Reklama

Niedziela w Warszawie

Bach na Jelonkach

W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego w kościele Bogurodzicy Maryi odbył się koncert organowy w ramach II Międzynarodowego Bemowskiego Festiwalu Organowego.

2023-05-23 10:09

Zuzanna Ustaszewska

Utwory Jana Sebastiana Bacha w transkrypcji swojej lub Marcela Dupre wykonał jeden z najwybitniejszych organistów swojego pokolenia, pochodzący z Francji, Oliwer Penin.

Co kryje się pod tajemniczym pojęciem transkrypcji wyjaśniła czytelnikom Niedzieli, prowadząca koncert, pani Paula Dziczek. – Transkrypcja to opracowanie kompozycji na inny instrument, głos lub zespół, niż przewidziano to pierwotnie. Polega to na zredukowaniu utworu skomponowanego na wiele instrumentów, np. orkiestrę, do postaci umożliwiającej wykonanie go na instrumencie solowym. Cały proces transkrypcji wymaga spisania dzieła lub jego fragmentu, praktycznie ze słuchu.

Melomani mogli wysłuchać min. Fantazję G-dur, Arie z III Suity Orkiestrowej D-dur, Symfonie z Kantaty Wir danken dir, Gott, wir danken dirr, Chór z Kantaty Jezus nahm zu sich die Zwoelfe.

Reklama

Ostatnim utworem koncertu był jeden z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Jana Sebastiana Bacha Toccata i fuga d-moll. Utwór ten skomponował najsłynniejszy kompozytor czasu baroku gdy w wieku 18 lat został przyjęty do kapeli dworskiej w Wajmarze.

Piękno muzyki barokowej, utwory, które wyciszają, przybliżają do Boga lub stanowią tło do medytacji wypełniały świątynię. Na twarzach słuchaczy widoczny był zachwyt, a niekończące się brawa świadczyły o mistrzowskim wykonaniu utworów.

II Międzynarodowy Bemowski Festiwal Organowy powstał dzięki współpracy parafii Bogurodzicy Maryi, Dzielnicy Bemowo i Fundacji Cultura Animi. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął bp Rafał Markowski.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rzymie zaprezentowano książkę „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”

2023-06-06 16:39

[ TEMATY ]

książka

św. Jan Paweł II

Włodzimierz Rędzioch

„Osoba wielkiego człowieczeństwa i niezwykłej głębi duchowej, profesjonalista obdarzony wyjątkowymi zaletami, kompetentny i ceniony mówca, Joaquin Navarro-Valls wyróżniał się ze względu na jego oddanie Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim na głębokie zrozumienie w stosunkach z papieżem Wojtyłą, któremu towarzyszył z wyrzeczeniem w radosnych i bolesnych chwilach jego posługi Piotrowej”.

Tak pisał kardynał Sekretarz Stanu Pietro Parolin w pozdrowieniu skierowanym do organizatorów i uczestników prezentacji włoskiego wydania książki „Moje lata z Janem Pawłem II. Notatki osobiste – Joaquín Navarro-Valls”, która odbyła się 5 czerwca, o godz. 17 w auli Papieskiego Uniwersytetu Świętego Krzyża w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Lech Wałęsa zostanie współautorem papieskiego dokumentu

2023-06-05 12:20

[ TEMATY ]

Lech Wałęsa

PAP/Paweł Supernak

W najbliższą sobotę 10 czerwca na Placu św. Piotra odbędzie się Światowe Spotkanie na rzecz Przyjaźni Społecznej, w którym, wraz z Ojcem Świętym wezmą udział m.in. laureaci Pokojowej Nagrody Nobla. Tego samego dnia przed południem nobliści, wśród których znajdzie się także prezydent Lech Wałęsa, zredagują dokument wzywający do promocji międzyludzkiego braterstwa, a papież podpisze go w obecności wiernych podczas popołudniowego czuwania.

Jak wyjaśniają organizatorzy wydarzenia, zatytułowanego "Not alone", jest ono zainspirowane papieską encykliką "Fratelli Tutti", a jego celem jest "promowanie kultury braterstwa, dialogu i pokoju". Oprócz 29 laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, w gronie których znajdzie się prezydent Lech Wałęsa, na Placu św. Piotra będą też obecni artyści, m.in. Andrea Bocelli, Al Bano, dziecięcy chór Piccolo Coro dell'Antoniano i chorwacki wiolonczelista Stjepan Hauser, a także delegacja młodych ludzi z całego świata, którzy na zakończenie wydarzenia utworzą łańcuch złączonych rąk wzdłuż kolumnady okalającej Plac św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Na wzór Trójcy Świętej.

2023-06-06 23:22

archiwum parafii

240 motocyklistów, 110 aut strażackich przybyło do ludźmierskiego sanktuarium w ramach XX Strażackiej Pielgrzymki Szlakiem Jana Pawła II

240 motocyklistów, 110 aut strażackich przybyło do ludźmierskiego sanktuarium w ramach XX Strażackiej Pielgrzymki Szlakiem Jana Pawła II

    Kolejna Pielgrzymka - motocyklowo-samochodowa Szlakiem Jana Pawła II przeszła do historii!

Przyjechali, pohałasowali klaksonami, zachwycili kolorowymi strojami, małe dzieci w strażackich strojach, wielu - 240 motocyklistów, 110 aut strażackich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję