Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: człowiek często dopiero w cierpieniu staje się uważnym na to, co Bóg chce mu powiedzieć

– Cierpienie jest takim miejscem gdzie się uczymy nadziei, gdzie się zapala światło w ciemności. Człowiek często dopiero w cierpieniu staje się uważnym na to, co Bóg chce mu powiedzieć – mówił za Benedyktem XVI w homilii abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. sprawowanej w Światowym Dniu Chorego w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Mszą św. czuwaniu modlitewnemu przewodniczył ks. Mariusz Sztaba, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Masłowicach i duszpasterz Ruchu Betel.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Mszę św. koncelebrowali również kapelani szpitalni, duszpasterze chorych i cierpiących oraz ks. Jacek Marciniec, proboszcz parafii św. Zygmunta w Częstochowie i duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych w archidiecezji częstochowskie oraz ks. Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich. We Mszy św. wzięli udział członkowie m.in. Katolickiego Ruchu Betel oraz przedstawiciele służby zdrowia, chorzy i cierpiący.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita częstochowski w homilii podkreślił, że „czytania mszalne wprowadzają w głębię tajemnicy cierpienia i misji człowieka cierpiącego”. – Zgłębiając się w tajemnicę grzechu pierwszych rodziców, Adama i Ewy, dostrzegamy z jednej strony źle użytą wolność, która chce być jak Bóg i decydować o granicy dobra i zła, ale z drugiej strony kruchość natury ludzkiej, która ukazuje nam tajemnicę cierpienia i śmierci – powiedział.

Reklama

– Ewangelia ukazuje obecność i działanie Boga objawionego w Chrystusie, który powiedział wprost: „Żal mi tego ludu”. Te słowa przyjął jako program swojej posługi pierwszy biskup częstochowski Teodor Kubina – kontynuował arcybiskup i dodał: „Ten element miłości współczującej ukazuje ludzką naturę Zbawiciela, który rozumie potrzebujących, solidaryzuje się z nimi i potrafi im pomóc”.

Metropolita częstochowski zaznaczył, że „Bóg nie robi wszystkiego za nas”. – Potrzebny był Jezusowi chleb, który wziął w swoje ręce i błogosławił. Potrzebni byli apostołowie, którzy roznieśli te kawałki chleba do głodnych. W ten sposób dzielenie stało się rozmnożeniem – komentował arcybiskup.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

– Nie zapominajmy, że wszystkie spotkania z Jezusem miały za cel uznanie Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Solidarność Chrystusa, Syna Bożego narodzonego z Dziewicy Niepokalanej jest wyrazem miłosiernej mocy Boga, zaszczepiając w nas moc nadziei, która nas podnosi i wspiera – przypomniał.

Arcybiskup wskazał na obraz Maryi rodzącej Jezusa wpatrującej się w Niego ze zdumnieniem, że nie tylko w Nim jest światło, ale, że On jest światłem oraz na obraz Piety, Maryi trzymającej umęczone ciało ukrzyżowanego Syna. – Jego męka i śmierć stały się dla Maryi kenozą wiary, czyli mówiąc wprost wyniszczeniem wiary w sercu człowieka, aby wbrew faktom cierpienia i śmierci ufać Bogu nad wszystko. I tego uczy nas Maryja – podkreślił.

Za Benedyktem XVI przypomniał, że cierpienie jest takim miejscem gdzie się uczymy nadziei, gdzie się zapala światło w ciemności. – Człowiek często dopiero w cierpieniu staje się uważnym na to, co Bóg chce mu powiedzieć – dodał.

Reklama

– Z tej Eucharystii trzeba odnaleźć nowy impuls, aby przyczyniać się przez modlitwę, cierpienie i nawrócenie dla upowszechnienia kultury życia, szacunku dla życia, do poszanowania integralności i godności osoby ludzkiej od poczęcia aż do naturalnej śmierci – zaapelował do wiernych arcybiskup.

Na zakończenie abp Depo udzielił wszystkim chorym i cierpiącym tzw. Błogosławieństwa lourdzkiego Najświętszym Sakramentem.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Andrzej Kalinowski, założyciel i prezes Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel podziękował na ręce abp. Wacława Depo Kościołowi częstochowskiemu za troskę o świat ludzi chorych, cierpiących i niepełnosprawnych. – Ciągle mam też w moim sercu i pamięci kapłanów, którzy w każdy pierwszy piątek miesiąca idą do chorych z Panem Jezusem. Często posługa kapelanów i duszpasterzy wobec cierpiących jest dzisiaj niezauważana – powiedział Andrzej Kalinowski.

Również w rozmowie z „Niedzielą” założyciel Katolickiego Ruchu Dobroczynnego Betel przypomniał, że trzeba pokazywać świat ludzi chorych i cierpiących. – Może w pewnym wieku czujemy się silni i mocni, ale cierpienie prędzej czy później do nas przyjdzie. Przecież nasz rodzic się zestarzeje, a potem sami doświadczymy starości, słabości i choroby. Myślę, że trzeba także dzieci uwrażliwiać na pomoc osobom cierpiącym. Liczy się nie tylko kariera i pieniądze, ale w naszym świecie jest także słabość i cierpienie, na które trzeba zwrócić uwagę – powiedział.

– Jak przyjąć cierpienie? Łatwo jest mówić o tym zdrowemu człowiekowi. Na pewno trzeba wszystko zawierzyć Bogu i patrzeć się na Maryję i uczyć się stać do końca pod krzyżem – podkreślił Andrzej Kalinowski.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Reklama

Natomiast Zofia, mieszkanka Częstochowy zaznaczyła, że bardzo ważne jest w naszych czasach zajmowanie się osobami chorymi, niepełnosprawnymi. – Uważam, że takim osobom należy okazać dużo zrozumienia, cierpliwości, ciepła i wytrwałości. Schorzenia przecież są różne, dlatego wszystko zależy od tego, w jakim stanie psychicznym i fizycznym jest osoba, która wymaga opieki z naszej strony. Po prostu trzeba kochać drugiego człowieka, być z nim na co dzień, wspierać w każdej chwili, a przede wszystkim mieć czas na rozmowę i wysłuchanie – zauważyła.

– Osoby starsze, zwłaszcza z demencją, potrzebują przytulenia, dobrego słowa, dotyku i ciepła ręki. Taka osoba ma się czuć bezpiecznie w mojej obecności. Ona czując ciepło i dobre serce, odpłaca nam swoim spojrzeniem i uśmiechem. Ja tego doświadczyłam – dodała p. Zofia.

W tym roku obchodom Światowego Dnia Chorego towarzyszą słowa: „«Miej o nim staranie». Współczucie jako synodalna realizacja uzdrowienia”.

W ramach obchodów Światowego Dnia Chorego w archidiecezji częstochowskiej Katolicki Ruch Dobroczynny Betel w niedzielę, 12 lutego przeprowadza przy kościołach zbiórkę datków do puszek na pomoc dla niepełnosprawnych sierot społecznych. Kwesta odbywa się również w internecie na stronie: www.kwesta.zsercem.org .

HOMILIA ABP. WACŁAWA DEPO

2023-02-11 14:12

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lek na samotność

Niedziela kielecka 6/2024, str. VI

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Sakrament namaszczenia chorych niesie ulgę w cierpieniu i przybliża do Chrystusa

Sakrament namaszczenia chorych niesie ulgę w cierpieniu i przybliża do Chrystusa

O samotności, kulturze współczucia i czułości z ks. dr. Janem Jagiełką rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Katarzyna Dobrowolska: W Orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek zwraca uwagę na problem samotności, zwłaszcza cierpiących i chorych. Czy to znak naszych czasów? Ks. dr. Jan Jagiełka: Wiele razy słyszy się pełne rozrzewnienia wspomnienie – sąsiadów siedzących na ławeczce i rozmawiających lub dzieci bawiących się na podwórku do późnych godzin wieczornych. Nieprawidłowe korzystanie z telewizji i internetu oraz zbyt długi czas poświęcony na pracę, tym bardziej nieobecność z powodu pracy za granicą, powoduje, że odczuwa się dzisiaj osamotnienie nie tylko w sąsiedztwie, ale również w rodzinie, nawet tej najbliższej. Samotność szczególnie dotyka osób chorych, niepełnosprawnych i starszych, którzy mają pomniejszoną możliwość udawania się do innych osób. Jesteśmy stworzeni na Boży Obraz i Boże podobieństwo i w związku z tym jest w nas głęboko wpisane pragnienie bliskości, a nawet życiowej komunii z Osobami Trójcy Świętej oraz z członkami rodzin, przyjaciółmi, kolegami i innymi osobami.
CZYTAJ DALEJ

Kuria Metropolitalna w Lublinie reaguje na artykuł "GW" ws. ks. Mieczysława P.

2025-05-20 16:53

[ TEMATY ]

komunikat

Karol Porwich/Niedziela

W ramach wstępnego dochodzenia wysłuchaliśmy osób mających wiedzę na ten temat i oskarżanego księdza, jesteśmy w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę. Sprawa została zgłoszona Dykasterii Nauki Wiary, czekamy na dalsze instrukcje - poinformował KAI kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie w odpowiedzi na artykuł "Gazety Wyborczej" opisujący przypadki molestowania seksualnego, jakiego wobec nastoletnich kobiet miał się dopuścić znany duszpasterz ks. Mieczysław P. z Lublina.

Dochodzenie wstępne w sprawie duchownego zostało rozpoczęte w październiku ubiegłego roku i zamknięte 20 grudnia. W ramach dochodzenia wysłuchaliśmy świadectw osób mających wiedzę w tej sprawie, jak i oskarżanego księdza. Wszystkie dokumenty zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Otrzymaliśmy już odpowiedź, że zgłoszenie zostało przyjęte przez Dykasterię Nauki Wiary. Czekamy na dalsze instrukcje. Jesteśmy też w kontakcie z osobami zgłaszającymi swoją krzywdę.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Papież Leon XIV upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia trzech dekretów. Dwa z nich dotyczą ofiary życia biskupa i siostry zakonnej, a trzeci heroiczności cnót. 12 lipca 2017 r. został ogłoszony list apostolski w formie «motu proprio» „Maiorem hac dilectionem”, na mocy którego Papież Franciszek ustanowił, że heroiczne ofiarowanie życia jest kolejnym, obok męczeństwa i heroiczności cnót, powodem do beatyfikacji i kanonizacji.

Pierwszy z dekretów o ofierze życia dotyczy bp. Alejandro Labaka Ugarte OFM Cap, który urodził się 19 kwietnia 1920 r. w Beizama (Hiszpania). W 1932 r. wstąpił do seminarium duchownego kapucynów w Alsasua; 14 sierpnia 1937 r. przyjął habit kapucynów w nowicjacie w Sangüesa. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1938 r., a śluby wieczyste 29 września 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1945 r. w Pampelunie. Przełożeni, akceptując jego silne pragnienie udania się na misje, 17 lipca 1946 r. wysłali go do misji kapucynów prowincji Nawarra w Pingliang w Chinach, gdzie pozostał do 1953 r., kiedy to wraz z innymi misjonarzami został wydalony przez reżim maoistowski i musiał powrócić do ojczyzny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję