Reklama

Jasna Góra

22. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków

22. Ogólnopolska Pielgrzymka Diabetyków przybyła na Jasną Górę. To nie tylko spotkanie modlitewne, ale też przypomnienie o problemach osób chorych na cukrzycę. W Polsce cierpi na nią ok. 3 mln ludzi, a na całym świecie ponad 400 mln. Organizatorem jest Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Jak powiedziała Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, doroczna pielgrzymka chorych na cukrzycę na Jasną Górę, jest istotnym wydarzeniem w kalendarzu stowarzyszenia.

- Jest to dla nas ważne, bo jak wiemy wiele osób w naszym kraju jest wierzących, a jak ktoś jest chory, zwłaszcza na chorobę nieuleczalną, jaką jest cukrzyca, to bardzo potrzebuje sfery duchowej - zauważyła prezes. - Dzisiaj Niebiosa chyba nam sprzyjają, bo nawet pogoda jest idealna do pielgrzymowania – dodała z uśmiechem Śliwińska.

- Jestem szczęśliwy, że tutaj przyjechałem. Cieszę się, że przybywają na Jasną Górę osoby starsze, ale jeszcze bardziej raduje mnie, przyjechały też dzieci. Oczywiście nie fakt, iż chorują, ale ich obecność przy Maryi - powiedział Włodzimierz Pomykała, prezes Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Drzewnicy. – Jeszcze 35 lat temu nie było takiej dostępności glukometrów, podajników insuliny, czy żywności dietetycznej. Dziś technika i medycyna pozwala, zwłaszcza najmłodszym, normalnie żyć - dodaje Pomykała.

Wśród przybyłych pielgrzymów są nie tylko sami chorzy, ale również ich najbliżsi. - Ja osobiście nie jestem chora, tylko mój mąż. Choroba dotyka nie tylko jedną osobę, ale całą rodzinę - powiedziała Zdzisława Syndalska. Pielgrzymi w chorobie potrafią jednak dostrzec nie tylko trud, ale również i łaskę Bożą. - Mąż jest bardzo zdyscyplinowany i stosuje się do zaleceń lekarza. Gdyby to na mnie trafiło, wyglądałoby zapewne inaczej. Pan Bóg wie co robi – dodała Syndalska.

Sami chorzy podkreślają, że pielgrzymka do Matki Bożej jest dla nich niezwykle istotna i dodaje sił do życia z chorobą. - Nie opuszczamy Matki Boskiej częstochowskiej. Każdego roku jesteśmy tutaj. Każdy ma swoją intencję i prośbę do Maryi. – powiedzieli uczestnicy pielgrzymki diabetyków.

- Cukrzyca jest bardzo podstępna. Bywa tak, że latami nie daje żadnych objawów, bądź są one mało rozpoznawalne. Bardzo ważne jest, aby prowadzić zdrowy tryb życia - powiedziała Anna Śliwińska.

Reklama

Cukrzyca jest jedną z najpowszechniej występujących chorób, nazywana jest też niezakaźną epidemią. Na świecie choruje na nią ponad 400 mln. osób, z czego ok. 179 mln., to osoby u których choroba jeszcze nie została zdiagnozowana. W Polsce zmaga się z nią aż ok. 3 mln pacjentów. Prognoza na rok 2035 to jeszcze większy wzrost zachorowań, szacuje się, że aż 591,9 mln osób będzie dotkniętych tą chorobą.

Maria Kopacka-Fornal/Piotr Skrzynecki @JasnaGóraNews

2023-06-09 16:31

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa za „Niedzielę” i Krucjatę Wyzwolenia Człowieka

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Niedziela

Msza św.

Niedziela

Mariusz Książek

„Serce człowieka nie może być jak stary bukłak. Serce człowieka musi być otwarte na nowość Ewangelii” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, który 7 lipca w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w intencji Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, pracowników, redaktorów i dzieł tygodnika oraz w intencji Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Mszę św. koncelebrowali m.in. o. Paweł Przygodzki - sekretarz generalny ojców paulinów, ks. Robert Grohs - moderator Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w archidiecezji częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek o Synodzie: prośmy o czas braterstwa i oczyszczenia z polaryzacji

2023-09-30 20:28

[ TEMATY ]

synod

papież Franciszek

Vatican Media

Prośmy, aby Synod był kairós (szczególnym czasem-red.) braterstwa, miejscem, gdzie Duch Święty oczyszcza Kościół z gadulstwa, ideologii i polaryzacji – mówił Franciszek w homilii wygłoszonej podczas sobotniego ekumenicznego czuwania „Together-Razem” przed Synodem o synodalności, które odbyło się na Placu św. Piotra.

Papież wezwał do modlitwy „abyśmy na nowo nauczyli się milczeć: aby usłyszeć głos Ojca, wezwanie Jezusa i błaganie Ducha”. „Zbliżając się do ważnej rocznicy wielkiego Soboru Nicejskiego, prośmy, abyśmy mogli w jedności i milczeniu, jak Mędrcy, czcić tajemnicę Boga, który stał się człowiekiem, pewni, że im bliżej będziemy Chrystusa, tym bardziej będziemy zjednoczeni między sobą” – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Kadry z życia Faustyny

2023-10-01 10:00

[ TEMATY ]

Częstochowa

Dolina Miłosierdzia

św. Faustyna Kowalska

Sekretariat ds. Bożego Miłosierdzia

Czy na pewno znasz sekretarkę Bożego Miłosierdzia? Czy wiesz, z jakimi słabościami charakteru musiała się zmagać? Czy wiesz, jaką miała osobowość? Czy wiesz, co było dla niej najtrudniejsze w przyjęciu przesłania Jezusa Miłosiernego?

Jeśli nie, to zapraszamy do wspólnego przeżycia triduum przed wspomnieniem liturgicznym św. Faustyny Kowalskiej. W dniach 2-4 października spotykamy się o godz. 15.00 w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Częstochowie (Dolina Miłosierdzia). W programie Godzina Miłosierdzia oraz Msza św. z konferencją.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję