Reklama

Z życia diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 października. W całej Polsce obchodzony był Dzień Papieski. Było to podziękowanie Ojcu Świętemu za pielgrzymki do Ojczyzny. W diecezji legnickiej dzień ten został uczczony m.in. pieszą pielgrzymką do Legnickiego Pola. Pomimo przenikliwego zimna w drogę zdecydowało się wyruszyć ponad pół tysiąca osób. W sanktuarium św. Jadwigi została odprawiona Msza św. Przewodniczył jej ks. inf. Władysław Bochnak. Drugi dzień obchodów Dnia Papieskiego rozpoczął rodzinny rajd rowerowy oraz piknik w Legnickim Polu. Punktem kulminacyjnym była Msza św. w katedrze. Przewodniczył jej biskup legnicki Tadeusz Rybak. Podczas II Dnia Papieskiego w całej Polsce zbierane były pieniądze na stypendia dla biednej młodzieży. W tym roku z diecezji legnickiej otrzyma je 18 uczniów.

Joanna i Aleksander Płotniccy z Lubina to pierwsi w diecezji legnickiej laureaci nagrody "Totus". Jest ona przyznawana przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia" w ramach Dnia Papieskiego. Państwo Płotniccy nagrodę odebrali na Zamku Królewskim w Warszawie. Wyróżnienie otrzymali za wieloletnią działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych umysłowo. Nagrody wręczyli Prymas Polski kard. Józef Glemp i abp Tadeusz Gocłowski. Państwo Płotniccy prowadzą Przytulisko św. Brata Alberta w Lubinie. Fundacja ta zajmuje się osobami niepełnosprawnymi umysłowo. Uruchomiła dla nich pracownię ceramiki. Prowadzone są również zajęcia z hipoterapii. Przytulisko skupia w sumie około pięćdziesięciu osób.

15 października. Pantomima ewangelizacyjna w klubie Colosseum, monodram o Edycie Stein, punkty informacyjne na wyższych uczelniach - to tylko niektóre wydarzenia "Tygodnia na dobry początek". Studenci z duszpasterstwa akademickiego "Ikona" w Legnicy chcą w ten sposób przedstawić swoim kolegom ciekawe propozycje na nowy rok akademicki.

Wyjazdy wypoczynkowe, rekolekcje w górach, wieczory filmowe oraz wspólna modlitwa - to tylko niektóre propozycje Duszpasterstwa Akademickiego w Legnicy. Studenci i młodzież pracująca mogą wybrać dla siebie to, co ich najbardziej interesuje. Spotkania Duszpasterstwa Akademickiego odbywają się codziennie u Ojców Franciszkanów. Natomiast w każdą niedzielę o godz. 20.00 w katedrze legnickiej odprawiana jest Msza św. dla studentów.

16 października. Legnicka Caritas obchodzi swoje święto. Przez cały rok pomaga ona wielu biednym i potrzebującym ludziom. Dla ponad dwóch tysięcy dzieci organizuje bezpłatne wakacje i zimowiska. Teraz wspiera powodzian. Przekazała już dary dla poszkodowanych w gminie Stare Bogaczowice. Kolejny transport dla dotkniętych przez powódź trafi jeszcze w tym tygodniu. Jednak to nie wszystkie zadania, jakie podejmuje Legnicka Caritas. Od dwóch lat prowadzi stacje opieki oraz zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy w Jeleniej Górze.

17 października. Niejedna firma może brać przykład z działalności, jaką prowadzi parafia w Dobromierzu koło Wałbrzycha. Funkcjonuje tam świetlica dla dzieci, stołówka i baza noclegowa. Wszystko to działa w Centrum Miłosierdzia Bożego. W parafialnej kuchni codziennie przygotowywane są obiady. Korzysta z nich 180 dzieci z gminy Dobromierz oraz jej mieszkańcy. Natomiast do schroniska parafialnego przyjeżdżają goście z całej Polski, a nawet z zagranicy. Proboszcz ma jeszcze wiele innych ciekawych pomysłów na przyszłość. Jednak trzyma je na razie w tajemnicy.

17 października. 750-lecie obchodzi kościół pod wezwaniem św. Jadwigi w Gryfowie Śląskim. Z tej okazji przez cały tydzień trwają tam Dni Jadwiżańskie. Odbyły się już: pielgrzymka do Częstochowy, Trzebnicy i Legnickiego Pola oraz rekolekcje. W sobotę odbyła się konferencja i Msza św. z udziałem księży z Czech i Niemiec. Dni Jadwiżańskie w Gryfowie Śląskim zakończą się w niedzielę. W południe uroczystej Mszy św. ku czci św. Jadwigi przewodniczyć będzie biskup legnicki Tadeusz Rybak.

18 października. Kolejny transport darów dla powodzian przekaże Caritas Diecezji Legnickiej. Tym razem trafią one do poszkodowanych z parafii Olszany k. Strzegomia. Pralki, lodówki i wersalki dostanie dziś 120 rodzin. Wartość pomocy wynosi ponad 80 tys. zł. Pieniądze na zakup sprzętu gospodarstwa domowego pochodzą z ofiar, które legnicka Caritas otrzymała od innych Caritas z całej Polski.

19 października. "Kochaj i powiedz to swoim życiem" - pod takim hasłem przebiegać będzie Europejskie Spotkanie Młodych w Paryżu. Na przełomie roku tysiące młodych ludzi z całego świata zgromadzą się na wspólnej modlitwie. W diecezji legnickiej rozpoczęły się już zapisy i przygotowania na wyjazd do Paryża. W Legnicy punkt informacyjny prowadzą studenci z Duszpasterstwa Akademickiego. Pozostałe punkty informacyjne znajdują się w Bolesławcu i Jeleniej Górze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół czci patronkę Europy - św. Katarzynę ze Sieny

[ TEMATY ]

św. Katarzyna

pl.wikipedia.org

Kościół katolicki wspomina dziś św. Katarzynę ze Sieny (1347-80), mistyczkę i stygmatyczkę, doktora Kościoła i patronkę Europy. Choć była niepiśmienna, utrzymywała kontakty z najwybitniejszymi ludźmi swojej epoki. Przyczyniła się znacząco do odnowy moralnej XIV-wiecznej Europy i odbudowania autorytetu Kościoła.

Katarzyna Benincasa urodziła się w 1347 r. w Sienie jako najmłodsze, 24. dziecko w pobożnej, średnio zamożnej rodzinie farbiarza. Była ulubienicą rodziny, a równocześnie od najmłodszych lat prowadziła bardzo świątobliwe życie, pełne umartwień i wyrzeczeń. Gdy miała 12 lat doszło do ostrego konfliktu między Katarzyną a jej matką. Matka chciała ją dobrze wydać za mąż, podczas gdy Katarzyna marzyła o życiu zakonnym. Obcięła nawet włosy i próbowała założyć pustelnię we własnym domu. W efekcie popadła w niełaskę rodziny i odtąd była traktowana jak służąca. Do zakonu nie udało jej się wstąpić, ale mając 16 lat została tercjarką dominikańską przyjmując regułę tzw. Zakonu Pokutniczego. Wkrótce zasłynęła tam ze szczególnych umartwień, a zarazem radosnego usługiwania najuboższym i chorym. Wcześnie też zaczęła doznawać objawień i ekstaz, co zresztą, co zresztą sprawiło, że otoczenie patrzyło na nią podejrzliwie.
W 1367 r. w czasie nocnej modlitwy doznała mistycznych zaślubin z Chrystusem, a na jej palcu w niewyjaśniony sposób pojawiła się obrączka. Od tego czasu święta stała się wysłanniczką Chrystusa, w którego imieniu przemawiała i korespondowała z najwybitniejszymi osobistościami ówczesnej Europy, łącznie z najwyższymi przedstawicielami Kościoła - papieżami i biskupami.
W samej Sienie skupiła wokół siebie elitę miasta, dla wielu osób stała się mistrzynią życia duchowego. Spowodowało to jednak szereg podejrzeń i oskarżeń, oskarżono ją nawet o czary i konszachty z diabłem. Na podstawie tych oskarżeń w 1374 r. wytoczono jej proces. Po starannym zbadaniu sprawy sąd inkwizycyjny uwolnił Katarzynę od wszelkich podejrzeń.
Św. Katarzyna odznaczała się szczególnym nabożeństwem do Bożej Opatrzności i do Męki Chrystusa. 1 kwietnia 1375 r. otrzymała stygmaty - na jej ciele pojawiły się rany w tych miejscach, gdzie miał je ukrzyżowany Jezus.
Jednym z najboleśniejszych doświadczeń dla Katarzyny była awiniońska niewola papieży, dlatego też usilnie zabiegała o ich ostateczny powrót do Rzymu. W tej sprawie osobiście udała się do Awinionu. W znacznym stopniu to właśnie dzięki jej staraniom Następca św. Piotra powrócił do Stolicy Apostolskiej.
Kanonizacji wielkiej mistyczki dokonał w 1461 r. Pius II. Od 1866 r. jest drugą, obok św. Franciszka z Asyżu, patronką Włoch, a 4 października 1970 r. Paweł VI ogłosił ją, jako drugą kobietę (po św. Teresie z Avili) doktorem Kościoła. W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Europy 1 października 1999 r. Jan Paweł II ogłosił ją wraz ze św. Brygidą Szwedzką i św. Edytą Stein współpatronkami Europy. Do tego czasu patronami byli tylko święci mężczyźni: św. Benedykt oraz święci Cyryl i Metody.
Papież Benedykt XVI 24 listopada 2010 r. poświęcił jej specjalną katechezę w ramach cyklu o wielkich kobietach w Kościele średniowiecznym. Podkreślił w niej m.in. iż św. Katarzyna ze Sieny, „w miarę jak rozpowszechniała się sława jej świętości, stała się główną postacią intensywnej działalności poradnictwa duchowego w odniesieniu do każdej kategorii osób: arystokracji i polityków, artystów i prostych ludzi, osób konsekrowanych, duchownych, łącznie z papieżem Grzegorzem IX, który w owym czasie rezydował w Awinionie i którego Katarzyna namawiała energicznie i skutecznie by powrócił do Rzymu”. „Dużo podróżowała – mówił papież - aby zachęcać do wewnętrznej reformy Kościoła i by krzewić pokój między państwami”, dlatego Jan Paweł II ogłosił ją współpatronką Europy.

CZYTAJ DALEJ

Kraków z kard. Rysiem

2024-04-29 09:19

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

kl. Krzysztof Wowra

W sobotę, 27 kwietnia, jak co roku, łódzcy klerycy roku propedeutycznego z przełożonymi spotkali się z ks. kard. Grzegorzem Rysiem w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Eucharystii, na którą licznie przybyły poczty sztandarowe i członkowie Solidarności, przewodniczył o. bp Jacek Kiciński. – Dzisiaj obchodzimy Światowy dzień bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w pracy oraz Dzień pamięci ofiar wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Cieszę się, że modlimy się razem z bp. Jackiem Kicińskim i przedstawicielami Dolnośląskiej Solidarności – mówił na początku Eucharystii ks. Krzysztof Hajdun, proboszcz parafii i diecezjalny duszpasterz ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję