Reklama

Niedziela Małopolska

Ludźmierz

Pomoc moja od Pana

    W roku 60-lecia koronacji figury Matki Bożej Ludźmierskiej po raz 26 do Królowej Podhala przybyła Piesza Pielgrzymka „Sursum Corda”.

Archiwum parafii

Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Sursum Corda po raz 26 przybyli do Królowej Pohala!

 Uczestnicy Pieszej Pielgrzymki Sursum Corda po raz 26 przybyli do Królowej Pohala!

Kaznodzieja pielgrzymkowy ks. Wojciech Węgrzyniak mówił o górach. Ks. Wojciech rozpoczął od fragmentu psalmu:

"Wznoszę swe oczy ku górom, skąd nadejść ma dla mnie pomoc.

Pomoc moja od Pana, który stworzył niebo i ziemię"

Reklama

Góry to wyjątkowe miejsce spotkania z Bogiem. I trzeba nam podnosić oczy ku górze, by dobrze zobaczyć góry, by zobaczyć gwiazdy na niebie, by zobaczyć więcej niż mniej. I chcemy w tę jedyną sobotę zrobić coś więcej, podnieść oczy ku górom i wyjść. Przypomniał też kaznodzieja, że po zamachu na dwie wieże World Trade Center 11 września 2001 r. prezydent Stanów Zjednoczonych przytoczył inny fragment psalmu:

"Chociażbym przechodził przez ciemną dolinę -

zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną."

Tak, Pan jest zawsze z nami. Możemy to zauważyć na przykładzie życia św. Antoniego pustelnika. Na koniec ks. Wojciech przypomniał 4 pokusy, którym był poddawany:

1) zobacz, jeszcze nie wszystko stracone

2) pokusa chciwości

3) pokusa władzy

4) pokusa zwyczajnych przyjemności

Wszystkie zwyciężył, gdyż jego metodą była: wiara, wytrwałość i nieustanna modlitwa.

Dlatego i my nie możemy się poddawać. trzeba nam patrzeć na cel i do niego dążyć. Podnieść oczy znad komórki, z komputera i iść w tę jedną sobotę do Matki, do Królowej mojego serca. Gdy idziemy ku szczytowi - Bóg jest z nami, jest naszą pomocą i nas nie opuści.

Eucharystię koncelebrowało 25 kapłanów na czele z dziekanem ks. Stanisławem Strojkiem z Nowego Targu.

W Eucharystii uczestniczyła także kompania honorowa I Batalionu Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa - modlili się za swojego kolegę, który przed 10 już laty zginął w Afganistanie śp. st. chorąży Jan Kiepura - upamiętniony także na 3 stacji Drogi Krzyżowej namalowanej przed kilku laty przez Zbigniewa Sałaja - artystę z Krakowa.

2023-06-06 23:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miej w opiece naród cały… Różaniec z kard. Stefanem Wyszyńskim

2023-09-30 22:47

[ TEMATY ]

różaniec

Instytut Prymasowski

Przed rozważaniem różańcowym przywołajmy kilka zdań, które o ks. Stefanie Wyszyńskim powiedział św. Jan Paweł II w czasie Mszy Świętej sprawowanej 16 czerwca 1983 roku w Archikatedrze Warszawskiej.

„Pierwszy etap mojej jasnogórskiej pielgrzymki w związku z sześćsetną rocznicą wizerunku Matki Chrystusa prowadzi do katedry która – w momencie najwyższego Boskiego wybrania – nazwała siebie służebnicą Pańską (por. Łk 1,38). Z tego służenia i posługiwania zmarły Prymas uczynił główną siłę swego pasterzowania. Był mocny służbą – służbą świadomą posłannictwa zleconego mu przez Księcia pasterzy. Był mocny służbą – i tą swoją prymasowską służbą czynił mocnym Kościół i naród pośród dziejowych prób i doświadczeń. Dzisiaj razem z wami przy jego grobie, w sercu Warszawy, dziękuję Trójcy Przenajświętszej za tę wielką prymasowską służbę kard. Stefana Wyszyńskiego, prosząc, aby owoce jej trwały nadal w sercach ludzi na całej ziemi ojczystej. Był mocny swoją wiarą w Boga, który jest Panem stworzenia i Panem dziejów poprzez Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. (…) Był mocny swoją wiarą w Chrystusa – ów kamień węgielny zbawienia człowieka, ludzkości, narodu. Czynił wszystko, aby ten kamień węgielny nie został odrzucony przez ludzi naszej epoki, ale by się na nowo umocnił w fundamentach duchowego warszawskiej, do grobu wielkiego Prymasa Tysiąclecia, kard. Stefana Wyszyńskiego. Nie mogłem przybyć do Warszawy na jego pogrzeb w dniu 31 maja 1981 roku z powodu zamachu na moje życie w dniu 13 maja, co spowodowało kilkumiesięczny pobyt w szpitalu. Kiedy dzisiaj dane mi jest przybyć do Ojczyzny, pierwsze moje kroki skierowuję do jego grobu.

CZYTAJ DALEJ

Jałmużnik Papieski o kard. Rysiu: wielka radość dla Łodzi

2023-09-30 14:05

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

kardynał Ryś

Karol Porwich/Niedziela

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

98. Piesza Pielgrzymka Łódzka

To wielka radość dla naszego miasta Łodzi, wielkie wyróżnienie również dla wierzących i także moja radość osobista, bo mój ordynariusz został kardynałem – tak Jałmużnik Papieski kard. Konrad Krajewski, w rozmowie z Radiem Watykańskim i Vatican News, odniósł się do sobotniego konsystorza, podczas którego kard. Grzegorz Ryś otrzymał biret kardynalski.

Jałmużnik Papieski podkreślił, że Papież Franciszek dostrzegł kard. Rysia i „wybrał go na swojego doradcę”. „Poznał go, zobaczył kim jest, zobaczył jak się modli, zobaczył co myśli o Kościele, i natychmiast, jak tylko to było możliwe, zrobił go swoim doradcą. To jest radość nieprawdopodobna także dla mnie” – powiedział kard. Krajewski.

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odmawianie różańca

2023-10-01 12:56

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował o pokój między Azerbejdżanem a Armenią, a także na Ukrainie i innych krajach „zranionych wojną”. Zachęcił także do odmawiania różańca, szczególnie w intencji obrad Synodu Biskupów oraz ewangelizacji narodów.

W tych dniach śledzę dramatyczną sytuację osób wysiedlonych w Górskim Karabachu. Ponawiam mój apel o dialog między Azerbejdżanem a Armenią, wyrażając życzenie, aby rozmowy między stronami, przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej sprzyjały trwałemu porozumieniu, które położy kres kryzysowi humanitarnemu. Zapewniam o modlitwie za ofiary wybuchu na stacji benzynowej w pobliżu miasta Stepanakert.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję