Reklama

W diecezjach

Poznań: zakończyło się spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa

Dyskusja nad perspektywą kolejnych programów duszpasterskich oraz nad przyszłością parafii w odniesieniu do statystyk przedstawionych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego zakończyła trzydniowe spotkanie dyrektorów wydziałów duszpasterstwa, które odbywało się w Poznaniu.

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

Poznań

Karol Porwich/Niedziela

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

Duszpasterstwo dzieci pod szczególną troską truskolaskich duszpasterzy

„Ostatni dzień spotkania poświęcony był analizie wyników badań religijności Polaków przeprowadzonych przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Dyskutowaliśmy nad wizją parafii w odniesieniu do tych statystyk oraz nad tym, jak dostosować programy i prowadzić formację świeckich w następnych latach” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa poznańskiej kurii podkreślił, że każdy program duszpasterski ma jedynie wyznaczać pewne trendy i proponować metody, nie jest natomiast gotowym rozwiązaniem.

„W archidiecezji poznańskiej winniśmy kłaść akcent na organizowanie rekolekcji kerygmatycznych, posługę katechistów czy katechizowanie dorosłych, co nie jest potrzebne np. w diecezji tarnowskiej, gdzie nadal jest duża liczba kapłanów” – tłumaczy ks. Sammler.

Reklama

Przekonuje, że w archidiecezji poznańskiej jedyną z metod ewangelizacji jest ożywianie struktur dekanalnych. „Pierwszą taką wspólnotą jest rada parafialna. Spotykamy się po to, by zachęcić świeckich do aktywnego angażowania się w życie Kościoła w ramach tych rad” – zaznacza ks. Sammler.

Uczestnicy poznańskiego spotkania podkreślali, że pierwszym i najważniejszym zadaniem Kościoła jest dziś głoszenie kerygmatu.

„Nie jesteśmy w stanie zainteresować tych, którzy są poza Kościołem przykazaniami kościelnymi, zresztą samo bycie w Kościele nie zakłada tylko przestrzegania doktryny i zasad moralnych, chodzi przede wszystkim o doprowadzenie człowieka do poznania Jezusa i nawiązania z Nim żywej i trwałej relacji” – opowiada ks. dyrektor Wydziału Duszpasterstwa poznańskiej kurii.

Ogólnopolskie Spotkanie Dyrektorów Wydziałów Duszpasterstwa pod patronatem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, kierowanej przez bp. Andrzeja Czaję, trwało w dniach 21-23 marca. Towarzyszyło mu hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Następne spotkanie odbędzie się we wrześniu w Gdańsku.

2023-03-23 18:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wartościowe lato

O wakacyjnych kursach, obozach i rekolekcjach, organizowanych przez duszpasterstwa, wspólnoty i stowarzyszenia katolickie ich uczestnicy mówią, że to wakacje z wartościami. Tak też od lat nazywana jest akcja letnia Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży chce ewangelizować młodych ludzi przez cały rok, ale wakacje umożliwiają pochylenie się nad sprawami wiary w innym tempie i w innej niż zazwyczaj atmosferze. - Pozwala to prowadzić ciekawe rozmowy, zawierać przyjaźnie, lecz także bardziej zbliżyć się do Pana Boga - mówi Michał Baran, prezes warszawskiego KSM.

CZYTAJ DALEJ

Kalisz: bp Bryl wręczył neoprezbiterom dekrety kierujące na pierwsze parafie

2023-06-06 13:49

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

zmiany kapłańskie 2023

diecezja.kalisz.pl

Biskup kaliski Damian Bryl wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety kierujące na pierwsze parafie. Neoprezbiterzy przyjęli święcenia kapłańskie 25 maja w kaliskiej katedrze.

Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego bp Damian Bryl wyraził radość, że Kościół kaliski wzbogacił się o dwóch kapłanów. - Ufam, że droga, którą rozpoznaliście i idziecie jest dla was źródłem szczęścia i radości. Cieszymy się, że jesteście, że Pan Bóg dotknął was swoją łaską, darem kapłaństwa. Teraz rozeznajemy jak możecie tym darem służyć naszemu Kościołowi – mówił biskup kaliski.

CZYTAJ DALEJ

Przygotowanie do ważnych wydarzeń. Spotkanie parafialnych rad duszpasterskich w Olsztynie

2023-06-06 23:42

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Olsztyn

Święta Puszcza

parafialne rady duszpasterskie

Maciej Orman/Niedziela

6 czerwca w Archidiecezjalnym Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy miało miejsce rejonowe spotkanie parafialnych rad duszpasterskich z dekanatów: olsztyńskiego, mstowskiego, kłomnickiego, blachowieńskiego i porajskiego.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję