Reklama

Wiara

#NiezbędnikWielkopostny

Krew Chrystusa a chrzest

W Krwi Chrystusa, obficie przelanej, otrzymaliśmy Boże życie. Zostało nam ono ofiarowane w dniu naszego chrztu św.

[ TEMATY ]

chrzest

Krew Chrystusa

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Z Listu św. Pawła Apostoła do Rzymian (Rz 6, 3–11)

Czyż nie wiadomo wam, że my wszyscy, którzyśmy otrzymali chrzest zanurzający w Chrystusa Jezusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierć? Zatem przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie - jak Chrystus powstał z martwych dzięki chwale Ojca. Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. To wiedzcie, że dla zniszczenia grzesznego ciała dawny nasz człowiek został razem z Nim ukrzyżowany po to, byśmy już więcej nie byli w niewoli grzechu. Kto bowiem umarł, stał się wolny od grzechu. Otóż, jeżeli umarliśmy razem z Chrystusem, wierzymy, że z Nim również żyć będziemy, wiedząc, że Chrystus powstawszy z martwych już więcej nie umiera, śmierć nad Nim nie ma już władzy. Bo to, że umarł, umarł dla grzechu tylko raz, a że żyje, żyje dla Boga. Tak i wy rozumiejcie, że umarliście dla grzechu, żyjecie zaś dla Boga w Chrystusie Jezusie.

Refleksja

Chrystus, za cenę swojej Krwi, zbawił i uwolnił człowieka od zła, aby przywrócić go Bogu Ojcu. Obrzęd chrztu odzwierciedla na sposób duchowy śmierć, pogrzebanie i zmartwychwstanie Chrystusa; człowiek schodzi do baptysterium, zanurza się w wodzie i wynurza się do nowego życia. W tym obrzędzie człowiek przechodzi poprzez doświadczenie śmierci dla grzechu, będąc pogrzebanym z Chrystusem, aby tak jak On zmartwychwstać. Skutkiem tego wszystkiego jest życie w jedności z Chrystusem zmartwychwstałym, jedności, która dąży do swego celu w Niebie.

W ten sposób chrzest sprawia, że chrześcijanin upodabnia się do Chrystusa uwielbionego i stwarza mu warunki do przeżywania swego życia na miarę życia samego Chrystusa. Chrzest jest środkiem, za pomocą którego chrześcijanie wzrastają w ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Chrystusie. A zatem wiara, którą otrzymuje się przez chrzest św., jest owocem Krwi Chrystusa. Człowiek z zaufaniem przyjmuje dar zbawienia, staje się członkiem wspólnoty Kościoła i zostaje wprowadzony w historiozbawcze dzieło Chrystusa.

Reklama

Z dzieła św. Augustyna, biskupa „Homilie do Ewangelii św. Jana” (homilia 50)

„W czasie wyzwolenia z niewoli egipskiej odrzwia Izraelitów zostały naznaczone krwią ofiarowanego zwierzęcia; natomiast we chrzcie św. nasze odrzwia zostały naznaczone Krwią Chrystusa. Tamten obrzęd, który był pewnym symbolem, miał ochronić naznaczone krwią domy przed działaniem anioła niszczyciela; tak też znak Chrystusa oddala od nas niszczyciela, o ile nasze serce przyjmuje Zbawiciela. Dlaczego to mówię? Dlatego, że wielu ma swe odrzwia naznaczone, ale w środku nie ma boskie­go Gościa. Łatwo jest na zewnątrz nosić znak Chrystusa bez przyjmowania do serca słów Chrystusa. Dlatego powiedziałem, bracia, i powtarzam to jeszcze raz, że znak Chrystusa oddala od nas niszczyciela tylko wtedy, o ile nasze serce przyjmuje Chrystusa jako Mieszkańca.”

ZOBACZ TAKŻE: Sanktuarium Misjonarzy Krwi Chrystusa w Częstochowie słynie z Relikwii Krwi Chrystusa.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikWielkopostny2023
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-2023-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikWielkopostny2023" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2023-03-22 20:03

Ocena: +48 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sanktuarium Krwi Chrystusa

[ TEMATY ]

Krew Chrystusa

Maciej Orman/Niedziela

Zanim rozważymy poszczególne wezwania związane z nabożeństwem do Przenajdroższej Krwi Chrystusa, udamy się w pielgrzymce do Częstochowy. Jednak tym razem, pominiemy Jasną Górę, chociaż na chwilę zatrzymamy się przed obliczem Matki Bożej, ale Ona i tak zaprowadzi nas do swojego Syna i do wszystkiego, co z Nim związane.

Idąc od Jasnej Góry musimy pokonać odległość ok. 4 km. Przejdziemy unikalną brzozową aleją, która łączy dwa częstochowskie sanktuaria.

CZYTAJ DALEJ

Wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka

[ TEMATY ]

męczennicy

meczennicy.franciszkanie.pl

7 czerwca obchodzimy wspomnienie liturgiczne błogosławionych ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka, franciszkańskich misjonarzy męczenników z Peru. Zakonnicy zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r.

7 czerwca jest dniem przyjęcia święceń przez misjonarzy-męczenników: Michała – diakonatu, a Zbigniewa – prezbiteratu.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do krzewienia ewangelizacji i wspierania Ukraińców

2023-06-07 09:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Do nieustannego trwania w zapale ewangelizacyjnym oraz wspierania narodu ukraińskiego zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję