Reklama

Niedziela w Warszawie

Zapatrzone w Maryję

W pierwszą sobotę marca kobiety, które nie wstydzą się swojej wiary, spotkały się na nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Matki Bożej.

2023-03-04 22:25

[ TEMATY ]

Kobiecy Różaniec Warszawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Wspólna modlitwa rozpoczęła się w bazylice Świętego Krzyża adoracją Najświętszego Sakramentu, w czasie której była możliwość spowiedzi. Po niej, w samo południe, odprawiona została Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Tadeusz Ristau CM.

W homilii nawiązał do postaci patrona dnia – św. Kazimierza Królewicza, wskazując go jako wzór do naśladowania.

- Jego wielkość i siła objawiały się w pokorze i cichości. Cechy te nie są dzisiaj w cenie. Św. Kazimierz z wielką determinacją realizował pragnienie swego serca, aby służyć najbiedniejszym. Pozostawił nam przykład życia szlachetnego, godnego naśladowania – podkreślił kaznodzieja.

Reklama

Odnosząc się do dzisiejszej Ewangelii, w której Jezus mówi do apostołów, że nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich, ks. Ristau zaznaczył, że jest to bardzo konkretne wyzwanie.

- Nie chodzi o rzeczy wielkie i spektakularne. Miłość objawia się w drobiazgach, w służbie najmniejszym i najsłabszym – wskazał i dodał, aby choć niewielką część największej miłości, która dzieje się w czasie Eucharystii, realizować w później w zwyczajnej codzienności.

Po Mszy św. uczestniczki liturgii przeszły Krakowskim Przedmieściem, niosąc obraz Matki Bożej Łaskawej, relikwie oraz obraz św. Teresy z Lisieux i śpiewając pieśni maryjne, pod figurę Passawskiej Madonny nieopodal kościoła akademickiego św. Anny. Tam odmówiły wspólnie Różaniec, dając publiczny wyraz swojej miłości do Jezusa i Matki Bożej.

Kobiecy Różaniec to modlitewno-formacyjna wspólnota, która istnieje od maja 2022 r. Jest żeńską chorągwią Żołnierzy Chrystusa, którzy włączają się w organizację nabożeństwa, pomagając nieść nagłośnienie oraz czuwając nad bezpieczeństwem.

Nabożeństwa wynagradzające rozpoczynają się w pierwsze soboty każdego miesiąca o godz. 11.00 w bazylice Świętego Krzyża i z miesiąca na miesiąc przyciągają coraz większą liczbę uczestniczek.

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież przekazał figurę św. Józefa do swojej rodzinnej parafii

2023-03-22 16:42

Grzegorz Gałązka

W uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, papież Franciszek podarował swojej rodzinnej parafii w Argentynie figurę patrona Kościoła. W bazylice św. Józefa, położonej w dzielnicy Flores stolicy kraju Buenos Aires, Franciszek przyjął pierwszą Komunię i bierzmowanie, odkrył powołanie do kapłaństwa, a później odprawił swoją pierwszą Mszę św. Argentyńskie media pokazały zdjęcia procesji, w której na miejsce kultu niesiona jest licząca dobre półtora metra figura biblijnego cieśli.

Franciszek wielokrotnie wyrażał swoje szczególne nabożeństwo do św. Józefa, a w 2021 roku poświęcił małżonkowi Matki Bożej specjalny rok kościelny. Wiadomo, że papież Begoglio ma na swoim biurku figurę św. Józefa w pozycji śpiącej - w nawiązaniu do snów, w których według Nowego Testamentu święty został poproszony przez anioła, aby najpierw przyjął Maryję za żonę, a później uciekł z Nią i nowo narodzonym dzieciątkiem Jezus do Egiptu. Podobny wizerunek św. Józefa stał się teraz także darem dla argentyńskiej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Bp Robert Chrząszcz: Jezus cały czas działa

2023-03-22 20:54

[ TEMATY ]

bp Robert Chrząszcz

flickr.com/archidecezjakrakow

Bp Robert Chrząszcz

Bp Robert Chrząszcz

– On jest i naprawdę działa. Działa Jego Ojciec i działa Jego moc – mówił bp Robert Chrząszcz w czasie liturgii stacyjnej w Sanktuarium Najświętszej Rodziny w Krakowie – Nowym Bieżanowie.

W czasie homilii bp Robert Chrząszcz zauważył, że dziś istnieje pokusa myślenia, że Jezus nie działa lub działa mniej, niż dwa tysiące lat temu, kiedy uzdrawiał i czynił cuda. Podkreślił, że słowa z Ewangelii: „Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam” są nadal aktualne. W tym kontekście przywołał poglądy deistów, którzy mówili o „śmierci Boga dla świata”, czyli teorii, że Bóg powołał świat do istnienia, ale przestał się nim interesować. – Jezus mówi o Bogu jako troskliwym Ojcu, z którym można wejść w konkretną relację. Mówi o Bogu, któremu zależy na człowieku; mimo grzechu człowieka nie przestaje go kochać – mówił krakowski biskup pomocniczy.

CZYTAJ DALEJ

Polskie miasta pojawią się w prestiżowym Przewodniku Michelin

2023-03-23 17:30

[ TEMATY ]

turystyka

Michelin

polskie miasta

Karol Porwich

Polska Organizacja Turystyczna i Michelin Guide podpisali porozumienie w sprawie umieszczenia polskich miast w znanym na całym świecie Przewodniku Michelin. W pierwszej kolejności promocją objęte zostaną Warszawa, Kraków i Poznań, a także ich okolice.

Selekcja miast stanowi pierwszy etap współpracy pomiędzy Polską Organizacją Turystyczną a Przewodnikiem Michelin. Obecnie w Polskę wyruszyli już inspektorzy, których zadaniem będzie weryfikacja i dokonanie ocen rodzimych restauracji. Jest to więc szansa dla całej branży gastronomicznej z największych polskich miast, by pokazać się z jak najlepszej strony i znaleźć się w elitarnym gronie miejsc gwarantujących najwyższe przeżycia kulinarne. W drugim, planowanym na czerwiec, etapie dokonane zostanie podsumowanie i uhonorowanie prestiżowymi odznaczeniami - Gwiazdkami Michelin oraz Bib Gourmand – topowych lokali.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję