Reklama

Niedziela Wrocławska

Srebrny jubileusz kapłański

W kościele pw. św. o. Pio z Pietrelciny we Wrocławiu - Partynicach swoją 25. rocznicę święceń obchodzili kapłani wyświęceni w 1998 roku. Przewodniczącym Eucharystii był abp Józef Kupny, który wygłosił homilię, poświęcił figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz wręczył zasłużonym parafianom Medale św. Jadwigi Śląskiej. Była to także okazja do wspomnienia 40. rocznicy pobytu papieża Jana Pawła II na wrocławskich Partynicach.

ks. Łukasz Romańczuk

Na początku homilii, metropolita wrocławski podziękował proboszczowi ks. Piotrowi Januszowi oraz wiernym parafii św. o. Pio we Wrocławiu za włożony wysiłek w budowę świątyni, a także za tworzenie wspólnoty parafialnej. - To, co zostało zrobione, zasługuje na uznanie. Dziękuję wam, za waszą troskę, za piękno tego Domu Bożego - mówił metropolita wrocławski.

Nawiązując do nauczania Pana Jezusa, abp Kupny przywołał biblijną scenę zasianego ziarna i wydanego plonu. - Jezus siał dobre nasienie poprzez naukę miłości Boga i bliźniego, pokazywał, co oznacza żyć miłością, czym jest miłości i jaka jest ostateczna cecha miłości. Obraz Jezusa zawieszonego na drzewie krzyża, niemartwiącego się o Siebie, ale o los uczniów, polecającego ich opiece Swej Matki. Jezus myśli o tych, którzy stoją pod krzyżem. Troszczy się o swoją Matkę. W tym widzimy wolę Chrystusa, aby Maryja opiekowała się nami - mówił Arcybiskup.

W dalszej części, metropolita wrocławski mówił o sprzeciwie, z jakim spotykał się Jezus. - I tak dzieje się także dzisiaj. Królestwo Boże jest w stanie bytowania i ciągle narażone jest na destrukcyjne działanie zła - wskazał, dodając: - Kapłan tak, jak ewangeliczny siewca, posłany jest, aby siać dobre ziarno Ewangelii. Patrząc na wzrost, widzi, że obok rozwija się chwast. Pomimo swojego wysiłku widzi mierny owoc. Nieraz może wątpi w sens swojego działania, przeżywa chwile trudne i pyta, co ma robić dalej?

Metropolita wrocławski, wyjaśniając dalszą drogę, mówił o obietnicy Jezusa, że przyjdzie czas oddzielenia chwastu od zboża. - Staramy się zachowywać Boże przykazania i żyć Ewangelią, a świat w ogóle nie staje się lepszy. Dlaczego? Bo trzeba pozwolić rosnąć chwastom - nauczał abp Kupny, dodając: - Z Ewangelii wynika, że gorliwości kapłańskiej nie może gasić brak natychmiastowych efektów czy widmo niekończącego się zła. Kapłan, tak jak Chrystus powinien być cierpliwy, troszczący się o każdego człowieka.

Reklama

Powołując się na św. Jana Pawła II, abp Kupny mówił o tym, co należy robić, gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji. - Papież Polak zawsze, kiedy stawał przed problemami, udawał się na modlitwę, szedł radzić się Chrystusa, prosić o pomoc. Wiemy, jak ta bliskość z Mistrzem wynosiła go do świętości. I tak jest w życiu każdego kapłana. Bezradność i brak sił Jezus uzupełnia swoją mocą i siłą. Naszą niecierpliwość swoją cierpliwością. Nasz brak miłości, swoją miłością. Jezus uzupełnia nasze ludzkie braki.

Zwracając się bezpośrednio do kapłanów obchodzących 25-lecie święceń, metropolita wrocławski powiedział: - Cieszymy się, że przez ten czas byliście szafarzami niezmierzonych łask i miłości Chrystusa. Przez was i waszą posługę Chrystus dotarł ze Swoim słowem i Ciałem do tych, których tak umiłował, że oddał Swoje życie na drzewie krzyża. I my za to wam dziękujemy. Za wasze świadectwo, posługę słowa i posługę sakramentalną - mówił metropolita wrocławski.

2023-05-29 21:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś: nowi kardynałowie pokazują uniwersalność Kościoła

2023-09-30 13:59

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

kardynał Ryś

Vatican News

Nowi kardynałowie pokazują uniwersalność i powszechność Kościoła, który w swojej różnorodności tworzy wspólnotę – podkreślał w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News kard. Grzegorz Ryś, który dziś podczas konsystorza otrzymał z rąk Papieża Franciszka biret kardynalski.

„Bardzo do mnie przemówiło słowo, które Papież wypowiada, kiedy wkłada pierścień na palec. Mówi, żeby „miłość św. Piotra, wzmocniła twoją miłość do Kościoła. To najbardziej wynoszę z tej uroczystości” – powiedział kard. Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Jezusowi bardziej zależy na każdym człowieku niż komukolwiek z ludzi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Piątek, 29 września. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, święto

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odmawianie różańca

2023-10-01 12:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

W tych dniach śledzę dramatyczną sytuację osób wysiedlonych w Górskim Karabachu. Ponawiam mój apel o dialog między Azerbejdżanem a Armenią, wyrażając życzenie, aby rozmowy między stronami, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej sprzyjały trwałemu porozumieniu, które położy kres kryzysowi humanitarnemu. Zapewniam o modlitwie za ofiary wybuchu na stacji benzynowej w pobliżu miasta Stepanakert.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję