Reklama

Niedziela Kielecka

Ukraińcy dziękują za miniony rok

Ukraińcy dziękują za miniony rok

T.D.

Agnieszka Dziarmaga

W Kielcach, tuż po wybuchu wojny, znaleźli schronienie, możliwość przekwalifikowania się, wreszcie pracę. Niektórzy z nich zostaną. W rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny na Ukrainie modlili się razem z Polakami podczas Drogi Krzyżowej w Domu Polsko-Ukraińskim, prowadzonym przez stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie.

Rozważania Męki Chrystusa połączono z „drogą boleści” Ukrainy. Popłynęły łzy, z polskich i ukraińskich oczu.

Reklama

„Jak u rodzonej mamy”

Anna Dziadewicz rok temu uciekła z Kijowa. – Jak mi tu jest? Jak u rodzonej mamy – mówi w rozmowie z ‘Niedzielą’. Nie mam słów, jacy to dobrzy ludzie – Polacy. I Kielce dobre miasto, duże, ciche. Mam tu wszystko, ale będę chciała wrócić do domu – mówi. Irena także pochodzi z Kijowa, w Kielcach jest z córkami i siostrzenicą. Z zawodu księgowa, po opanowaniu języka polskiego pomaga w CIS, jest też objęta projektem dla uchodźców. Mąż na froncie, k. Chersonia. – Gdzie?Tego nie wiem. Raz na dzień krótko dzwoni, to wiemy, że żyje. Ciężko jest, choć wszyscy tak nam pomagają – mówi.Iryna przyjechała z Łucka, jest doktorem geografii, na Kielecczyźnie przebywa od 1 marca 2022 r. – Musiałam nauczyć się szybko polskiego, człowiek całe życie się uczy – mówi. – Pracuję w Centrum Integracji Społecznej, pomagam przy projektach i coraz lepiej czuję się w Polsce – stwierdza. Planuje na stałe pozostać w Kielcach, z córeczka Daryną.

Po Drodze Krzyżowej podopieczni stowarzyszenia zaprezentowali nastrojowy program artystyczny, utrzymany w klimacie smutnej rocznicy. Odśpiewano hymn ukraiński, był konkurs wiedzy o Ukrainie, recytacja wierszy, prezentacja prac plastycznych i spotkania tematyczne w salach warsztatowych.

Równają szanse

Dom Polsko-Ukraiński działa od listopada 2022 r. Jest to ośrodek pomocy Ukraińcom oraz osobom wykluczonym społecznie lub zagrożonym wykluczeniem z terenu Kielc i okolic. Placówkę prowadzi stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.

- W ciągu roku przewinęło się u nas ok. 200 uchodźców – informuje Marcin Borowiec, kierownik CIS. 60 osób uczestniczyło warsztatach „Równać szanse” (zajęcia sportowe dla20 osób), plastyczne (10), logopedyczne (15), z języka angielskiego (15), wsparcie psychologa (10).–Ok. 10 osób dziennie dociera do nas doraźnie, z ulicy – mówi Borowiec. 39 rodzin wspomogły kluby Wolnej Strefy.60 obywateli Ukrainy uczestniczyło w ramach projektu zatrudnienia, przewidzianego dla 120 uchodźców (projekt dofinansowany z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej). Zorganizowano dwa transporty pomocowe do Lwowa. - Wszystkie te działania, poza projektem ministerstwa, finansujemy z własnych środków. Nie korzystamy z dotacji - zastrzega prezes stowarzyszenia ks. Andrzej Drapała.

2023-03-23 09:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w piątek po Bożym Ciele?

W piątek w oktawie Bożego Ciała obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, chyba że została udzielona dyspensa.

Oktawa Bożego Ciała nie znosi piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Podziel się cytatem

„Piątkowa wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje tylko w piątki, w które wypada uroczystość (por. Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1251). Zgodnie z „Tabelą pierwszeństwa dni liturgicznych”, zawartą w „Ogólnych normach roku liturgicznego i kalendarza” w Mszale Rzymskim (str. [84]), w roku liturgicznym występują dwie oktawy, które mają różną rangę: oktawa Wielkanocy w randze uroczystości (grupa I) oraz oktawa Narodzenia Pańskiego w randze święta (grupa II) – wyjaśnia.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki obchodzi złoty jubileusz kapłaństwa

2023-06-09 10:54

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

episkopat.pl

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki obchodzi 9 czerwca 50. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Uroczystości dziękczynne odbędą się w piątek w Gnieźnie oraz w sobotę w Poznaniu.

Abp Stanisław Gądecki przyjął święcenia kapłańskie 9 czerwca 1973 r. z rąk bł. Stefana Wyszyńskiego w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

CZYTAJ DALEJ

O dobre imię papieża Polaka - Pielgrzymka Rycerzy Zakonu Jana Pawła II

Bronią wartości chrześcijańskich, dbają o rozwój patriotyzmu, ale przede wszystkim promują nauczanie papieża Polaka - Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II już po raz piąty przybyli na Jasną Górę. Maryi Jasnogórskiej, która jest patronką prowincji polskiej zawierzyli Ojczyznę, rodziny i pokój na świecie.

- Moje życie zmieniło się odkąd zostałem rycerzem. Codziennie modlę się na różańcu. Jestem bliżej Boga, Matki Bożej i rodziny, a to wszystko dzięki Janowi Pawłowi II. To wielki zaszczyt jemu służyć. Cały Zakon zawierzyliśmy Królowej Polski, na wzór papieża, który Jej oddał swoje życie i posługę - powiedział Jerzy Dąbrowski Wielki Rycerz z Koziebród. Dodał, że teraz zadaniem każdego jest pójście śladami Świętego Papieża.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję