Reklama

Zaproszenie na XVII Ogólnopolskie Nauczycielskie „Warsztaty w Drodze”

Niedziela Ogólnopolska 26/2009, str. 29

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obowiązkiem szkoły jest nie tylko przekazywanie wiedzy i umiejętności, ale również, a może przede wszystkim, wychowanie. Jak jednak prowadzić to dzieło, aby kształtowany przez nas uczeń coraz bardziej stawał się człowiekiem? Takiej właśnie pogłębionej refleksji nad procesem formacji młodych ludzi będzie poświęcona XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli „Warsztaty w Drodze”, która wyruszy z Zielonej Góry na Jasną Górę i trwać będzie w dniach 1-13 sierpnia br.
Nawiązując do hasła pielgrzymki: „Wychowanie to dzieło miłości”, będziemy rozważać przesłanie dotyczące wychowania zawarte w Biblii, która pozostaje uniwersalnym podręcznikiem pedagogicznym.
Okazją do refleksji nad konkretnymi działaniami wychowawczymi w imię wartości chrześcijańskich będą referaty przygotowane przez wykładowców reprezentujących różne środowiska naukowe, misyjne i zakonne.
Nie bez znaczenia dla procesu wychowania ucznia pozostaje wpływ mediów. Stąd konieczna wydaje się refleksja nad praktyczną realizacją założeń wychowania w świetle współczesnych środków masowego przekazu.
Źródłem przeżyć estetycznych będą myśli poświęcone poetyckiemu spojrzeniu na sens wychowania do miłości utrwalone w tekstach mistyków. Nauczycielskie „Warsztaty w Drodze” są adresowane do nauczycieli i studentów, którzy przygotowują się do zawodu nauczycielskiego.
Na trasie w miejscowych szkołach i internatach zamówione są noclegi. Zapewniona jest opieka medyczna, wyżywienie, transport bagażu. Należy zabrać rzeczy niezbędne do długiej wędrówki: wygodne buty, śpiwór, materac do spania, kubki, sztućce.
Inauguracja Nauczycielskich „Warsztatów w Drodze” odbędzie się 31 lipca 2009 r. o godz. 18.30 uroczystą Eucharystią w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Zielonej Górze. Pierwszy nocleg z 31 lipca na 1 sierpnia jest planowany w Szkole Podstawowej nr 6 w Zielonej Górze, ul. Moniuszki 19. Tam znajdować się będzie również recepcja pielgrzymki.
O tym, jak pięknie i radośnie wspominają pielgrzymkę ci, którzy brali w niej udział, można przekonać się, śledząc ich wspomnienia na stronie Warsztatów: www.warsztatywd.yoyo.pl i forum: www.wwd.p2a.pl.

Zgłoszenia i informacje

Diecezjalne Duszpasterstwo Nauczycieli, pl. Powstańców Wielkopolskich 1, 65-075 Zielona Góra, tel. (0-68) 451-23-47

Zespół Szkół Katolickich św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, ul. Aliny 17, 65-329 Zielona Góra, tel. (0-68) 453-97-88

warsztatywd@gmail.com

Monika Kaczor, tel. 607-03-07-84

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co mi ciągle przeszkadza?

Rozważanie do Ewangelii Mt 12, 38-42

Czytania liturgiczne na 21 lipca 2025;
CZYTAJ DALEJ

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

2025-07-21 13:50

[ TEMATY ]

Okno Życia

Caritas Kielce

W Oknie Życia przy placu Najświętszej Maryi Panny w Kielcach pozostawiono noworodka. Dziecko w poniedziałek rano odebrały siostry nazaretanki i wezwały pogotowie. Chłopiec został przewieziony do szpitala w stanie ciężkim, był m.in. wychłodzony.

Jak przekazał PAP ks. Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora kieleckiej Caritas, siostry zakonne – opiekunki okna życia – zareagowały natychmiast po usłyszeniu alarmu uruchamianego automatycznie po otwarciu okna.
CZYTAJ DALEJ

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

2025-07-21 12:36

archiwum WEB

Finałem akcji była Eucharystia

Finałem akcji była Eucharystia

W niedzielę, 20 lipca 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii na zakończenie akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów”. Modlitwa odbyła się tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, gdzie metropolita przemyski pobłogosławił nowy ołtarz polowy.

W homilii metropolita przemyski wskazał, że gościnność jest jedną z kluczowych cech chrześcijanina. Odniósł się do doświadczenia Przemyskiej Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, podczas której wszyscy pątnicy wielokrotnie doświadczali gościnności z strony przyjmujących ich gospodarzy. – Wśród doświadczeń tegorocznych i poprzednich pielgrzymek uderzająca jest gościnność ludzi. Wyobraźmy sobie, że do naszej wioski, do naszej parafii przychodzi tysiąc ludzi, którzy chcą odpocząć, żeby usiąść, żeby się pomodlić, żeby spotkać się razem z nimi – mówił arcybiskup wskazując, że takie akcje są pewnym fenomenem wakacyjnych działań duszpasterskich. – To rzeczywiście niezwykły fenomen, który wpisuje się w czas wakacji, kiedy to w czasie wakacji podejmujemy wiele akcji duszpasterskich, takich jak choćby Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów – zauważył.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję