Reklama

Niedziela Kielecka

Malowany depozyt pamięci

Malowany depozyt pamięci

T.D.

Agnieszka Dziarmaga

„Katalog wspomnień - malarstwo Stefana Burdzyńskiego” – wernisaż wystawy pod tym tytułem, odbył się 14 lutego 2023 r. w Dworku Laszczyków w Kielcach. Artysta utrwala obraz podkieleckiej wsi i jej życia w latach, które stanowią depozyt jego pamięci. Wystawa będzie dostępna do 14 maja 2023 r.

Stefan Burdzyński, urodzony w 1939 r., pochodzący z Sułkowa k. Krasocina, od dziesięcioleci związany jest z Częstochową. Malować zaczął kilkanaście lat temu.

Reklama

O doskonałość ojcowskiej kuźni

Początki były przypadkowe. Marzeniem Burdzyńskiego było, aby obrazy przedstawiające ojcowską kuźnię – miejsce jego dzieciństwa, upamiętnić na … ścianie. Wszelkie wysiłki poproszonych o to osób nie zadowalały, nawet profesjonalni artyści nie oddali ducha kuźni jak należy. Postanowił zrobić to sam - i tak rozpoczął swoją drogę artystyczną. Pozostał wierny obranej koncepcji tworzenia – upamiętnianiu widzianych miejsc, bliskich właśnie jemu. Tematem prac są: rodzinna wieś Sułków, okoliczny Krasocin, Częstochowa i inne miejscowości, które zapisały się w jego pamięci.

W 2020 r. miała miejsce wystawa prac Stefana Burdzyńskiego zorganizowana przez Muzeum Częstochowskie. W 2022 r. otrzymał II nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Ludowej ,,Świtezianki” przeprowadzonym przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wsi Kieleckiej. Prace Burdzyńskiego znalazły się także na wystawie pokonkursowej prezentowanej w Dworku Laszczyków w Kielcach. Stefan Burdzyński uzyskał również III nagrodę w Świętokrzyskim Konkursie Sztuki Ludowej w 2022 r. zorganizowanym przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

2023-03-23 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#LudzkieSerceBoga: Posłuszny aż do śmierci. Pewność, która nie zna niemożliwego

2023-06-08 20:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Wikipedia

Nie rozważamy wezwań z litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa po kolei. Zresztą litania ta nie powstała od razu jako całość w tym kształcie, w jakim ją znamy.

Oryginalny tekst, ułożony przez żyjącą na przełomie XVII i XVIII wieku s. Annę Magdelenę Rémuzat, liczył dwadzieścia siedem wezwań. Dwanaście spośród nich pochodziło z modlitwy, którą jeszcze przed narodzinami s. Rémuzat skomponował i propagował o. Jan Croiset. Wreszcie rzymska kongregacja, zatwierdzając ostateczny tekst litanii w 1899 roku, dołożyła jeszcze sześć kolejnych wezwań, dzięki czemu ich łączna liczba wynosi trzydzieści trzy – dla upamiętnienia liczby lat, które wedle tradycji Jezus miał przeżyć na tym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Oktawa Bożego Ciała - oficjalna czy zwyczajowa?

[ TEMATY ]

Boże Ciało

oktawa

Karol Porwich/Niedziela

Czym tak właściwie w Kościele jest oktawa i czy ta obchodzona po Bożym Ciele jest oficjalnie zawarta w kalendarzu liturgicznym?

Słowo oktawa pochodzi od łacińskiego „octo” czyli osiem. Pierwotnie termin ten oznaczał ósmy dzień wspominający dane święto. Sakramentarze nie podają oddzielnych modlitw na poszczególne dni tygodnia, lecz tylko w ósmym dniu.

CZYTAJ DALEJ

Lwów: koncert utworów siostry Marii Slepczenko, greckokatolickiej zakonnicy-kompozytorki

2023-06-09 17:51

[ TEMATY ]

koncert

zakonnica

Lwów

kompozytor

Wikipedia/autor: Valiklviv na licencji Creative Commons

Budynek Lwowskiej Filharmonii

Budynek Lwowskiej Filharmonii

W dniach 10 i 11 czerwca we Lwowskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert muzyki chóralnej i symfonicznej zatytułowany „Maria Slepczenko - Pieśń nad pieśniami. Prawykonanie". Autorski koncert-prezentacja kompozycji zakonnicy ze Zgromadzenia Sióstr Redemptorystek Kontemplacyjnych będzie składał się z dwóch części. W programie znajdą się utwory na chór mieszany, "Poemat symfoniczny" na orkiestrę symfoniczną oraz oratorium z udziałem solistów, chóru i orkiestry symfonicznej pt. "Pieśń nad pieśniami".

"Na początku zabrzmią utwory chóralne a cappella z różnych okresów mojej twórczości: od najwcześniejszych do najnowszych. W drugiej części koncertu pojawią się duże formy na orkiestrę symfoniczną, chór i solistów" – zapowiedziała s. Maria Slepczenko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję