Reklama

Polska

Warszawa: Msza „Za Białoruś” i sztuka opozycyjnego pisarza w Dzień Wolności

25 marca Białorusini na całym świecie będą obchodzić Dzień Wolności, święto nieuznawane przez reżim w Mińsku, upamiętniające powstanie po I wojnie światowej niepodległego państwa. W Warszawie białoruscy katolicy zapraszają tego dnia na Mszę świętą i wspólną modlitwę „Za Białoruś” do kościoła św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży, a po niej na sztukę „W burzy” przygotowaną przez zespół teatralny „Kupalinka” na podstawie prozy współczesnego opozycyjnego pisarza Uładzimira Niaklajeva.

[ TEMATY ]

Warszawa

Msza św.

Białoruś

Wikipedia/autor: Adrian Grycuk; Creative Commons

Kościół św. Aleksandra w Warszawie

Kościół św. Aleksandra w Warszawie

Święto obchodzone przez Białorusinów, zwłaszcza środowiska opozycyjne, jako Dzień Wolności nawiązuje do powstania 25 marca 1918 r. niezależnego państwa – Białoruskiej Republiki Ludowej.

W 105. rocznicę proklamowania niepodległości katolickie duszpasterstwo białoruskie w Warszawie zaprasza w sobotę o godz. 11.30 na Mszę świętą „Za Białoruś” do kościoła św. Aleksandra przy Placu Trzech Krzyży. Po Eucharystii, około godz. 12.30 w podziemiach kościoła, w sali św. Jana Pawła II, zespół teatralny „Kupalinka” przedstawi sztukę zatytułowaną „W burzy” na podstawie powieści „Hej Ben Ginom", której autorem jest Uładzimir Niaklajev. Sztukę wyreżyserowała Natallia Łokić.

Przedstawienie będzie można obejrzeć także następnego dnia, w niedzielę 26 marca, około godz. 12.30, również po Mszy świętej odprawionej godzinę wcześniej.

Na wspólną modlitwę za Białoruś i część artystyczną Białorusini zapraszają również Polaków.

Prowadzący duszpasterstwo białoruskie w Warszawie ks. Wiaczesław Barok prosi, aby w tym dniu szczególnie pamiętać w modlitwie o tysiącach więźniów politycznych na Białorusi, pośród których jest katolik Aleś Bialacki (skazany na 10 lat więzienia), ubiegłoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla, i Polak dziennikarz Andrzej Poczobut (skazany na 8 lat więzienia).

Zespół „Kupalinka” działał na Białorusi w miejscowości Żodzino w obwodzie mińskim. Po wyjeździe części grupy teatralnej do Polski, wznowił działalność przy katolickim duszpasterstwie w Warszawie. Zespół tworzą dorośli i dzieci, zarówno katolicy jak i prawosławni.

Opozycyjny poeta i pisarz Uładzimir Niaklajev (ur. w 1946 r. w Smorgoniach) kandydował w wyborach prezydenckich w 2010 roku. Przewodniczył wtedy społecznej kampanii „Mów prawdę!”. W dniu wyborów został pobity do nieprzytomności, a następnie porwany ze szpitala przez nieznanych sprawców i osadzony w izolatce śledczej Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego. W 2011 r. został odznaczony nagrodą „Za wolność myśli” im. Wasila Bykava przez Ruch „Za Wolność”.

Reklama

Białoruska Republika Ludowa powstała jako niezależne państwo 25 marca 1918 r. po podpisaniu traktatu brzeskiego (3 marca 1918). Po upadku ZSRR, kiedy Białoruś ponownie uzyskała niepodległość w 1991 r., dzień 25 marca ogłoszono świętem państwowym (jako Dzień Niepodległości). Po dojściu do władzy Łukaszenki, w 1996 r. obchody przeniesiono na 3 lipca dla upamiętnienia wyzwolenia Mińska spod okupacji niemieckiej przez Armię Czerwoną.

Obecnie rocznica powstania niezależnego państwa białoruskiego obchodzona jest przez opozycję jako Dzień Wolności.

2023-03-23 18:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza trydencka po raz pierwszy w rzeszowskiej katedrze

[ TEMATY ]

Msza św.

Estera Kulawska/katedra rzeszowska

W wypełnionym kościele i z towarzyszeniem katedralnego chóru chłopięco–męskiego Pueri Cantores Resovienses sprawowana była pierwsza w historii rzeszowskiej katedry Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Okazją do jej odprawienia był pierwszy piątek miesiąca i szczególny kult Najświętszego Serca Jezusowego w świątyni pod tym właśnie wezwaniem.

Uroczysta liturgia sprawowana była przez ks. Juliana Wybrańca, wikariusza parafii w ramach DuszpasterstwaTradycji Łacińskiej. Katedra Rzeszowska powstawała w latach 1977 – 1991 i do tej pory liturgia w klasycznym rycie rzymskim nie była w niej sprawowana.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica czystości

Niedziela toruńska 48/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

bł. Maria Karłowska

wspomnienie

Marianna Kretowicz-Kamińska

„Ci, których serca są czyste, stają się świątyniami Ducha Świętego”, św. Łucja

„Ci, których serca są czyste, stają się świątyniami Ducha Świętego”, św. Łucja

Zachwyciła się Niepokalaną i uczyniła Ją swoją Przewodniczką w dążeniu do świętości. Dziś także bł. Maria Karłowska zaprasza nas do miłości, nadziei i wiary do Boga, który oświetla drogę ludzkości wszystkich wieków

Niepokalane Poczęcie bł. Maria Karłowska określała jako początek darów Bożych, miłe spojrzenie na Matkę Najświętszą, a także jako najwspanialszy wzór czystości, tak bardzo potrzebny dla jej sióstr i wychowanek. W 17. roku życia złożyła ślub dozgonnej czystości. 25 stycznia 1926 r. Matka Karłowska wpisała się do Rycerstwa Niepokalanej – zapewne dlatego uroczystość Narodzenia Matki Najświętszej i Jej Niepokalanego Poczęcia ustanowiła jako patronalne święta swego zgromadzenia. Jeśli zdecydujemy się ukryć w Sercu Maryi, które jest przebogatą skarbnicą łask Bożych, wysłużonych przez Jezusa Chrystusa, otrzymamy wszelkie dary i owoce Ducha Świętego, a pośród nich owoc czystości.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: sukces Polski w UE jest zasługą milionów Polek i Polaków

2023-06-06 20:14

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

prezydent.pl/Jakub Szymczuk KPRP

Sukces Polski w Unii Europejskiej jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji; wprowadzenie Polski do Unii może stanowić również przykład współpracy o różnych barwach politycznych - podkreślił we wtorkowym orędziu prezydent Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że dokładnie 20 lat temu odbyło się referendum w sprawie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. "7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy podjęli historyczną decyzję, przytłaczającą większością opowiedzieli się +za+ przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata zachodu" - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję