Reklama

Kościół

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej

W sobotę, 4 marca w katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Koszalinie, odbyła się Msza św. dziękczynna z ingresem bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej. Ogłoszenie objęcia urzędu biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego przez nowego biskupa, związane jest z przyjęciem przez papieża Franciszka rezygnacji i przejściem na emeryturę dotychczasowego ordynariusza - Edwarda Dajczaka.

[ TEMATY ]

biskup

Bp Zbigniew Zieliński

twitter.com/DiecezjaKoszKol

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgię rozpoczął abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Następnie bp Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, odczytał bullę nominacyjną papieża Franciszka.

„Modlimy się zatem Czcigodny Bracie aby Pan Bóg tchnieniem Ducha Świętego zechciał tak zjednoczyć lud diecezji z jego biskupem w pełnieniu jego dzieł, aby tenże lud stawał się coraz bardziej i bardziej jednym sercem i jedną duszą. To znaczy jednym ciałem w Chrystusie” - napisał Ojciec Święty.

Podziel się cytatem

Reklama

Następnie bp Edward Dajczak oraz abp Salvatore Pennacchio, przekazali bp. Zielińskiemu pastorał, który jest znakiem kościelnej władzy biskupa diecezjalnego. Przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych i wiernych świeckich złożyli wyrazy czci i szacunku nowemu pasterzowi w tzw. homagium. W ten sposób symbolicznie została mu przekazana pełnia władzy w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej.

Reklama

W swojej homilii bp Zbigniew Zieliński na wstępie podziękował za posługę dotychczasowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego – bp Edwarda Dajczaka, a także innych znamienitych poprzedników.

Kapłan nawiązania do swojego biskupiego zawołania, które brzmi: „Ut unum sint, Aby byli jedno”. Podkreślił, że pragnie realizować tę dewizę, tak potrzebną w dzisiejszym, pełnym podziałów świecie. Biskup zaapelował do obecnych, by nie zapominać o słowach Jana Pawła II, który rozpoczynając swoją posługę apelował: „nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

- Niejednokrotnie i my boimy się, że jeśli pozwolimy Chrystusowi wejść do naszego wnętrza, jeśli całkowicie otworzymy się na Niego, to może On nam zabrać coś z naszego życia. Czyż nie boimy się ryzyka niedostatku i pozbawienia wolności? Tymczasem kto wpuszcza Chrystusa nie traci nic, absolutnie nic z tego, co czyni życie wolnym, pięknym i wielkim. Tylko w tej przyjaźni otwierają się na oścież drzwi życia – powiedział duchowny.

Jak zauważył bp Zieliński rozpoczęcie jego posługi dokonuje się poprzez uroczystą liturgiczną inaugurację w kościele katedralnym. Kościół katedralny, w którego progi wstępuje ma przypominać, że jest powołany do tego, aby służyć braciom i być znakiem jedności w wierze Kościoła partykularnego, wypełniając zadanie głoszenia słowa Bożego, celebrowania liturgii oraz prowadzenia ludu Bożego do zbawienia.

- Jeżeli więc biskup jest powołany do tego, aby służyć braciom i być znakiem jedności w wierze Kościoła partykularnego – to my jesteśmy powołani do czerpania z tego daru. Jeżeli biskup jest powołany do głoszenia słowa Bożego, celebrowania uświęcającej liturgii oraz prowadzenia ludu Bożego do zbawienia, to my jesteśmy powołani do czerpania z tej posługi i uświęcania się w imię zbawienia wiecznego – wyjaśnił.

Reklama

Jak zauważył hierarcha, odczytana Ewangelia według św. Mateusza zawierający opis rozesłania uczniów (Mt 28, 16-20) jest kluczem do zrozumienia nie tylko dzisiejszej uroczystości, ale i całej misji Kościoła. Bowiem zmartwychwstały Chrystus otrzymał od swego Ojca pełnię władzy, mocą której posyła apostołów do świata, aby złączyć ze sobą wszystkie narody poprzez głoszenie Dobrej Nowiny o zmartwychwstaniu.

- On sam [Jezus – przyp. red.) będzie udzielał im swojej mocy i własnym autorytetem będzie potwierdzał ich słowa (Łk 10,16). Obietnica ta dotyczy nie tylko apostołów, ale także ich następców, po to, by głoszenie Ewangelii rozbrzmiewało aż do skończenia świata – dodał.

Następnie kapłan przypomniał krótko historię diecezji, a także swoich poprzedników. - W myśl biblijnych słów „Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę!” [Hbr 13, 7] chcę dziś z wdzięcznością przywołać kardynała nominata Ignacego Jeża oraz mojego bezpośredniego poprzednika biskupa Edwarda Dajczaka. Jemu w największym stopniu zawdzięczam możliwość harmonijnego wchodzenia w historię i rzeczywistość tej diecezji – podkreślił.

Biskup zauważył, że wszędzie Kościół ma taką samą misję i jeden cel, którym jest Jezus Chrystus - „droga, prawda i życie”.

Wspomniał, że 10 miesięcy temu, biskup Edward Dajczak powiedział: „Pokochałem tę diecezję, proszę i ty ją pokochaj!” - Księże biskupie Edwardzie, księża biskupi, księża, osoby konsekrowane, wierni świeccy – to się stało i teraz, mając za sobą narzeczeński okres, ponownie proszę o przyjęcie mnie do swojego grona, a ja jak powiedziałem 16 marca obejmując kanonicznie posługę w diecezji, tak i teraz powtarzam: „Pozostaję do Waszej dyspozycji!” Jak mówi się w moim rodzinnym Mieście: Nec temere nec timide - bez zuchwałości, ale i bez lęku – zakończył bp Zbigniew Zieliński.

Reklama

W uroczystości wzięło udział kilkudziesięciu biskupów z Polski i zagranicy, w tym nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, kard. Kazimierz Nucz, metropolita warszawski, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i prymas polski, abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

***

Bp Zbigniew Zieliński urodził się 14 stycznia 1965 roku w Gdańsku. Święcenia kapłańskie przyjął 18 maja 1991 roku. Pełnił m.in. posługę wikariusza w parafii pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gdańsku (1991-1999) i w Parafii Archikatedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku (1999-2000). W czerwcu 2000 r. otrzymał nominację na Dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej Gdańskiej. Od 2002 roku był też wykładowcą teologii pastoralnej w Gdańskim Seminarium Duchownym (2002). 15 lipca 2004 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie, a w roku 2007 Dziekanem Dekanatu Sopot.

W 2004 roku obronił na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie pracę doktorską pt. „Przekaz wartości religijnych w zreformowanej polskiej szkole publicznej po 1990 r.”. 8 grudnia 2007 r. został mianowany proboszczem parafii katedralnej pw. Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie i Dziekanem Dekanatu Gdańsk-Oliwa. Podejmował też różne zadania jako duszpasterz Archidiecezjalnej Kościelnej Służby Mężczyzn „Semper Fidelis” i duszpasterz Pracowników Gospodarki Leśnej oraz Diecezjalny Duszpasterz Myśliwych.

2023-03-04 13:00

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi Europy przypominają, że Jezus Chrystus jest źródłem nadziei

[ TEMATY ]

biskup

Europa

biskupi

MATEUSZ BANASZKIEWICZ

Z okazji obchodzonego dziś "Dnia Europy" biskupi naszego kontynentu wezwali jego mieszkańców by nie tracili nadziei, będąc świadomymi, że jak stwierdził bł. Jan Paweł II "Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy". W przygotowanym na dzisiejszy dzień przesłaniu prezydium Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) zwraca się szczególnie do osób dotkniętych obecnym kryzysem gospodarczym. Wymieniono ludzi odczuwających samotność, pozbawionych pracy, którym z powodu poważnego kryzysu poczucia wiary trudno z ufnością spoglądać w przyszłość, zwłaszcza młodych. Wszystkim ich Kościół w Europie pragnie zapewnić o swojej bliskości i zachęcić, by nie tracili nadziei. "W obecnym Roku Wiary z pełnym przekonaniem powtarzamy słowa błogosławionego Jana Pawła II sprzed 10 lat, zawarte w adhortacji Ecclesia in Europa: «Jezus Chrystus jest źródłem nadziei dla Europy»"- czytamy w przesłaniu CCEE.

CZYTAJ DALEJ

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Jak kraj długi i szeroki, ze wszystkich świątyń, chat, przydrożnych krzyży i kapliczek popłynie śpiew litanii loretańskiej. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się wołać do Maryi, bo przecież to nasza Matka, nasza Królowa. Dla wielu z nas Maryja jest prawdziwą powierniczką, Przyjaciółką, z którą rozmawiamy w modlitwie, powierzając Jej swoje sekrety, trudności, pragnienia i radości. Ileż tego wszystkiego się uzbierało i ile jeszcze będzie? Tak wiele spraw każdego dnia składamy w Jej matczynych dłoniach. Ktoś słusznie kiedyś zauważył, że „z maryjną pieśnią na ustach, lżej idzie się przez życie”. Niech więc śpiew litanii loretańskiej uczyni nasze życie lżejszym, zwłaszcza w przypadku chorób, cierpień, problemów i trudnych sytuacji, których po ludzku nie dajemy rady unieść. Powierzajmy wszystkie sprawy naszego życia wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny. Niech naszym przewodnikiem po majowych rozważaniach będzie ks. Jan Twardowski, który w „Polskiej litanii” opiewa cześć i miłość Matki Najświętszej, czczonej w tylu sanktuariach rozsianych po naszej ojczystej ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję