Reklama

Prezentacja parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Palikówce

Parafia jubileuszowa

Niedziela rzeszowska 44/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafię pw. Miłosierdzia Bożego w Palikówce można nazwać parafią jubileuszową, gdyż została powołana do istnienia w roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Proboszczem został mianowany ks. Kazimierz Gawełda. Do parafii należy ok. 1200 wiernych. Stąd wywodzą się stąd 3 siostry zakonne, w tym roku odbyły się także święcenia diakonatu, pierwsze od 20 lat, osoby wywodzącej się z terenu obecnej parafii.
Trwa budowa świątyni. 22 września 2002 r. bp Kazimierz Górny dokonał uroczystego wmurowania kamienia węgielnego.

Trud budowy

Myśl budowy świątyni w Palikówce pojawiła się przed kilkunastu laty. W 1991 r. powstał nawet komitet budowy, ale ze względu na znaczne obciążenia finansowe związane z budową infrastruktury wsi, trzeba było poczekać ze wznoszeniem kościoła. Odbyła się wielka debata społeczna, dotycząca miejsca pod kościół. Ostatecznie wybrano dokładnie środek wioski. Obecnie działa dwunastoosobowy komitet. Przewodniczy mu Józef Ludera, który pełni równocześnie funkcję sołtysa wsi.
Bp Kazimierz Górny 25 czerwca 2000 r. wydał dekret erygujący w Palikówce nową parafię, wydzielając jej terytorium z parafii w Strażowie i Łące. Równocześnie poświęcił plac pod budowę oraz krzyż. Od tego czasu były już regularnie odprawiane Msze św. Początkowo uczęszczała na nie jedynie grupa entuzjastów, ale z czasem na Msze św. zaczynało przychodzić coraz więcej osób. Nikomu nie przeszkadzało, że trzeba było stać pod gołym niebem. Rozpoczęło się normalne życie parafialne. W rekordowym tempie postawiono kaplicę, ocieploną i ogrzewaną dzięki piecom ufundowanym przez firmę "Buderus", której właściciel pochodzi z Palikówki. Miejscowy stolarz zrobił ławki, ludzie spontanicznie poprzynosili dywany, aby nie trzeba było klęczeć na cemencie. W prezbiterium umieszczono obraz Bożego Miłosierdzia, z boku wisi obraz Matki Bożej Częstochowskiej namalowany przez miejscową artystkę Annę Krawczyk. Zaangażowanie parafian wzrastało coraz bardziej. Chętnie włączyli się do sprzątania i strojenia kaplicy. W ich intencji odprawiana jest stale Msza św. Jest w parafii grupa osób chętnie przygotowujących okolicznościowe dekoracje, np. szopkę bożonarodzeniową czy dekoracje wielkanocne itd.
Natychmiast po utworzeniu parafii zostały podjęte starania o pozwolenie na budowę nowej świątyni. Projekt wykonał architekt z Jasła Antoni Pikul, a konstruktorem jest Władysław Jakiel. Kierownikiem budowy jest Henryk Michno. Nad całością czuwa Ksiądz Proboszcz, przy wydatnej pomocy przewodniczącego komitetu budowy. Zdecydowana większość parafian już włączyła się swoją ofiarą finansową oraz własną pracą w dzieło budowy. We wrześniu ubiegłego roku budowano fundamenty, a teraz trwają już prace pod dachem - wylewane są belki stropowe. Nikt nie chce mówić, co się da zrobić przed zimą, bo wszystko zależy od ofiar, które ludzie składają co miesiąc na miarę swoich możliwości. W budowie jest także dom parafialny, aby Ksiądz Proboszcz mógł zwolnić tymczasowe mieszkanie, które znalazł w budynku miejscowego przedszkola.

W Godzinie Miłosierdzia

W Palikówce tworzy się wspólnota parafialna. Coraz więcej osób widzi swoje miejsce w tej nowej parafii. Trzeba było zwiększyć ilość niedzielnych Mszy św. do trzech, bo ludzie nie mieścili się w kaplicy. Powstały grupy ministrantów i lektorów oraz scholi dziecięcej - najpierw grupa młodsza, później starsza. W ubiegłym roku powstała także schola dorosłych.
Jak do tej pory, największym wydarzeniem w parafii była peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sierpniu br. Obraz ustawiony był wewnątrz nowego kościoła. Ludzie modlili się przez całą noc pod gołym niebem. To jeszcze zwiększało przeżycie tej wzrastającej wspólnoty.
Na uznanie zasługuje prężnie działająca grupa Caritas, która podejmuje różnorakie akcje pomocy najbardziej potrzebującym w parafii. Młodzież skupiona jest w grupie KSM. Spontanicznie tworzy się Akcja Katolicka.
Wyraźnie zaznaczają się dwa nurty religijności: maryjny oraz Miłosierdzia Bożego. Charakter maryjny przejawia się m. in. w modlitwie różańcowej. Wiele osób wcześniej należało do róż Żywego Różańca. Po utworzeniu parafii zostały te róże uzupełnione, powstały też nowe. Teraz istnieje 13 róż kobiecych, 3 męskie i 2 dziecięce. Dzieci przychodzą z lampionami na Roraty, wierni licznie uczestniczą w nabożeństwach majowych i październikowych. Organizowane są liczne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych.
Dla lepszego zaangażowania w przeżycie Mszy św. w poszczególne niedziele miesiąca kolejne grupy przygotowują oprawę liturgiczną nabożeństw. W pierwsze niedziele - rodziny, w drugie - młodzież, w następne - róże różańcowe.
Od pierwszej soboty sierpnia ubiegłego roku wprowadzona jest w parafii modlitwa w Godzinie Miłosierdzia. Codziennie o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka do Bożego Miłosierdzia, na którą przychodzą parafianie: czasem jest kilkanaście osób, czasem więcej, ale jest to coraz bardziej lubiane nabożeństwo. Codziennie prowadzi je inna róża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

- Żyjemy w czasach, kiedy nasza wspólnota narodowa jest bardzo podzielona. Myślę, że główny kryzys to kryzys wiary, który dotyka tych, którzy nominalnie są chrześcijanami, są katolikami. To ten kryzys generuje wszystkie inne wątpliwości. Trudno, by ci, którzy nie przeżywają wiary Kościoła, nie widząc naszego świadectwa, byli przekonani do naszych, modne słowo, „projektów”. To jest ciągle wołanie o rozwój wiary, o odrodzenie moralne osobiste i społeczne, bo bez tego nie będziemy wiarygodni i przekonujący - zauważa przeor. Jak wyjaśnia, jedną z głównych intencji zanoszonych do Maryi Królowej Polski będzie modlitwa o pokój, o dobre decyzje dla światowych przywódców i „byśmy zawsze potrafili budować relacje, w których jesteśmy gotowi na dialog, także z tymi, których nie rozumiemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję