziela Częstochowska

Wędrówka z Małym Księciem. Jasełka w szkole sióstr zmartwychwstanek

Publiczną Szkołę Podstawową im. Matki Zofii Szulc Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie 1 lutego odwiedził Mały Książę, aby podczas jasełek wraz z uczniami klas drugich wędrować w poszukiwaniu Miłości.

Jak zaznaczyła dyrektor s. Agata Sidoruk, celem przedstawienia była refleksja nad tym, co w życiu jest najważniejsze. Małgorzata Łapeta, wychowawczyni kl. II a, która przygotowała jasełka m.in. we współpracy z Anną Urbaniak, wychowawczynią kl. II b, zwróciła uwagę, że łączą one w sobie tradycję i współczesność.

Maciej Orman/Niedziela

W pierwszej części zostały zaprezentowane pantomimy przedstawiające codzienne życie ludzi różnych pokoleń, z których wielu nie ma czasu na miłość i Boga. – W dzisiejszym świecie zapominamy o drugim człowieku, o relacjach międzyludzkich, o spotkaniu z Bogiem. Jednocześnie czas, który został nam dany, często tracimy na błahostki. W pogoni za tym, żeby mieć, zapominamy o tym, żeby być – podkreśliła Małgorzata Łapeta.

Nauczycielka zaprosiła publiczność do wędrówki u boku Małego Księcia w poszukiwaniu miłości i odnalezienia jej w osobie „Króla królów, który ma na imię Miłość”. Życzyła, aby każdego dnia towarzyszyły wszystkim jego słowa: „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Przedstawienie rozpoczęło się naradą upadłych aniołów. Zaplanowały, że odciągną ludzi od Boga przez to, że będą bombardować ich informacjami, reklamami i promocjami, będą namawiać do ciągłego wydawania pieniędzy i do nieustannej zabawy w myśl hasła: „Chleba i igrzysk”. – Odbierzmy ludziom czas, odbierzmy ludziom miłość! – wołały upadłe anioły.

Maciej Orman/Niedziela

Następnie Mały Książę rozpoczął swoją opowieść o niezwykłym Królu, bogatym w miłość. – Właśnie odkryłem tajemnicę, że przyszedł do ludzi, zamieszkał wśród nich i hojnie obdarza ich swoją miłością – powiedział. – Dlatego ja, Mały Książę, po długiej wędrówce przez piaski i skały przychodzę do was. Pragnę z bliska popatrzeć na życie człowieka, którego Król miłości kocha ponad życie. Pragnę poznać sekret Króla, Przyjaciela ludzkiego serca, i spotkać swojego przyjaciela – wyjaśnił. Chciał również zobaczyć, jak ludzie odwdzięczają się Królowi za Jego miłość.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Bohater rozczarował się, patrząc, jak większość mieszkańców Ziemi, z twarzami przyklejonymi do smartfonów, goni za pieniędzmi i karierą. Zwrócił im więc uwagę, że za mało czasu poświęcają prawdzie mówiącej, iż „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Mały Książę zachęcał ludzi, aby patrzyli w niebo i zobaczyli, jak świat zmienia się dla nich, gdy Miłość przychodzi na Ziemię.

Maciej Orman/Niedziela

W tym momencie rozpoczęła się druga, bardziej tradycyjna część inscenizacji, przypominająca o narodzeniu Jezusa w stajni oraz o pokłonie pasterzy i królów.

Stojąc przy żłóbku, uczniowie oddawali Nowonarodzonemu „wiedzę ubogą, armię jedynek w dzienniku, stos lektur nieprzeczytanych i zadań nieodrobionych”, ale również swoją radość, szkolne przyjaźnie, plany na przyszłość i gorące serca. – Weź je, przemień i uświęć – prosili.

Maciej Orman/Niedziela

Dziękując uczniom za jasełka, abp Wacław Depo zadedykował im słowa św. Jana Pawła II: „Sami nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak jesteście piękni!”. – Po pierwsze, dlatego że jesteście, że Pan Bóg was stworzył i dał wam waszych rodziców. Po drugie, dlatego że macie imiona zapisane w niebie przez przyjęcie sakramentu chrztu. Po trzecie, dlatego że macie tak piękne serca i głosy, które dzisiaj były naszym wspólnym udziałem – podkreślił metropolita częstochowski. Dodał, że uczestnicy przedstawienia nie byli aktorami. – Oni byli współuczestnikami tego, co pokazali – podsumował.

2023-02-01 13:09

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zaapelował o ponowienie aktu poświęcenia świata Sercu Maryi

2023-03-22 11:04

[ TEMATY ]

Matka Boża

Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Na zakończenie dzisiejszej audiencji ogólnej Ojciec Święty zaapelował, aby każdy wierny i każda wspólnota poświęcili się Niepokalanemu Sercu Maryi w intencji Kościoła i ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy.

W sobotę będziemy obchodzić uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a nasze myśli powracają do 25 marca ubiegłego roku, kiedy to w jedności ze wszystkimi biskupami świata Kościół i ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę zostały poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi. Niestrudzenie powierzajmy sprawę pokoju Królowej Pokoju. Dlatego pragnę zachęcić każdego z wiernych i każdą wspólnotę, zwłaszcza grupy modlitewne, do odnowienia każdego 25 marca aktu poświęcenia Matce Bożej, ponieważ jest Ona Matką, i może nas wszystkich zachować w jedności i pokoju. I nie zapominajmy w tych dniach udręczonej Ukrainy, która tak bardzo cierpi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Robert Chrząszcz: Jezus cały czas działa

2023-03-22 20:54

[ TEMATY ]

bp Robert Chrząszcz

flickr.com/archidecezjakrakow

Bp Robert Chrząszcz

Bp Robert Chrząszcz

– On jest i naprawdę działa. Działa Jego Ojciec i działa Jego moc – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie liturgii stacyjnej w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie – Nowym Bieżanowie.

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz zauważył, że dziś istnieje pokusa myślenia, że Jezus nie działa lub działa mniej, niż dwa tysiące lat temu, kiedy uzdrawiał i czynił cuda. Podkreślił, że słowa z Ewangelii: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam” są nadal aktualne. W tym kontekście przywołał poglądy deistów, którzy mówili o „śmierci Boga dla świata”, czyli teorii, że Bóg powołał świat do istnienia, ale przestał się nim interesować. – Jezus mówi o Bogu jako troskliwym Ojcu, z którym można wejść w konkretną relację. Mówi o Bogu, któremu zależy na człowieku; mimo grzechu człowieka nie przestaje go kochać – mówił krakowski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Uroczyste wręczenie wyróżnień "Święty Jan Paweł II. Odkrywajmy Prawdę"

2023-03-23 07:12

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

nagroda

Materiał prasowy

Kościół Katolicki w Polsce i na całym świecie boleśnie odczuwa dziś – pojawiające się w części mediów – ataki na dzieło życia, pamięć i wizerunek świętego Jana Pawła II.

Niewielu zdobywa się na odwagę obrony dokonań Papieża Polaka. Tych jednak, których ta odwaga nie opuściła, wyróżnia i honoruje Fundacja Instytut Mediów powołana przez arcybiskupa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję