Reklama

Z życia Archidiecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fanianowo

28 września br. ministranci i członkowie Krucjaty Eucharystycznej z parafii pw. św. Józefa w Fanianowie wraz z ks. Adamem Przyborskim i opiekunkami - Marią Cerlak i Iwoną Więcław przeżywali dzień skupienia w Górce Klasztornej. Na początku 40-osobowa grupa zapoznała się z historią najstarszego sanktuarium maryjnego w Polsce. Dzieci zobaczyły miejsce, gdzie w 1079 r. pasterz ujrzał Najświętszą Maryję Pannę, i usłyszały, że w 1737 r. niewidomy chłopiec podczas Mszy św. odzyskał wzrok. Pielgrzymi dowiedzieli się, że w 1965 r. odbyła się tutaj koronacja obrazu Matki Bożej Góreckiej, a w 1979 r. uroczystości jubileuszowe 900-lecia sanktuarium z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestnicy dowiedzieli się również, że podczas II wojny światowej na terenie sanktuarium i w okolicy hitlerowcy dopuścili się mordu Polaków i Żydów. Po tej lekcji historii odbyła się Msza św., a następnie spotkanie z misjonarzem, który opowiedział o swojej pracy.

Iwona Więcław

Bydgoszcz

W Bydgoszczy na terenie XI Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 52 odbył się III Festiwal Rodzinny "Uśmiech serc". Organizatorami byli: parafia Zmartwychwstania Pańskiego, Konferencja Stowarzyszenia św. Wincentego à Paulo, ognisko "Lokomotywa" i Zespół Szkół nr 9, który udostępnił swój budynek i boiska sportowe. Festyn miał charakter integracyjny, otwarty dla wszystkich bydgoszczan, a jego program został ułożony z myślą o całej rodzinie. Boisko szkolne zaczęło się zapełniać dziećmi i młodzieżą już przed godz. 11.00. Często towarzyszyli im rodzice, dziadkowie i znajomi. Imprezę otworzył występ Zespołu Muzycznego Gimnazjum. Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego zaprezentowała pokaz musztry wojskowej. Następnie na boiskach szkolnych rozpoczęła się rywalizacja w rozmaitych konkurencjach sportowych. Można było popróbować swoich sił w rzucie podkową, w rzucie do kosza i żonglerce piłką. Emocjonujące, a zarazem zabawne były wyścigi w workach. Nad bezpieczeństwem i sprawnym przebiegiem zawodów czuwali nauczyciele wychowania fizycznego. Pasjonaci tenisa stołowego rozegrali swój turniej na sali gimnastycznej. Przedstawiciele uczniów klas gimnazjalnych przeżywali fascynującą przygodę w auli szkolnej, gdzie trwał konkurs plastyczno-muzyczny. Tym czasem estrada aż się trzęsła od radosnej muzyki młodzieżowego zespołu "Kazia Band", działającego przy parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Dużą popularnością cieszył się konkurs "Śpiewać każdy może", który ujawnił kilka talentów, a także konkurs wiedzy o osiedlu Bielawki. Na jego zwycięzcę czekała wspaniała nagroda - rower górski ufundowany przez Radę tego osiedla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Igor Zduński

Ks. Stefan Bryll z bydgoskiej parafii Przemienienia Pańskiego został uhonorowany złotym medalem Opiekuna Miejsc Narodowych. "Doskonale pamiętam terror niemieckiej okupacji. Wielu ludzi, których znałem z sąsiedztwa, zginęło w tym czasie - prawie na moich oczach. Pamięć o nich staram się krzewić wśród wiernych - to jedyne, co mogę teraz dla nich zrobić" - powiedział. Ks. Bryll opiekuje się dwoma cmentarzami - w Smukale i Opławcu. W czasie wojny istniał tam obóz koncentracyjny, w którym przebywały rodziny polskie, wysiedlone z Pomorza. Po jego zlikwidowaniu w 1943 r. więźniowie zostali przetransportowani do Potulic, część zginęła. W sumie na obu nekropoliach spoczywa 800 osób. W czasach powojennych mieszkańcy starali się doglądać cmentarze, ale dopiero w 1983 r., kiedy utworzono parafię Przemienienia Pańskiego, ks. Stefan Bryll zorganizował regularną opiekę nad miejscami martyrologii. O porządek na cmentarzu dbają nie tylko grupy parafialne, ale mieszkańcy z całego regionu, a nawet władze miasta. Poza tym, w okresie wiosennym i jesiennym, ks. Bryll odprawia tam Msze św. w intencji zmarłych. Zawsze gromadzą one tłumy wiernych.

Marcin Jarzembowski

13 października br. uroczystym włączeniem się Bydgoszczy w ogólnopolskie obchody Dnia Papieskiego, środowiska akademickie rozpoczęły swoje święto. Akademickie Dni Młodych po raz dziewiąty zorganizowały: Ośrodek Akademicki "Martyria", Stowarzyszenie Młodzieży Akademickiej "Pokolenie" oraz Centrum Kultury Katolickiej "Wiatrak".
Obchody studenckiego święta trwały przez cały tydzień. Najważniejszym punktem obchodów był Dzień Papieski, który miał w Bydgoszczy swój szczególny charakter. Młodzież czuwała nad licytacją "anielskich dzieł sztuki", zaprosiła do hali widowiskowo-sportowej wszystkich Aniołów - czyli mieszkańców regionu, którzy noszą takie nazwisko, ugościła ich "anielskim ciastem" i wpisała do kroniki miasta. Studenci gościli też w bydgoskiej filharmonii i teatrze, uczestniczyli w rekolekcjach, które prowadził ks. Orzechowski. Przyjechał on na zaproszenie studentów, którzy zetknęli się z jego naukami w czasie forum poprzedzającego kolejną akademicką pielgrzymkę na Jasną Górę. Rekolekcje cieszyły się dużym zainteresowaniem - tym bardziej że podczas wieczornych spotkań Ksiądz nakłaniał młodych ludzi do poszukiwania prawdziwego szczęścia, sukcesu i sensu życia blisko Boga. W dzisiejszym świecie, w którym często promowane są wartości sprzeczne z kodeksem moralnym, takie rekolekcje są ważnym drogowskazem dla tych wątpiących czy już zagubionych. W programie IX Akademickich Dni Młodych znalazł się także zjazd absolwentów ze wszystkich ośrodków akademickich w Bydgoszczy, które prowadzą swoje duszpasterstwa już od 35 lat. Obchody zakończyły się uroczystą Mszą św. inaugurującą nowy rok akademicki.

Reklama

Marcin Jarzembowski

XXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, w myśl nauki Ojca Świętego o "potrzebie nowej wyobraźni miłosierdzia, które byłoby poza słowem - blisko konkretnego, potrzebującego człowieka", przygotowali warsztaty O bezrobociu inaczej - szanse i możliwości. Odbywały się one przy współudziale Powiatowego Urzędu Pracy, NSZZ "Solidarność" oraz bydgoskich parafii. Całemu przedsięwzięciu patronował bp Bogdan Wojtuś. Celem spotkań było przedstawienie najbardziej efektywnych sposobów poszukiwania pracy oraz kształtowania różnych form małej przedsiębiorczości. W wymiarze duchowym warsztaty mają dać bezrobotnym wiarę w to, że istnieje szansa na rozwiązanie ich problemów przez konsolidację sił przedstawicieli różnych kierunków życia społecznego. Warsztaty są ukierunkowane nie tylko na osoby bezrobotne, ale także na młodych ludzi, którzy ukończyli studia i nie mogą się odnaleźć w nowej rzeczywistości - w której bezlitosna walka o utrzymanie posady często odsuwa na bok poszanowanie dla drugiego człowieka. Spotkania odbyły się w trzech terminach - pierwsze 16 października, a kolejne 22 i 24 października.

Reklama

Marcin Jarzembowski

Gniezno

Od 27 września do 6 października br. odbywały się VIII Gnieźnieńskie Dni Rodziny, pod patronatem abp. Henryka Muszyńskiego oraz prezydenta Gniezna Bogdana Trepińskiego. Głównym organizatorem był gnieźnieński oddział Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", z którym współpracowały organizacje gnieźnieńskie. Tegoroczne Dni Rodziny przebiegały równolegle w dwóch miejscach: w Wieczerniku parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego na Winiarach, a także na Starym Mieście w sali KS "Civitas Christiana", Miejskim Ośrodku Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury. VIII Gnieźnieńskie Dni Rodziny podzielono na bloki tematyczne. W pierwszym, mocniej niż w poprzednich latach, wyeksponowano temat niepełnosprawnych w rodzinie. Zainicjowano go otwarciem wystawy prac twórców niepełnosprawnych, którą zakończono aukcją. Jej organizatorem było Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego wspólnie z "Civitas Christiana". Drugim blokiem tematycznym było spojrzenie na rodzinę oczyma dziecka. Podjęły go szkoły gnieźnieńskie, ujmując w haśle: Ja i moja rodzina. Konkurs ten został już zainicjowany przed wakacjami. Najlepsze prace ze wszystkich szkół zostały nagrodzone i wystawione w salach w MOK-u i MDK-u. Po raz pierwszy w ten blok włączyły się dzieci z przedszkola Sióstr Miłosierdzia w Gnieźnie. Kolejnym blokiem było zagadnienie wspierania rodzin w ich rozwoju, zarówno duchowym, jak i bytowym. Zagadnienie to podjęli: Caritas AG, NSZZ "Solidarność", Akcja Katolicka, Rada ds. Rodziny przy Prezydencie Gniezna, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Czwarty blok tematyczny można określić jako usystematyzowany ciąg edukacyjno-formacyjny, organizowany przez KS "Civitas Christiana" i "Wieczerniki Rodzin". Widoczny był także piąty blok tematyczny, który niejako wiązał wszystkie powyższe działania. Chodziło w nim o obecność modlitwy w życiu rodzinnym. Zainicjowały go pielgrzymka do Kalisza oraz nabożeństwo ku czci bł. Jolenty w sanktuarium Ojców Franciszkanów.
Dni Rodziny zakończono Mszą św. w kościele farnym w Gnieźnie. Eucharystię sprawował bp Bogdan Wojtuś, który wygłosił również homilię.

Jerzy Łubiński

Parafia bł. Radzyma Gaudentego, dzięki staraniom proboszcza ks. Zbigniewa Kapturczaka, wzbogaciła się o relikwie św. s. Faustyny Kowalskiej. Zostały one umieszczone w pięknym relikwiarzu nawiązującym do idei Miłosierdzia Bożego. W liturgiczne wspomnienie Świętej, 6 października, po każdej Mszy św. parafianie mogli po raz pierwszy obejrzeć go i uczcić znajdujące się w nim relikwie.

Ks. AJ

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta dyplomatka

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

święta

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Święta Katarzyna ze Sieny, doktor Kościoła i patronka Europy, w 1363 r. wstąpiła do Sióstr od Pokuty św. Dominika (tercjarek dominikańskich) w Sienie i prowadziła tam surowe życie.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję