Reklama

Niedziela w Warszawie

Modlitewne spotkanie chrześcijan i muzułmanów

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego przedstawicie obu religii spotkają się na nabożeństwie, które odbędzie się w auli przy katedrze warszawsko-praskiej na ul. Floriańskiej 3.

Idea chrześcijańsko-muzułmańskiego świętowania Zwiastowania bezpośrednio nawiązuje do uroczystych corocznych obchodów święta w Libanie, które pod hasłem „Razem wokół Maryi, naszej Pani” gromadzi na modlitwie katolików, prawosławnych, sunnitów i szyitów. Od 2010 roku uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest w Libanie dniem wolnym od pracy, dniem refleksji nad osobą Maryi w duchu jedności narodowej. Od 2018 roku święto obchodzone jest wspólnie również przez chrześcijan i muzułmanów w Jordanii. Międzyreligijna formuła tego święta cieszy się poparciem Stolicy Apostolskiej od czasu pontyfikatu papieża Benedykta XVI.

Spotkaniu, które odbędzie się już w najbliższą sobotę na warszawskiej Pradze, towarzyszy hasło „Dzieląc z Maryją radości i smutki”.

Przypomnijmy. Maryja w islamie uchodzi za wybraną przez Boga. W świętej księdze tej religii jest ona jedyną kobietą wymienioną z imienia, pojawiającego się tam 34 razy, a przy tym będącego tytułem jednej sury (rozdziału) - dziewiętnastej.

Według doktryny islamu Maryja jest nieskalaną Dziewicą, która poczęła Isę w cudowny sposób, bez udziału mężczyzny. Na wiarę w dziewicze poczęcie Jezusa wskazuje nazywanie go przez muzułmanów "synem Maryi" (Isa Ibn Marjam), czyli nie przez postać ojca, ale matki. Maryja w islamie uchodzi za bezgrzeszną, pokorną i pobożną niewiastę - jako taka jest wzorem dla wiernych. Dlatego wielu muzułmanów pielgrzymuje do chrześcijańskich sanktuariów maryjnych, także tych, które leżą w krajach o większości islamskiej.

Sobotnie nabożeństwo przy ul. Floriańskiej 3 rozpocznie się o godz. 14.00. Wezmą w nim udział m.in. bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP i mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Poniżej przedstawiamy szczegółowy program wydarzenia.

PROGRAM SPOTKANIA „DZIELĄC Z MARYJĄ RADOŚCI I SMUTKI”:

Reklama

1. Pieśń na rozpoczęcie

2. Przywitanie uczestników

3. Wprowadzenie

- ks. bp Henryk Ciereszko, Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi

- ks. bp Warsonofiusz - Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

- mufti Tomasz Miśkiewicz - Muzułmański Związek Religijny w RP

- mufti Youssef Chadid – Liga Muzułmańska w RP

4. Akt pokuty i muzułmańska modlitwa o odpuszczenie grzechów

5. Akatyst ku czci Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie (fragmenty) - ks. Remigiusz Sosnowy, ks. prot. Jerzy Kulik

6. Święte Księgi o Zwiastowaniu

- Ewangelia św. Łukasza (1,26-38)

- Koran (3:42-52) – recytacja i tłumaczenie na język polski

7. Homilia/przemówienie: "Dzieląc z Maryją radości i smutki"

- ks. bp Henryk Ciereszko

- ks. bp Warsonofiusz

- mufti Tomasz Miśkiewicz

- mufti Youssef Chadid

8. Modlitwa Pańska i Al-Fatiha

9. Modlitwa zawierzenia/modlitwa o pokój

- ks. bp Henryk Ciereszko

- ks. bp Warsonofiusz

- mufti Tomasz Miśkiewicz

- mufti Youssef Chadid

10. Znak pokoju i pieśń

11. Słowo od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów – prof. Agata S. Nalborczyk

12. Zakończenie i pieśń

2023-03-21 08:45

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Premier: decyzja SN to próba zainstalowania w Polsce sędziokracji

2023-06-06 20:06

[ TEMATY ]

sąd

Mateusz Morawiecki

PAP/Tomasz Golla

Decyzja Sądu Najwyższego to kuriozalna próba zainstalowania w Polsce sędziokracji, prawo łaski to wyłączna prerogatywa prezydenta, kto tego nie rozumie, nie rozumie demokracji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do wtorkowej decyzję SN.

SN uchylił we wtorek umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych b. szefów CBA, skazanych w pierwszej instancji i ułaskawionych w 2015 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę; sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: sukces Polski w UE jest zasługą milionów Polek i Polaków

2023-06-06 20:14

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

prezydent.pl/Jakub Szymczuk KPRP

Sukces Polski w Unii Europejskiej jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji; wprowadzenie Polski do Unii może stanowić również przykład współpracy o różnych barwach politycznych - podkreślił we wtorkowym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że dokładnie 20 lat temu odbyło się referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy podjęli historyczną decyzję, przytłaczającą większością opowiedzieli się +za+ przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata zachodu" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: papież udał się na operację

2023-06-07 10:36

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek po zakończeniu audiencji generalnej w środę pojechał do kliniki Gemelli, gdzie po południu przejdzie zabieg laparotomii, czyli otwarcia jamy brusznej i będzie poddany ogólnemu znieczuleniu - poinformował rzecznik Watykanu Matteo Bruni. Wyjaśnił, że operacja jest konieczna z powodu przepukliny, dającej objawy bólowe.

Hospitalizacja pooperacyjna papieża potrwa kilka dni- ogłosił dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję