Reklama

Kościół

Grenada: beatyfikacja Marii Conchity, która wybrała Ukrzyżowanego

W hiszpańskiej Grenadzie odbyła się beatyfikacja 25-letniej Marii de la Concepción Barrecheguren y García, zwanej potocznie Conchitą. Prefekt Dykasterii ds. Kanonizacyjnych podkreślił podczas liturgii, że jej życie przyniosło wielki owoc, ponieważ w trudnych chwilach cierpienia i próby była zjednoczona z Chrystusem Ukrzyżowanym. „To On obdarzał ją siłą i mądrością Krzyża” – mówił kard. Marcello Semeraro.

[ TEMATY ]

Hiszpania

beatyfikacja

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Watykański hierarcha przypomniał, że krótkie życie nowej błogosławionej naznaczone było ciężką chorobą i cierpieniem, co nie przeszkodziło jej w prowadzeniu głębokiego i intensywnego życia duchowego. Kard. Semeraro wskazał na znaczenie żywej wiary przekazywanej w jej rodzinie, czego dowodem jest fakt, że trwa także proces beatyfikacyjny jej ojca, który po tym, gdy owdowiał został redemptorystą. To od rodziców Conchita uczyła się modlitwy i miłości do sakramentów, które umacniały ją potem w trudach walki z nieuleczalną wówczas gruźlicą. Szczególnie umiłowała Eucharystię i miała wyjątkowe nabożeństwo do Matki Bożej.

W swoim dzienniku duchowym pisała: „Moją miłością będzie Ukrzyżowany Chrystus, pokarmem modlitwa, a umocnieniem Eucharystia”.

Podziel się cytatem

Dziewczyna zmarła w opinii świętości 13 maja 1927 w Grenadzie, dokładnie w 10 lat po pierwszym objawieniu fatimskim. W dokumentacji dotyczącej jej procesu beatyfikacyjnego podkreślono, że „była po prostu chrześcijanką a swoją wiarą odpowiadała na codzienne trudności i wyzwania, które się przed nią pojawiały”. W homilii beatyfikacyjnej kard. Semeraro podkreślił, że „jej życie było totalnym i całkowitym zawierzeniem Bogu”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-05-06 16:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Markowa miesiąc przed beatyfikacją” – spotkanie instytucji zaangażowanych w przygotowania do beatyfikacji rodziny Ulmów

[ TEMATY ]

beatyfikacja

rodzina Ulmów

Markowa

Archiwum krewnych rodziny Ulmów

„Markowa miesiąc przed beatyfikacją” – pod takim hasłem odbyło się dziś w Markowej (woj. podkarpackie) spotkanie poświęcone Józefowi i Wiktorii Ulmom oraz przygotowaniom do ich beatyfikacji, która odbędzie się dokładnie za miesiąc, 10 września w Markowej na Podkarpaciu.

Szefowa Kancelarii oraz sekretarz Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów Grażyna Ignaczak-Bandych podkreśliła, że działalność Komitetu nie wchodzi w sferę kościelną bądź sakralną, ale zajmuje się koordynacją działań i innych inicjatyw ze strony instytucji państwowych, które towarzyszą uroczystościom beatyfikacyjnym. Z ramienia Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do wspomnianego komitetu zostali powołani: szef KPRP Grażyna Ingaczak-Bandych, sekretarz stanu KPRP Wojciech Kolarski oraz doradca prezydenta, ambasador Polski w Watykanie Adam Kwiatkowski. Ponadto w skład Komitetu wchodzą: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki Marzena Machałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Barbara Socha, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, metropolita przemyski arcybiskup Adam Szal, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Oryl oraz dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Monika Krawczyk, starosta łańcucki Adam Krzysztoń i wójt gminy Markowa Mirosław Mac.

CZYTAJ DALEJ

Paryż - poprawia się stan zdrowia Hurkacza

2024-07-17 19:29

[ TEMATY ]

Huber Hurkacz

Krzysztof Tadej

Huber Hurkacz

Huber Hurkacz

Po drobnym zabiegu na prawym kolanie, przeprowadzonym w poniedziałek, stan zdrowia Huberta Hurkacza znacząco się poprawia po kontuzji odniesionej w Wimbledonie. Postępy są bardzo obiecujące. Celem start na igrzyskach w Paryżu - poinformował zespół tenisisty.

Zawodnik codziennie poświęca dużo czasu na rehabilitację. W przypadku osiągnięcia zadawalającej formy Hurkacz, siódmy zawodnik światowego rankingu, zamierza za 10 dni wziąć udział w igrzyskach olimpijskich w Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

USA: odnowa Kościoła przez Eucharystię

2024-07-18 18:40

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Stanach Zjednoczonych przeżywa proces głębokiej duchowej odnowy opartej na Eucharystii. Centralnym punktem tego procesu jest rozpoczęty wczoraj Krajowy Kongres Eucharystyczny. „Spodziewamy się cudów, ponieważ kiedy ludzie gromadzą się w imię Jezusa, On objawia się z wielką mocą” - powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący komitetu organizacyjnego. Oczekujemy głębokich nawróceń, uzdrowień i przede wszystkim prawdziwego wzrostu ducha misyjnego - dodał bp Andrew Cozzens.

Podkreślił, że odnowa Kościoła oparta na Eucharystii zdaje egzamin. Episkopat zainicjował ten proces przed dwoma laty, najpierw na szczeblu diecezjalnym, a potem przez cały ubiegły rok w parafiach, małych grupach. Była to ewangelizacja ludzi, którzy choć są katolikami nie zawsze zdają sobie sprawę, czym jest Eucharystia - mówi bp Cozzens. Pierwszym owocem tych starań jest trwający do niedzieli w Indianapolis kongres. Ponad 50 tys. wiernych codziennie uczestniczy tam we Mszy, adoracjach i katechezach. Wcześniej od 17 maja z czterech stron Stanów Zjednoczonych zmierzała do Indianapolis pielgrzymka z Najświętszym Sakramentem. Przebyto w sumie ponad 10 tys. km. Na różnych etapach uczestniczyło w niej 100 tys. wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję