Reklama

Jasna Góra

Już jutro kolejna edycja rekolekcji „Uzdrawiająca moc Eucharystii”

Wielu z tych, którzy już skorzystali, przekonuje, że te rekolekcje przemieniają widza w uczestnika. Już jutro rozpoczyna się kolejna edycja Jasnogórskich Rekolekcji Eucharystycznych, których celem jest odkrywanie na nowo przez ludzi wierzących Mszy św. Prowadzi je paulin o. Zbigniew Ptak. Wstęp jest wolny.

[ TEMATY ]

rekolekcje

Jasna Góra

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

- Msza św. to nie tylko niedzielne, godzinne uczestnictwo w liturgicznych obrzędach. To źródło, które inspiruje do zmiany stylu życia na eucharystyczny, czyli w pełni chrześcijański, Chrystusowy, do konkretnych codziennych wyborów, do odkrywania Boga w codzienności, czerpania pokoju i miłości z Eucharystii, które też zmieniają relacje z innymi ludźmi - mówi o. Ptak.

Jak zauważyli uczestnicy jednej z wcześniejszych edycji małżeństwo Barbara i Mariusz z Lublina, to, że wielu nie zna istoty Mszy św., zatrzymuje się na powierzchni wyuczonych formułek z poziomu katechezy wczesnych klas szkolnych, przyczynia się do tego, że jako niedojrzali chrześcijanie z łatwością odchodzą z Kościoła.

Papież Paweł VI uczył, że „nie człowiek istnieje dla liturgii, lecz liturgia dla człowieka”. To nie Bóg potrzebuje liturgii, ale potrzebuje jej człowiek.

Reklama

Jak przekonuje o. Ptak, w Mszy św. dotykamy tajemnicy serca Boga, poznajemy i doświadczamy nieskończonej siły Jego miłości i miłosierdzia, które są ponad grzechem i śmiercią. Eucharystia jest osobistym spotkaniem z żywym Jezusem, który zachęcał: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię (Mt 11,28). Ta Jezusowa obietnica jest niezmiennie aktualna, On wciąż chce nas pocieszać, podnosić, dodać sił do zmagania się z codziennymi trudami.

Rekolekcje „Uzdrawiająca moc Eucharystii” rozpoczną się jutro Mszą św. w Bazylice o godz. 18.30. Sobota zwyczajowo to dzień z największą liczbą konferencji. Będą one głoszone w Sali Papieskiej. Rekolekcje zakończą się w niedzielę. Ostatni dzień to też czas spotkania z o. Melchiorem Królikiem, kronikarzem i opiekunem Jasnogórskiego Obrazu, który zaświadcza, że wśród cudów i łask najwięcej jest tych wypraszanych przez ofiarowaną Mszę św., bo Maryja prowadzi do Eucharystii.

Mirosława Szymusik @JasnaGóraNews

2023-03-23 17:17

Ocena: +5 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: kard. Tagle na kontynuacji ŚDM-owych rekolekcji

Już 11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbędzie się kolejna, czwarta odsłona rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”. O darze męstwa przybyłym opowie kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.

Spotkanie w temacie kolejnego daru Ducha św. rozpocznie się 11 lutego o godz. 16:30. Najpierw z gościem z Filipin porozmawiają Mateusz Ochman, Tomasz Adamski oraz Monika Rybczyńska. Kardynał zostanie zapytany m.in. o męstwo w wyznawaniu wiary w dobie licznych prześladowań, z jakimi zmagają się chrześcijanie na całym świecie. Następnie o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św., po której nastąpi konferencja oraz modlitwa uwielbienia.

CZYTAJ DALEJ

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

2023-06-06 13:43

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Poniżej tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: sukces Polski w UE jest zasługą milionów Polek i Polaków

2023-06-06 20:14

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

prezydent.pl/Jakub Szymczuk KPRP

Sukces Polski w Unii Europejskiej jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji; wprowadzenie Polski do Unii może stanowić również przykład współpracy o różnych barwach politycznych - podkreślił we wtorkowym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że dokładnie 20 lat temu odbyło się referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy podjęli historyczną decyzję, przytłaczającą większością opowiedzieli się +za+ przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata zachodu" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję