Reklama

Kościół

Dyr. Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego: proboszczom brakuje dobrych wzorców i narzędzi w pracy duszpasterskiej

Stając wobec przemianami społeczno-kulturowych, które zmieniają religijność, kapłanom brakuje wzorców i narzędzi, co wynika z badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego "Parafia z perspektywy proboszczów" - powiedział w środę dyrektor instytutu prof. dr hab. Marcin Jewdokimow.

[ TEMATY ]

ksiądz

Bożena Sztajner/Niedziela

Całość badań ISKK "Parafia z perspektywy proboszczów" zostanie zaprezentowana w czasie II Kongresu Teologii Praktycznej "Parafia Jutra", który odbędzie się w dniach 19-21 września w Licheniu - przekazano w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w środę w Warszawie. Wezmą w niej udział naukowcy, duszpasterze i świeccy przedstawiciele wspólnot parafialnych.

Celem II kongresu będzie diagnoza obecnej sytuacji społeczno-religijnej w Polsce oraz stan duszpasterstwa. Będziemy chcieli także zanalizować ją w świetle nauczania magisterium Kościoła katolickiego i ocenić. Uczestnicy wydarzenia będą w końcu wytyczać kierunki działań dla działalności polskich parafii, które przyczynią się do budowania strategii Kościoła w Polsce na następne lata" - zapowiedział organizator kongresu ks. dr hab. Tomasz Wielebski, prof. UKSW.

Zwrócił uwagę, że według badań CBOS 3/4 CBOS ankietowanych ocenia, że nie ma wpływu na to, co dzieje się w ich parafii. "Tylko w połowie parafii w Polsce są parafialne rady duszpasterskie, ale nie wiadomo, czy działają, zaś w 1/10 parafii istnieją rady ekonomiczne.

Podziel się cytatem

Reklama

Badania socjologicznego pt. "Parafia z perspektywy proboszczów" przeprowadzono metodą world cafe.

"Odeszliśmy od badań ilościowych na rzecz badań jakościowych, ponieważ chcieliśmy nie tyle poznać opinie, ile dowiedzieć się, jak z perspektywy doświadczenia życia codziennego wygląda, zdaniem proboszczów, wizja +parafii przyszłości+" - powiedział w środę dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, prof. dr hab. Marcin Jewdokimow.

Wyjaśnił, że w ramach badania poproszono proboszczów, aby najpierw w swoim gronie porozmawiali, z czym muszą się na co dzień mierzyć w swojej pracy, a następnie podzielili się wnioskami z osobami przeprowadzającymi badanie.

W czasie badania podjęto 12 zagadnień. Wśród nich był np. "dzień proboszcza" oraz "kwestie poruszane w rozmowach między duchownymi".

"W przypadku tematu +dnia proboszcza+ dominującym motywem wypowiedzi była niepewność dotycząca codzienności. Zwracano uwagę, że w związku z szerszymi przemianami społeczno-kulturowymi zmienia się religijność, a poprzez to także duszpasterstwo, które odchodzi, jak wskazał jeden z badanych, +od sieciowego na rzecz duszpasterstwa wędkowego+. Tym samym, w życiu codziennym proboszcz mierzy się z koniecznością zmiany pracy duszpasterskiej, której uczył się w seminarium, na rzecz poszukiwania indywidualnych strategii i działań" - powiedział dyrektor ISKK. Dodał, że "według badanych, proboszczowie czują się w tym osamotnieni". Ponad to "brakuje im dobrych wzorców i narzędzi".

Reklama

Prof. Jewdokimow powiedział również, że "w ocenie uczestników badania +kondycja parafii zależy od kondycji duchowej księdza+. "Oznacza to, według badanych, indywidualne działania i strategie oraz zaangażowanie proboszcza przekładające się na stan życia religijnego w parafii" - wskazał dyr. ISKK.

Przekazał, iż z badania wynika, że "choć proboszczowie są świadomi, że na stan duchowy parafii mają wpływ czynniki zewnętrzne, to jednak patrzą na nią nie, jako na sieć powiązań, którą można dynamicznie zmienić, ale na twór centrystyczny". "Zakłada on, że dynamika - nie tylko religijna, ale również wspólnotowa parafii - opiera się na roli proboszcza" - wyjaśnił dyrektor ISKK.

"Według badanych +bycie proboszczem staje się rolą opartą na wysokiej refleksyjności+" - dodał.

Badanie metodą world cafe przeprowadzono na dwóch grupach księży (łącznie 24 zaangażowanych duchownych z różnych diecezji w Polsce). "Spotkaliśmy się z nimi dwa razy po 3 godziny" - powiedział dyrektor ISKK.

Zastrzegł, że "ten rodzaj badania nie obniża jakości danych". "Wręcz przeciwnie, podwyższa zaangażowanie i szczerość wypowiedzi" - ocenił.

W kongresie w Licheniu weźmie udział m.in.: bp Andrzej Czaja, przewodniczący komisji duszpasterstwa KEP, ordynariusz toruński bp Wiesław Śmigiel, prof. Mirosława Grabowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Henryk Sławiński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, ks. prof. Wojciech Czupryński z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, czy dr Joanna Chwaszcz? z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kongres organizuje UKSW wraz z czterema stowarzyszenia pastoralistów, katechetyków, liturgistów i homiletów. (PAP)

Reklama

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

2023-05-31 17:46

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przasnysz: napad na księdza z bronią w ręku

[ TEMATY ]

ksiądz

BOŻENA SZTAJNER

Do napadu z bronią w ręku na wikariusza doszło 19 października w godzinach popołudniowych w parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Przasnyszu w diecezji płockiej. Wyglądający na kryminalistę mężczyzna groził księdzu przestrzeleniem kolana. Miejscowa policja potraktowała napaść jako „czyn chuligański”.

CZYTAJ DALEJ

Jałmużnik Papieski o kard. Rysiu: wielka radość dla Łodzi

2023-09-30 14:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

kardynał Ryś

Karol Porwich/Niedziela

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

To wielka radość dla naszego miasta Łodzi, wielkie wyróżnienie również dla wierzących i także moja radość osobista, bo mój ordynariusz został kardynałem – tak Jałmużnik Papieski kard. Konrad Krajewski, w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News, odniósł się do sobotniego konsystorza, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret kardynalski.

Jałmużnik Papieski podkreślił, że Papież Franciszek dostrzegł kard. Rysia i „wybrał go na swojego doradcę”. „Poznał go, zobaczył kim jest, zobaczył jak się modli, zobaczył co myśli o Kościele, i natychmiast, jak tylko to było możliwe, zrobił go swoim doradcą. To jest radość nieprawdopodobna także dla mnie” – powiedział kard. Krajewski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo na Jasnej Górze: dość już mamy podziałów między nami! Zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele

2023-10-01 13:37

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

PAP/Waldemar Deska

Arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo, odprawił w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumę odpustową z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. - Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele - powiedział w homilii hierarcha.

"Dość już mamy podziałów między nami zarówno w Ojczyźnie, jak i w Kościele. Dlatego przychodzimy tutaj do Matki Niezawodnej Nadziei. Do Matki, która jest obrońcą w Duchu Św. Żebyśmy umieli dziękować Bogu za nasze dobre wybory, a strzegli granic pomiędzy prawdą a kłamstwem" - powiedział w homilii podczas odprawionej w niedzielę o godz. 11 na Jasnej Górze Sumy odpustowej z okazji wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, arcybiskup metropolita częstochowski Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję