Reklama

Wkrótce parada „Turków” z całej polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W fantazyjnych, często orientalnych strojach pełnią straż przy Grobie Pańskim. Asystują przy święceniu pokarmów, ognia, wody, strzelają z moździerzy, obwieszczając Zmartwychwstanie, a po Rezurekcji urządzają parady, tańczą z dziewczętami na ulicy i chodzą od domu do domu z życzeniami, głosząc orędzie wielkanocne.
Tradycja zaciągania straży honorowej, uczestniczenia w obrzędach Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego przez „Turków” jest popularna w wielu miejscowościach położonych w dolinie Sanu. W Radomyślu nad Sanem, w diecezji sandomierskiej, gdzie ta tradycja jest pielęgnowana przez Stowarzyszenie „Grono Młodzieży”, przekazywana jest opowieść o początkach „Turków”. Związane są one ze zwycięstwem króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Ponoć rzecz miała miejsce w Wielki Piątek 1684 r. Mieszkańcy ziemi radomyskiej, wracając ze sławnej odsieczy, poprzebierali się w tureckie stroje i w zdobyty oręż. Udali się najpierw do kościoła, aby podziękować Bogu za szczęśliwy powrót do domu. Tam postanowili zaciągnąć wartę przy Grobie Pańskim. I ta tradycja nieprzerwanie jest pielęgnowana do dziś. W wielu miejscowościach „Turki” są tylko z nazwy, np. w Woli Rzeczyckiej umundurowanie straży grobowej nawiązuje do Wojska Polskiego II Rzeczypospolitej, w Majdanie Zbydniowskim działa Gwardia Narodowa im. Tadeusza Kościuszki, w okolicach Łańcuta i Przeworska uniformy straży zaczerpnięte są z epoki napoleońskiej. „Turki” skupiają się głównie w stowarzyszeniach, często o charakterze patriotycznym, i taki też wydźwięk ma niejednokrotnie ich udział w uroczystościach.
Raz do roku jest okazja, aby obejrzeć „Turki” z całej Polski. W tym roku VII Ogólnopolska, a XVIII Podkarpacka Parada Straży Wielkanocnych „Turki” odbędzie się 11 kwietnia w Wyszatycach, gmina Żurawica w diecezji przemyskiej. W tym roku „Turki” z tej miejscowości świętują 160. rocznicę powstania. Po Mszy św. o godz. 11.30 w kościele parafialnym w Wyszatycach, nastąpi przemarsz oddziałów oraz orkiestr towarzyszących podczas musztry paradnej na stadion sportowy LKS GROM Wyszatyce. Tam odbędzie się ich prezentacja. W paradzie zapowiedziało udział blisko 1,5 tys. osób, reprezentujących 37 oddziałów straży i 13 orkiestr, przyjadą m.in. Gwardia Matki Bożej Miłosierdzia z Jeleniej Góry-Cieplic, Oddział Kosynierów z Bieździedzy. Zapraszamy do obejrzenia tego niezwykłego widowiska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Modlitwa nie jest czasem pustym. Nie jest nic-nie-robieniem

2025-06-17 17:54

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa nie jest czasem pustym. Nie jest nic-nie-robieniem. Jest zawsze pełna życia, ale też pełna pytań. Rodzą się one w duszy i umyśle tego, kto się modli, oraz w duszach i sercach tych, którzy stoją „obok” i przyglądają się, kiedy inni się modlą.

Gdy Jezus modlił się na osobności, a byli z Nim uczniowie, zwrócił się do nich z zapytaniem: «Za kogo uważają Mnie tłumy?» Oni odpowiedzieli: «Za Jana Chrzciciela; inni za Eliasza; jeszcze inni mówią, że któryś z dawnych proroków zmartwychwstał». Zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» Piotr odpowiedział: «Za Mesjasza Bożego». Wtedy surowo im przykazał i napominał ich, żeby nikomu o tym nie mówili. I dodał: «Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; zostanie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie». Potem mówił do wszystkich: «Jeśli ktoś chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, ten je zachowa».
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne 2025

2025-06-17 14:08

[ TEMATY ]

diecezja warszawsko‑praska

zmiany personalne

zmiany kapłanów

2025

Karol Porwich/Niedziela

Na mocy decyzji podjętych przez Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego w naszej Diecezji dokonają się następujące zmiany personalne.

ks. Jerzy Chyła, proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP i św. Franciszka we Franciszkowie – zamieszka w DKE w Otwocku;
CZYTAJ DALEJ

Duchowy powrót do źródeł

2025-06-23 10:38

[ TEMATY ]

Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek

Archiwum ZSN

W Żdżarach – miejscu nazywanym sercem Nazaretu – odbył się w minioną sobotę III Zjazd Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny działającego przy Prowincji Warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek.

W spotkaniu wzięło udział ponad 200 osób: członkowie Stowarzyszenia, siostry nazaretanki oraz sympatycy duchowości Nazaretu z różnych stron Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję