Reklama

Niedziela Łódzka

Lutomiersk: „Święci to my, to niektórzy z nas!”

Salezjańskie Szkoły w Lutomiersku

Uczniowie Salezjańskich Szkół Muzycznych I i II stopnia w Lutomiersku uczcili św. Jana Bosko - opiekuna młodzieży, założyciela zgromadzenia i twórcy oratoriów.

Mszy św. w dzień 135. rocznicy śmierci włoskiego kapłana przewodniczył ks. Dariusz Skowron, wicedyrektor Salezjańskich Szkół Muzycznych w Lutomiersku. - Uroczystość św. Jana Bosko powinna być przede wszystkim podziękowaniem Bogu za powołanie do życia piemonckiego chłopca, mężczyzny, księdza, który stał się święty, zajmując się młodzieżą. W swoim bogactwie życia, działalności i świętości ks. Bosko pozostawił nam bogatą duchową drogę: mamy się stawać świętymi, poświęcając się młodemu pokoleniu, stając się jak on apostołami ewangelicznej miłości niesionej młodzieży. Jedni to czynią jako rodzice, dziadkowie, inni jako wychowawcy, nauczyciele, animatorzy, wolontariusze – mówił w homilii ks. Skowron.

W dalszej części wicedyrektor szkoły zwrócił uwagę na niełatwą drogę Jana Bosko do świętości. - Przypatrując się życiu Jan Bosko, zauważamy, że nie miał on łatwej drogi. Przezwyciężanie wciąż nowych trudności zostało wpisane w jego życie na stałe. Trudności te były związane w jakiejś mierze również z sytuacją historyczną, a więc z czasami, w jakich przyszło mu żyć. Urodził się w rodzinie bardzo biednej. Żmudne osiąganie postanowionego sobie celu musiało wiązać się z proszeniem o łaskę innych ludzi, o pomoc, pracę. Wielkość każdego świętego jest związane nierozerwalnie z wielkością Chrystusa. Czcząc świętego, czcimy przede wszystkim Boga, dziękując mu za to, że ciągle o nas pamięta. Święci są tej pamięci widocznymi znakami! – przekonywał celebrans i odwołał się do współczesnej obecności założyciela Salezjanów. - Jak my możemy dzisiaj nawiązać kontakt z ks. Bosko? Między innymi przypominając sobie, że my również – tak jak on – jesteśmy kształtowani z jednej strony przez doświadczenia, a z drugiej przez łaskę Boga. On był i zabiegany i zapracowany. Modlący się i zdecydowany. Cierpliwy i nieustępliwy. Z całą pewnością chcielibyśmy posiadać taką religijno-życiową równowagę, która pomaga zbawić się samemu, a także pomóc w zbawieniu innych (…) Jeżeli jednak opisując jakiegokolwiek świętego, zatrzymamy się wyłącznie nad tym, co postrzegamy jako nadprzyrodzone i tylko w tym będziemy upatrywali źródła ich świętość, to istnieje niebezpieczeństwo, że stracimy z naszego pola widzenia świętego jako jednego z nas. A tymczasem święci to my, to niektórzy z nas! – zakończył ks. Skowron.

W szkolne świętowanie Dnia Patrona wpisało się także spotkanie z siostrami zakonnymi oraz msza św. z udziałem kapłanów z dekanatu w niedzielę 30 stycznia. Z kolei w święto Ofiarowania Pańskiego 12- osobowy chór ze szkoły wystąpi z recitalem kolęd i pastorałek w parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Łodzi przy ul. Wodnej.

2023-02-02 15:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: niech się stanie Twoja wola

2023-03-20 20:08

[ TEMATY ]

krzyż

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Mój krzyż spadł na mnie w czterdziestostopniowym upale… jak wtedy.

Jeszcze niedawno wydawało mi się, że o krzyżu wiem prawie wszystko – ba, byłam przeświadczona, że mam do tego specjalne prawo. W końcu wraz z Mamą w czasach wojującego komunizmu wieszałyśmy go w klasach, kiedy to pod pozorem malowania szkoły próbowano raz na zawsze rozwiązać problem krzyża. Na szalę Mama nauczycielka rzuciła wówczas nasz w miarę dobry status materialny. Ojciec, dyrektor owej szkoły, mógł stracić pracę. Losy potoczyły się tak, że pracy nie stracił. Powodziło się nam jak na tamte czasy całkiem przyzwoicie.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Dominik Chmielewski odwołany z funkcji moderatora "Wojowników Maryi"

2023-03-20 10:32

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Karol Porwich/Niedziela

Ks. Dominik Chmielewski

Ks. Dominik Chmielewski

Rada Koordynatorów Ruchu "Wojowników Maryi" w piśmie datowanym na 19 marca, przekazała informację, iż dotychczasowy moderator ks. Dominik Chmielewski SDB decyzją przełożonego pilskiej prowincji salezjanów przestał pełnić funkcję moderatora "Wojowników Maryi". Jego następcą został ks Piotr Pączkowski SDB.

Jak przeczytamy dalej w piśmie, zmiana ta jest podyktowana przydzieleniem ks. Dominikowi Chmielewskiemu nowych zadań, dotyczących przekształcenia kompleksu klasztornego w Lądzie na Wartą w ośrodek rekolekcyjny. Jak podkreślono, ks. Chmielewski, w miarę możliwości wynikających z nowych obowiązków, nadal będzie wspierał "Wojowników Maryi" swoją obecnością i modlitwą. Dodano, że ks. Piotr Pączkowski "doskonale zna charyzmat Ruchu [...], co gwarantuje zachowanie ciągłości i spójności działania."

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś: trzeba pokazywać wielkie dziedzictwo św. Jana Pawła II

2023-03-23 15:44

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

Abp Grzegorz Ryś

Abp Grzegorz Ryś

Trzeba pokazywać wielkie dziedzictwo św. Jana Pawła II – uważa przebywający w Rzymie abp Grzegorz Ryś. W rozmowie z Radiem Watykańskim zwrócił uwagę, że mamy dzisiaj do czynienia z coraz większym gronem osób, które nie znały osobiście tego Papieża i nie widziały go poza obrazkami w komputerze. Tym bardziej trzeba zrobić wszystko, aby całej dyskusji, która jest i będzie na temat Papieża Polaka nie zredukować do pytań o jego podejście do kwestii nadużyć seksualnych.

Metropolita łódzki uważa, że zamiast spierać się o wmawiane winy należy przypominać o wielkim dziedzictwie św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję