Reklama

Francja

Francja: czaszka św. Tomasza z Akwinu wystawiona w Bordeaux

Od 12 do 27 lutego czaszka św. Tomasza z Akwinu jest wystawiona na widok publiczny w klasztorze dominikanów w Bordeaux. Po raz pierwszy od 1369 roku relikwia ta opuściła Tuluzę, gdzie znajduje się grób średniowiecznego teologa i filozofa z Zakonu Kaznodziejskiego.

[ TEMATY ]

św. Tomasz z Akwinu

St. Thomas Aquinas (Reproduction), Sandro Botticelli (1444 – 1510)

Okazją jest potrójny jubileusz św. Tomasza: 800. rocznica urodzin przypadająca w 2025 roku, 750. rocznica śmierci – w 2024 roku i 700. rocznica kanonizacji – w 2023 roku. Z tych powodów od 28 stycznia 2023 do 28 stycznia 2025 roku trwają uroczystości jubileuszowe ku czci Akwinaty.

23 stycznia w klasztorze dominikańskim w Tuluzie czaszka świętego została umieszczona w nowym relikwiarzu, którzy umożliwia jej publiczne eksponowanie. Pokryty jest on płatkami złota, udekorowany przedstawieniami aniołów, winorośli, drzewa życia i detali architektonicznych wyobrażających „niebiańską Jerozolimę” – miejsce przebywania świętych. Do certyfikatu autentyczności relikwii dołączono pieczęć archidiecezji Tuluzy. Penitencjaria Apostolska wydała dekret o udzieleniu odpustu zupełnego osobom, które w okresie jubileuszowym modlić się będą przy relikwiach św. Tomasza.

Podziel się cytatem

Tomasz z Akwinu zmarł w 1274 roku w opactwie cystersów w Fossanova we Włoszech. Jego doczesne szczątki znajdowały się tam do 1369 roku, gdy dominikanie zabrali je do swego klasztoru macierzystego w Tuluzie. Nie były one jednak pełne: brakowało jednej nogi, jednego barku, jednego ramienia i kręgów kręgosłupa. We Włoszech przechowywana jest inna, rzekoma głowa św. Tomasza, ale przypisano ją Akwinacie długo po przewiezieniu jego relikwii do Tuluzy, nie może więc być autentyczna.

Do 2025 roku relikwiarz z czaszką świętego odwiedzi co najmniej 15 klasztorów i parafii w dominikańskiej Prowincji Tuluzy.

2023-02-23 13:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Tomasz z Akwinu

Urodził się około 1225 r. w Roccasecca jako syn hrabiego Akwinu. Przebywał w klasztorze na Monte Cassino w latach 1230 – 39, gdzie był wychowywany przez swojego wuja, który pełnił obowiązki opata. Podczas studiów w Neapolu został przyjęty do dominikanów. Jego rodzeni bracia nie chcieli pogodzić się z tą decyzją i uwięzili Tomasza. Został jednak uwolniony przez swoją siostrę i przybył do Paryża. Tu studiował pod kierunkiem Alberta Wielkiego. W 1256 r. razem z Bonawenturą został powołany do grona magistrów i zaczął publicznie nauczać teologii.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji gliwickiej

2023-05-29 09:05

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

Karol Porwich/Niedziela

W piątek 26 maja br. Biskup Gliwicki Sławomir Oder wręczył dekrety personalne duszpasterzom Diecezji Gliwickiej. Wśród duszpasterzy zaproszonych do Kurii Diecezjalnej znaleźli się nowi proboszczowie i administratorzy, kapłani przechodzący na emeryturę a także księża wikariusze, którzy zmieniają swoje miejsce posługi duszpasterskiej oraz kapłani skierowani do innych posług duszpasterskich.

Przejścia na emeryturę:

CZYTAJ DALEJ

“Pielgrzymka Nadziei” u Ojca Świętego

2023-05-29 21:47

Materiały uczestników „Pielgrzymki Nadziei”

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej z papieżem Franciszkiem

Przebywające na pielgrzymce w Rzymie dzieci leczące się we Wrocławskiej Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej wraz z rodzicami, lekarzami i pielęgniarkami uczestniczyły w audiencji Ojca Świętego Franciszka.

Papież, zwrócił się bezpośrednio do dzieci z Wrocławia, zachęcając je, aby dostrzegały bliskość Pana Jezusa - Wasza droga przez życie jest trudna, musicie pokonywać chorobę czy żyć z nią, to niełatwe. Wiele razy w życiu znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy siły, aby iść dalej. Ale Wy nigdy nie jesteście sami! Jezus jest blisko, mówi do Was: “Idź, idź naprzód. Ja jestem z Tobą. Wezmę Cię za rękę, tak jak wtedy, gdy byłeś dzieckiem, uczącym się stawiać pierwsze kroki” - mówił Franciszek, dodając: - Drogie Dzieci, Jezus zawsze jest obok nas, aby dać nam nadzieję. Zawsze, nawet w czasie choroby, nawet w najbardziej bolesnych chwilach, nawet w najtrudniejszych momentach: Pan jest przy nas! Także Wasze rodziny, Wasi lekarze, Wasi przyjaciele pomogą Wam iść naprzód. Pomyślcie o Waszej Matce, która Was urodziła, i o Waszym Ojcu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję