Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Jest nadzieja na ożywione dyskusje naukowe

    Muzeum Polaków Ratujących Żydów w Markowej i UPJPII w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy podczas sympozjum Akademii Sprawiedliwych nt. miłosierdzia 22 III 2023

Archiwum UPJPII

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie podpisały porozumienie o współpracy

    Porozumienie o współpracy, pomiędzy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej i Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, podpisane 23 marca 2023 r. zakłada „współpracę w zakresie działalności naukowo-badawczej, edukacyjnej oraz promocji dziedzictwa kulturowego w celu tworzenia kultury pamięci, opartej o dziedzictwo św. Jana Pawła II oraz polskie tradycje intelektualne, artystyczne i społeczne.”

    Obie strony pragną współpracować przy organizacji cyklicznych sympozjów Akademii Sprawiedliwych, współdziałać w ramach towarzystwa naukowego pod taką samą nazwą, a także tworzyć i realizować projekty badawcze poświęcone problematyce praw człowieka, w tym „w szczególności realizacji współpracy w zakresie interdyscyplinarnych badań naukowych poświęconych działalności Kościoła oraz chrześcijan i ich zrzeszeń na rzecz wolności sumienia i idei praw człowieka - w krajach europejskich pod rządami komunistycznymi w latach 1956-1990.” W planach jest także wspólne stworzenie internetowego portalu poświęconego kulturze pamięci pod kątem różnych dyscyplin nauki.

    Podpisanie porozumienia miało miejsce w środę 23 marca 2023 r., w Domu Długosza – siedzibie rektoratu Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Poprzedziło je sympozjum Akademii Sprawiedliwych „Miłosierdzie – chrześcijańskie imię sprawiedliwości”. Rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała witając gości i dziękując za obecność, wyraził radość, że Akademia Sprawiedliwych po raz kolejny obraduje w siedzibie UPJPII, a także nadzieję na kolejne ożywione dyskusje naukowe w tym właśnie gronie. Mówił również, jak bardzo ceni sobie podejmowany w tym miejscu temat beatyfikacji rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów.

    Uczestnicy sympozjum wysłuchali wykładu „Ulmowie – męczennicy w imię Miłosierdzia”, który wygłosił ks. dr Witold Burda, postulator w procesie beatyfikacyjnym Józefa i Wiktorii Ulmów razem z ich dziećmi. Dyskusję, która odbyła się po wykładzie, moderował Waldemar Rataj – dyrektor Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Reklama

    Po południu przewidziano sesję otwartą dla publiczności w kościele pw. Bożego Miłosierdzia, przy ul. Bożego Miłosierdzia 1 w Krakowie, podczas której wykład wygłosi ks. prof. Jan Machniak, rektor Międzynarodowej Akademii Bożego Miłosierdzia. Po wykładzie została odprawiona tam Msza św. w intencji Polaków, którzy podczas II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.

    24 marca br. (piątek) w Markowej odbędą się uroczystości w ramach Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w których udział weźmie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obecni będą członkowie Akademii Sprawiedliwych oraz m.in. Rektor UPJPII w Krakowie.

    Zgodnie z decyzją papieża Franciszka, beatyfikacja rodziny Ulmów Józefa i Wiktorii oraz siedmiorga dzieci, zamordowanych 24 marca 1944 r. przez Niemców za ratowanie Żydów, odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej, w miejscu ich męczeńskiej śmierci.

2023-03-22 23:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siostra Dobrego Pasterza

Niedziela toruńska 25/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Siostry Pasterki

Archiwum Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej im. bł. Marii Karłowskiej w Pniewitem

Siostry pasterki kontynuują misję wychowania dziewcząt m.in. w Pniewitem

Siostry pasterki kontynuują misję wychowania dziewcząt m.in. w Pniewitem

Często drogi mojego życia splatają się z drogami, które wcześniej przeszli święci. Niedawno do grona moich świętych przyjaciół dołączyła bł. Maria Karłowska, pierwsza błogosławiona diecezji toruńskiej, z którą łączy mnie dużo więcej niż przypuszczałam.

Maria urodziła się 4 września 1865 r. w majątku Słupówka jako jedenaste dziecko wielkopolskiej rodziny szlacheckiej. Wychowywała się w atmosferze głębokiej pobożności i wielkiego patriotyzmu. Od dziesiątego roku życia mieszkała z rodzicami w Poznaniu. Tam też podjęła pracę w pracowni haftu i szycia jako instruktorka zatrudnionych w niej dziewcząt. Oddawała się działalności dobroczynnej wśród chorych i ubogich w najbiedniejszych dzielnicach Poznania. Przełom w jej życiu nastąpił podczas spotkania z prostytutką, której pomogła. Od tego dnia postanowiła pomagać także innym zagubionym moralnie kobietom. Po licznych trudnościach założyła w Poznaniu pierwszy Zakład Dobrego Pasterza, gdzie opiekowała się wenerycznie chorymi kobietami, które nie tylko leczyła i pielęgnowała, ale pomagała im w zmianie życia. Udało się jej otworzyć 9 ośrodków wychowawczych, wyposażonych w różnorodne warsztaty pracy, gdzie wychowanki miały możliwość rehabilitacji społecznej i religijnej. Swym zapałem apostolskim porwała inne młode dziewczęta, gotowe poświęcić się pomocy i wydobyciu kobiet z nędzy moralnej. Z jej inicjatywy powstało zgromadzenie zakonne Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, którego zawołanie brzmi: „Szukać i zbawiać to, co zginęło”, a ona sama przyjęła imię Marii od Jezusa Ukrzyżowanego. Zmarła w opinii świętości 24 marca 1935 r. w Pniewitem k. Chełmna, ciało jej spoczęło w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Pasterek w Jabłonowie Pomorskim, gdzie znajduje się jej sanktuarium. 6 czerwca 1997 r. św. Jan Paweł II w Zakopanem ogłosił ją błogosławioną.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

W intencji kapłanów

2023-06-06 22:46

grafika organizatorów

Już w sobotę 10 czerwca kilka tysięcy osób przybędzie na XVII Pielgrzymkę Apostolatu Margaretka do Kalwarii Zebrzydowskiej!

Jak informuje ks. dr Bogusław Nagel, pielgrzymi będą wspólnie modlić się w intencji kapłanów oraz o nowe święte powołania kapłańskie i zakonne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję