Reklama

Kościół

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w intencji pokoju

„Jako Kościół gnieźnieński zgromadzony na modlitwie w łańcuchu wiary prosimy o wstawiennictwo św. Józefa, opiekuna Jezusa, by uprosił dar pokoju dla umęczonej wojną Ukrainy” - prosił Prymas Polski abp Wojciech Polak na początku Mszy św. sprawowanej 20 marca w katedrze gnieźnieńskiej.

[ TEMATY ]

pokój

abp Wojciech Polak

modlitwa o pokój

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa o sprawiedliwy pokój dla Ukrainy rozbrzmiewała dziś w całej Polsce, jako część ogólnoeuropejskiej inicjatywy „Łańcuch Eucharystyczny”, zainicjowanej przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). W Polsce modlitwa ta zbiegła się z uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP, który - jak mówił w homilii biskup pomocniczy gnieźnieński Radosław Orchowicz - jest nauczycielem rozeznawania, zaufania i twórczej odwagi.

„Uczymy się od niego podejmowania decyzji i wiernego wprowadzania jej w życie. Jego przykład zapewnia nas, że kiedy podejmuje się wolę Bożą, kiedy okazuje się tej woli posłuszeństwo, to w sercu rodzi się pokój” - podkreślił bp Orchowicz powtarzając za Prymasem Polski, że o ten pokój w sercu, a nade wszystko o pokój dla Ukrainy i świata modlimy się dziś za wstawiennictwem Opiekuna Świętej Rodziny.

„Czytając pobieżnie Ewangelie dzieciństwa Jezusa można odnieść wrażenie, że świat jest na łasce silnych i możnych, ale dobra nowina Ewangelii polega na ukazaniu, że pomimo despotyzmu i przemocy władców ziemskich Bóg zawsze znajduje sposób, by zrealizować swój plan zbawienia” - mówił bp Orchowicz, dodając za papieżem Franciszkiem, że nawet jeśli nam się wydaje, że Bóg nam nie pomaga, to nie znaczy, że nas opuścił, ale że pokłada ufność w nas i w tym, co możemy zaplanować i zdziałać.

Reklama

„Wpatrując się dziś w św. Józefa modlimy się o twórczą odwagę zarówno dla światowych przywódców, jak i dla nas wszystkich. Prosimy o twórczą odwagę szukania jak starać się i wprowadzać pokój, jak oddziaływać, żeby on zagościł” - podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński kończąc homilię modlitwą papieża Franciszka na Dzień Migranta i Uchodźcy 2020.

Razem z Prymasem Polski w katedrze gnieźnieńskiej modlili się gnieźnieńscy kapłani z proboszczem katedry ks. kan. Janem Kasprowiczem. W modlitwie pamiętano także o abp. seniorze Henryku Muszyńskim, który 20 marca obchodził 90. rocznicę urodzin oraz o abp. seniorze Józefie Kowalczyku w dniu jego patrona.

O odprawienie Mszy św. w intencji pokoju 20 marca lub w dniach następnych abp Wojciech Polak poprosił wszystkich proboszczów archidiecezji gnieźnieńskiej.

2023-03-20 20:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski poświęcił Drzwi Jubileuszowe w inowrocławskiej farze

[ TEMATY ]

Inowrocław

abp Wojciech Polak

archidiecezja.pl/ www.ino.online.pl, www.inofara.pl

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił 1 maja w kościele pw. św. Mikołaja w Inowrocławiu Drzwi Jubileuszowe odlane dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez miasto.

Drzwi powstawały w latach 2019-2021. Inicjatorami ich odlania są miejscowi społecznicy, a fundusze pochodzą ze zbiórki i darowizn. Na sześciu kwaterach upamiętniono najważniejsze wydarzenia z historii Inowrocławia, począwszy od założenia miasta, aż po jego wyzwolenie 6 stycznia 1919 roku spod prusko-niemieckiej niewoli.

CZYTAJ DALEJ

Dyspensa w piątek po Bożym Ciele

2023-06-09 07:21

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Marian Sztajner/Niedziela.pl

Dyspensa od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego

Na podstawie kan. 87 i 88 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim wiernym Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, a także katolikom przebywającym w dniu 9 czerwca 2023 r. (piątek po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa) na jej terytorium, udzielam dyspensy od zachowania czwartego Przykazania Kościelnego, nakazującego wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

CZYTAJ DALEJ

Płock: księża obchodzili jubileusze 50-lecia kapłaństwa

2023-06-09 16:48

[ TEMATY ]

Płock

50‑lecie kapłaństwa

Karol Porwich/Niedziela

W kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbył się jubileusz 50-lecia kapłaństwa. - Dziś dziękujecie za plony życia, które zrodziło kapłaństwo - powiedział bp Szymon Stułkowski do księży, którzy zostali wyświęceni w roku 1973.

Bp Stułkowski w homilii zaznaczył, że podczas jubileuszu 50-lecia kapłaństwa księża dziękują Bogu za to, że ich wybrał, namaścił i posłał, by czynili uczniów, udzielali chrztu, sprawowali Eucharystię, głosili słowo Boże, rozgrzeszali, błogosławili małżeństwa, towarzyszyli w cierpieniu, udzielając namaszczenia chorych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję