Reklama

Kościół

Caritas Polska: Dzień Dziecka trwa przez cały rok

Caritas Polska pomaga dzieciom na co dzień – w Polsce i na świecie. Stałą pomocą w kraju objętych jest 3500 dzieci. Z wakacyjnego wypoczynku organizowanego przez Caritas skorzysta w tym roku niemal 15 tys. najmłodszych. Z okazji Dnia Dziecka w ośrodkach diecezjalnych Caritas na terenie Polski rozdysponowano 20 tys. Pudełek Szczęścia z zabawkami i słodyczami.

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

twitter.com/CaritasPolska

Caritas Dzieciom to kompleksowy, oparty na wieloletnich doświadczeniach, program wsparcia dla dzieci z rodzin w trudnej sytuacji materialnej lub życiowej. Obejmuje m.in. organizację wypoczynku dla dzieci i młodzieży, wsparcie edukacyjne, wspomaganie rozwoju pasji i talentów oraz codzienną opiekę w placówkach świetlicowych. Dzieci, którym często brakuje odpowiedniej opieki w domu, podczas pobytu w świetlicy Caritas mogą zjeść ciepły posiłek, odrobić lekcje i uczestniczyć w zajęciach rozwijających, na które nie mogłyby sobie pozwolić bez wsparcia Caritas. Stałym wsparciem Caritas objętych jest w Polsce 3500 dzieci.

W ramach programów stypendialnych dla dzieci i młodzieży 2 Talenty oraz Skrzydła od września 2022 r. do czerwca 2023 r. udało się pomóc 900 dzieciom dzięki kwocie 1,5 mln zł. Przekazano również środki dla ok. 370 stypendystów z Ukrainy, którzy kontynuują naukę w polskich szkołach.

Caritas Polska organizuje też turnusy wytchnieniowe dla dzieci z Ukrainy. Można to nazwać swoistymi „koloniami od wojny”. Korzystają z nich najmłodsi z różnych terenów UA, w tym z terenów objętych działaniami wojennymi np. z Charkowa. Dzieci straumatyzowane trudną sytuacją w kraju mogą przyjechać do Polski i trochę wypocząć. Turnusy odbywają się głównie w terenach przygranicznych, po to, by nie męczyć dzieci dodatkowo długą podróżą. To kilkanaście dni, podczas których mogą doświadczyć bezpieczeństwa i wygody a także budować relacje. Do tej pory z takiego wsparcia skorzystało już 570 najmłodszych zza wschodniej granicy. Caritas Polska planuje do końca wakacji pomóc w ten sposób w sumie 800 dzieciom.

Warto również wspomnieć o kolejnej inicjatywie Caritas na rzecz dzieci, jaką są warsztaty motywacyjne Ratownicy Marzeń. Warsztaty są skoncentrowane na wzmacnianiu w młodzieży poczucia własnej wartości, konkretyzacji marzeń, zachęcie do rozwijania oraz realizacji zainteresowań. Bezpośrednim celem programu jest wzmocnienie w uczestnikach pozytywnego potencjału oraz integracja społeczna. Ponadto, warsztaty mają za zadanie poprawę dobrostanu psychicznego spowodowanego pandemią oraz wojną za naszą wschodnią granicą. Budują postawę asertywności, wzmacniają kompetencje najmłodszych w rozwiązywaniu problemów w grupie rówieśniczej, wspomagają dzieci w budowaniu przyszłości opartej na swoich marzeniach. Odbiorcami warsztatów są przede wszystkim uczniowie klas 4 – 8 szkoły podstawowej.

Reklama

W zeszłym roku warsztaty były realizowane podczas Wakacyjne Akcji Caritas, gdzie skorzystało z nich około 1100 dzieci polskich oraz ukraińskich. W tym roku warsztaty są realizowane w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom dla dzieci ukraińskich oraz podczas pobytów wytchnieniowych do tej pory skorzystało z zajęć ok. 700 dzieci. Warsztaty będą prowadzone też podczas zbliżającej się Wakacyjnej Akcji Caritas.

Z wakacyjnego wypoczynku skorzysta w tym roku dzięki Caritas niemal 15 tys. dzieci. Ponad 10 tys. wyjedzie na kolonie a ponad 4 tys. weźmie udział w różnego rodzaju półkoloniach czy wycieczkach.

Podziel się cytatem

Reklama

A co bezpośrednio na Dzień Dziecka? W ramach świętowania Caritas Polska przygotowała ok. 20 tys. tzw. Pudełek Szczęścia wypełnionych zabawkami i zdrowymi słodyczami. Ok. połowę obdarowanych stanowić będą mali uchodźcy z Ukrainy. W akcji biorą udział wszystkie diecezjalne oddziały Caritas. Paczki będą przekazywane m.in. przez parafie.

Działania Caritas wesprzeć można m.in. włączając się w wolontariat. Przykładem jest Amerykańska Szkoła w Warszawie, której uczniowie wsparli rówieśników z Mocarzewa, przygotowując własnoręcznie prezenty dla niepełnosprawnych podopiecznych tamtejszego Domu Mocarzy prowadzonego przez Siostry Zmartwychwstanki.

2023-05-31 20:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzień Dziecka u Matki Cierpliwie Słuchającej

Dzień Dziecka u Matki Bożej w Rokitnie to piękny sposób, by świętować dzień poświęcony najmłodszym w znanym i często odwiedzanym Sanktuarium Diecezjalnym. Poniżej link do fotogalerii:

Dzieci z całej diecezji zjechały się w sobotę na swoje święto organizowane przez diecezjalną Caritas w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Diecezjalny Dzień Dziecka rozpoczął się wspólną Eucharystią przy ołtarzu polowym. Następnie były rozmaite atrakcje i zabawy przygotowane dla młodych.

CZYTAJ DALEJ

Jezusowi bardziej zależy na każdym człowieku niż komukolwiek z ludzi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Piątek, 29 września. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, święto

CZYTAJ DALEJ

Radom: ponad 1500 osób wzięło udział w Apelu Młodych

2023-10-01 08:57

[ TEMATY ]

Radom

Diecezja Radomska

Ponad 1500 osób wzięło udział w Apelu Młodych, który odbył się na Placu Corazziego w Radomiu. W spotkaniu udział wzięła m.in. siostra Karina Pawłowska „Petarda”, uczestniczka telewizyjnego reality show „Welon, fura i brawura”. Konferencję dla młodych wygłosił ks. Sebastian Kosecki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji częstochowskiej, a swoim świadectwem w trakcie koncertu podzielił się raper ks. Jakub Bartczak.

Była to już dziesiąta edycja Apelu Młodych w Radomiu. To było również szczególne wydarzenie dla młodzieży, które powróciło po trzyletniej przerwie związanej z pandemią. Młodzi przeżywali je pod hasłem: "#comealive" – ożyw się. Tradycyjnie, kulminacyjnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu w pobliskim Parku Tadeusza Kościuszki.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję