Reklama

Niedziela Łódzka

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

Salezjańskie Szkoły w Lutomiersku

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku uczcili św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

Mszy św. w dzień 135. rocznicy śmierci włoskiego kapłana przewodniczył ks. Dariusz Skowron, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku. - Uroczystość św. Jana Bosko powinna być przede wszystkim podziękowaniem Bogu za powołanie do życia piemonckiego chłopca, mężczyzny, księdza, który stał się święty, zajmując się młodzieżą. W swoim bogactwie życia, działalności i świętości ks. Bosko pozostawił nam bogatą duchową drogę: mamy się stawać świętymi, poświęcając się młodemu pokoleniu, stając się jak on apostołami ewangelicznej miłości niesionej młodzieży. Jedni to czynią jako rodzice, dziadkowie, inni jako wychowawcy, nauczyciele, animatorzy, wolontariusze – mówił w homilii ks. Skowron.

W dalszej części wicedyrektor szkoły zwrócił uwagę na niełatwą drogę Jana Bosko do świętości. - Przypatrując się życiu Jan Bosko, zauważamy, że nie miał on łatwej drogi. Przezwyciężanie wciąż nowych trudności zostało wpisane w jego życie na stałe. Trudności te były związane w jakiejś mierze również z sytuacją historyczną, a więc z czasami, w jakich przyszło mu żyć. Urodził się w rodzinie bardzo biednej. Żmudne osiąganie postanowionego sobie celu musiało wiązać się z proszeniem o łaskę innych ludzi, o pomoc, pracę. Wielkość każdego świętego jest związane nierozerwalnie z wielkością Chrystusa. Czcząc świętego, czcimy przede wszystkim Boga, dziękując mu za to, że ciągle o nas pamięta. Święci są tej pamięci widocznymi znakami! – przekonywał celebrans i odwołał się do współczesnej obecności założyciela Salezjanów. - Jak my możemy dzisiaj nawiązać kontakt z ks. Bosko? Między innymi przypominając sobie, że my również – tak jak on – jesteśmy kształtowani z jednej strony przez doświadczenia, a z drugiej przez łaskę Boga. On był i zabiegany i zapracowany. Modlący się i zdecydowany. Cierpliwy i nieustępliwy. Z całą pewnością chcielibyśmy posiadać taką religijno-życiową równowagę, która pomaga zbawić się samemu, a także pomóc w zbawieniu innych (…) Jeżeli jednak opisując jakiegokolwiek świętego, zatrzymamy się wyłącznie nad tym, co postrzegamy jako nadprzyrodzone i tylko w tym będziemy upatrywali źródła ich świętość, to istnieje niebezpieczeństwo, że stracimy z naszego pola widzenia świętego jako jednego z nas. A tymczasem święci to my, to niektórzy z nas! – zakończył ks. Skowron.

W szkolne świętowanie Dnia Patrona wpisało się także spotkanie z siostrami zakonnymi oraz msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu w niedzielę 30 stycznia. Z kolei w święto Ofiarowania Pańskiego 12- osobowy chór ze szkoły wystąpi z recitalem kolęd i pastorałek w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi przy ul. Wodnej.

2023-02-02 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest Kimś godnym zaufania

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 28-31.

Wtorek, 30 maja. Św. Jana Sarkandra, kapłana i męczennika, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Bp Edward Dajczak odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę

2023-05-29 20:13

[ TEMATY ]

bp Edward Dajczak

Autor zdjęcia: ks. Wojciech Parfianowicz, źródło zdjęcia: Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska

Emerytowany biskup koszalińsko-kołobrzeski otrzymał od głowy państwa Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent wręczył bp. Dajczakowi odznaczenie osobiście, podczas krótkiej wizyty w sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej w Koszalinie.

Andrzej Duda złożył najpierw kwiaty u stóp góry przy pomniku upamiętniającym wizytę prezydentów Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego. Następnie udał się na osobistą modlitwę do sanktuarium. Przy tej okazji ofiarował temu miejscu bogato zdobione świece.

CZYTAJ DALEJ

Miał w rękach światło. Pogrzeb śp. ks. Mariana Kubeckiego

2023-05-29 16:17

[ TEMATY ]

Msza św. pogrzebowa

ks. Marian Kubecki

Monika Jaworska

Uczestnicy Mszy św. żałobnej w Dębowcu.

Uczestnicy Mszy św. żałobnej w Dębowcu.

– Tylko ludzie święci i ci, którzy mocno kochają, mają słońce w swoim sercu i dłoniach. A kiedy przechodzą koło nas, przez nasze ścieżki życia, zostawiają ślad w naszej pamięci. Światło ma ten, który po nie sięga, kto je pielęgnuje. Światło i piękno jest na świecie, bo Pan Bóg je nam dał – powiedział ks. Leszek Kostrzewa, żegnając śp. ks. Mariana Kubeckiego, który odszedł do Pana w 76. roku życia i 50. roku kapłaństwa.

Mszę św. żałobną celebrowali licznie zgromadzeni kapłani 4 maja w parafii św. Małgorzaty w Dębowcu, gdzie ks. Kubecki był ponad 20 lat proboszczem. Przewodniczył jej bp Roman Pindel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję