Reklama

Niedziela w Warszawie

Śpiewają w drodze do Lizbony

Dwa koncerty pieśni wielkopostnych „SAMA NA SAM POD KRZYŻEM”, koncert Maryjny „MARYJA WSTAŁA I POSZŁA Z POŚPIECHEM” oraz oprawa muzyczna Mszy św. – to tylko część przygotowań młodzieży z Drogi Neokatechumenalnej do Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023

2023-03-15 10:12

Grzegorz Zwoliński

W najbliższe dwie niedziele: 19 marca o godz. 13 w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Zagłoby 37 oraz 26 marca w parafii św. Izydora w Markach o godz. 13:15 odbędą się koncerty pieśni wielkopostnych „SAMA NA SAM POD KRZYŻEM” połączone ze wspomnieniami Sługi Bożej Carmen Hernandes.

Natomiast w wigilię Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie 24 marca, o godz. 19 w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia przy ul. Długiej 3 młodzież z Drogi Neokatechumenalnej zaprasza na koncert Maryjny „MARYJA WSTAŁA I POSZŁA Z POŚPIECHEM”

Koncerty i oprawa muzyczna Mszy św. są przygotowywane przez młodych z: kościoła Ducha Świętego na Nowym Mieście, z parafii Świętych Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich we Włochach, św. Augustyna na Muranowie oraz parafii z Piaseczna i Marysina.

Sam pomysł zbierania funduszy na wyjazd do Lizbony przez śpiewanie został zainicjowany przez starszych kolegów i koleżanki, którzy w przeszłości sami uczestniczyli w ŚDM .

- Widząc jak wielką wartością są te międzynarodowe spotkania postanowiliśmy pomóc młodszym braciom udać się na spotkanie z papieżem - dzielą się z „Niedzielą” już weterani Światowych Dni Młodzieży, dodając, że wszyscy należą do wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Pieczę i kierownictwo duchowe nad tym przedsięwzięciem sprawuje o. Dariusz Cichor, paulin.

Poza zbieraniem funduszy na wyjazd , bardzo ważnym elementem są skrutacje Słowa Bożego (metoda czytania Biblii z wykorzystaniem odnośników biblijnych do innych ksiąg), które odbywają się co miesiąc u paulinów na Długiej.

Młodzi muzycy mają już za sobą koncert wielkopostny u paulinów oraz oprawę Mszy św. we włochowskiej parafii przy ul. Rybnickiej 27, gdzie zostali bardzo serdecznie i ciepło przyjęci zarówno przez parafian jak i przez ks. proboszcza Zygmunta Niewęgłowskiego. Kapłan dziękując młodym za przepiękny śpiew powiedział: - Mówi się, że młodzieży nie ma w Kościele, a ja twierdzę, że są, że jest Was dużo. To do Was należy przyszłość naszego narodu.

Reklama

Każdy koncert to pełen przejęcia i ekspresji śpiew, to oprawa muzyczna gitar, skrzypiec, ukulele, fletów, klarnetu i wiolonczeli.

Zespół muzyczny tworzą zarówno amatorzy jak i profesjonaliści. Pieśni w ich wykonaniu pozwalają słuchaczom lepiej przeżyć okres Wielkiego Postu, wejść w tajemnicę cierpienia i śmierci Jezusa Chrystusa oraz cierpienia Jego Matki.

Jeden ze śpiewanych utworów zaczerpnięty z hymnu Romana Melodosa:

Nigdy bym sobie nie wyobraziła, 

że zobaczę cię w tym stanie,

nigdy bym nie uwierzyła, 

że dojdą aż do takiej nienawiści i wściekłości, 

wtrącając cię do więzienia wbrew wszelkiej sprawiedliwości. 

Chciałbym zrozumieć o ja biedna! 

Jak to możliwe, że gaszona jest światłość. 

Jak to możliwe, że przybijają cię do krzyża. 

Dlaczego płaczesz, dlaczego płaczesz, 

Matko moja? 

Czy nie miałbym cierpieć? 

Czy nie muszę umrzeć? 

Jak zatem mógłbym zbawić Adama? 

Jak mogłabyś ujrzeć Ewę, 

która powraca do życia? 

Podczas koncertów odczytywane są fragmenty z dzienników sługi Bożej Carmen Hernandes, współinicjatorki Drogi Neokatechumenalnej, której proces beatyfikacyjny rozpoczął się w ubiegłym roku. Jest ona bardzo istotną osobą w kontekście ŚDM . Na ich zakończenie odbywa się spotkanie powołaniowe, którego prekursorem była, razem z Kiko Arguelle, właśnie Carmen Hernandes.

Młodzi w pierwszej kolejności proszą o modlitwę, a później dopiero kwestują

Warto docenić ich zaangażowanie poprzez udział w koncercie oraz dofinansowanie wyjazdu do Lizbony.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo. Wiedziałam, że Matka Boża może wszystko, ale w głębi serca czułam, że brat umrze...

2023-03-22 21:29

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

Adobe Stock

Druga część teologicznego śledztwa przeprowadzonego przez ks. Wiktora Szponara. Po sukcesie wydawniczym pierwszego tomu zaczęli się zgłaszać do autora czytelnicy, którzy doświadczyli zjawisk towarzyszących śmierci klinicznej: wierzący, ateiści i poszukujący. Te przejmujące wydarzenia, odmieniły radykalnie ich późniejsze losy. Życie po śmierci 2 stanowi zapis rozmów ks. Szponara z osobami, które doświadczyły NDE.

Chrystus zaprowadził mnie do dużego pomieszczenia, w którym nie było żadnych mebli, tylko od mojej lewej strony na stojaku stało duże lustro. Pan Jezus nakazał, abym przed nim stanęła. I zwrócił się do aniołów którzy się tam pojawili: „Przynieście białą szatę”. Krzyknęłam zachwycona: „Panie Jezu, ona na mnie idealnie pasuje”. A On uśmiechnął się i odrzekł: „Została uszyta na miarę”.

CZYTAJ DALEJ

Uratował mnie ksiądz

Szymon „QoQos” Reich to 23-letni model, muzyk i ministrant, znany z popularnego programu Top Model. W rozmowie z Niedzielą opowiada o swoim nawróceniu, w którym pomógł mu pewien ksiądz, oraz o tym, dlaczego w życiu pragnie być (nie)doskonały.

Damian Krawczykowski: Czy otwarcie przyznając się do swojej wiary, do tego, że jesteś ministrantem, nie obawiałeś się opinii innych? Znany model, mający ponad 150 tys. obserwujących na Instagramie, który mówi, że jest ministrantem, w czasach, kiedy Kościół jest tak często opluwany, wyśmiewany – to coś niecodziennego...

CZYTAJ DALEJ

Już jutro kolejna edycja rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”

2023-03-23 17:17

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Wielu z tych, którzy już skorzystali, przekonuje, że te rekolekcje przemieniają widza w uczestnika. Już jutro rozpoczyna się kolejna edycja Jasnogórskich Rekolekcji Eucharystycznych, których celem jest odkrywanie na nowo przez ludzi wierzących Mszy św. Prowadzi je paulin o. Zbigniew Ptak. Wstęp jest wolny.

- Msza św. to nie tylko niedzielne, godzinne uczestnictwo w liturgicznych obrzędach. To źródło, które inspiruje do zmiany stylu życia na eucharystyczny, czyli w pełni chrześcijański, Chrystusowy, do konkretnych codziennych wyborów, do odkrywania Boga w codzienności, czerpania pokoju i miłości z Eucharystii, które też zmieniają relacje z innymi ludźmi - mówi o. Ptak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję