Reklama

Jasna Góra

O dobre imię papieża Polaka - Pielgrzymka Rycerzy Zakonu Jana Pawła II

Bronią wartości chrześcijańskich, dbają o rozwój patriotyzmu, ale przede wszystkim promują nauczanie papieża Polaka - Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II już po raz piąty przybyli na Jasną Górę. Maryi Jasnogórskiej, która jest patronką prowincji polskiej zawierzyli Ojczyznę, rodziny i pokój na świecie.

- Moje życie zmieniło się odkąd zostałem rycerzem. Codziennie modlę się na różańcu. Jestem bliżej Boga, Matki Bożej i rodziny, a to wszystko dzięki Janowi Pawłowi II. To wielki zaszczyt jemu służyć. Cały Zakon zawierzyliśmy Królowej Polski, na wzór papieża, który Jej oddał swoje życie i posługę - powiedział Jerzy Dąbrowski Wielki Rycerz z Koziebród. Dodał, że teraz zadaniem każdego jest pójście śladami Świętego Papieża.

Lech Kacperski, komandor arch. częstochowskiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II zauważył, że hejt, który w mediach uderzył w papieża Polaka, zamienił się w dobro. - Po tych atakach wielu mężczyzn dołączyło do naszego Zakonu, żeby szerzyć pamięć o Ojcu Świętym i zgodnie z jego nauczaniem - „Miłujcie się” na nienawiść odpowiadać miłością - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że zadaniem rycerzy jest pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II, dbanie, by jego imię nie zginęło. - Musimy przybliżać jego nauczanie, aby młodzież wiedziała kim on był i co zrobił dla Kościoła i Polski - podkreślił Kacperski. Dodał, że papież Polak nie może pozostać ikoną na ścianie, ale powinien być drogowskazem dla przyszłych pokoleń.

Adam Szerota, komandor diec. płockiej przypomniał, że w całym kraju organizowane były Marsze Papieskie, na które przybyło wielu wiernych. - One pięknie pokazały, że Polacy nie zgadzają się na szarganie pamięci o naszym patronie - zaznaczył.

Reguła Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II ustanawia 4 stopnie rycerskie: wiarę, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm. Każdy rycerz przed Obrazem Matki Bożej wypowiada rotę przysięgi: „Ślubuję bronić Ojczyzny i Kościoła nawet za cenę najwyższą”.

- Jako rycerze idziemy za Chrystusem i w naszych szeregach potrzebujemy w pełni oddanych mężczyzn. Widzimy, co dzieje się teraz na Ukrainie, jeżeli będzie taka konieczność musimy być gotowi stanąć w obronie naszej Ojczyzny. Wsparciem i ostoją zawsze jest dla nas Matka Boża. - powiedział Janusz Paczkowski prowincjał Polski Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Reklama

Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest Chorągiew, która działa na terenie parafii. Do utworzenia Chorągwi potrzebnych jest sześciu braci oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty. - Naszym zdaniem jest teraz utrwalanie wiary w małych parafiach i angażowanie ludzi w tych najmniejszych społecznościach. Chcielibyśmy, aby wierni nie tylko ograniczali się do uczestnictwa w niedzielnych Mszach św., ale również czynnie brali udział w życiu Kościoła i mobilizowali do tego swoje rodziny - opowiadał Lech Kacperski, komandor arch. częstochowskiej

Zakon Rycerzy Jana Pawła II powstał 14 stycznia 2011 r. jako żywe wotum wdzięczności za dar beatyfikacji i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W Polsce Zakon zrzesza ponad tysiąc rycerzy i ma też swoje prowincje zagraniczne m.in. w Hiszpanii, Francji, Kanadzie i na Ukrainie.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

2023-06-09 18:24

Ocena: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Paweł II, św. Maria Urszula Ledóchowska i bł. Maria Teresa Ledóchowska patronami Polonii w Austrii

Corocznie w drugą niedzielę września odbywają się na wiedeńskim wzgórzu Kahlenberg uroczystości upamiętniające historyczne wydarzenie z 12 września 1683 r. Na ten dzień przypada także wspomnienie Najświętszego Imienia Maryi, mające bezpośredni związek z Odsieczą Wiedeńską. Po zwycięstwie pod Wiedniem na prośbę króla Jana III Sobieskiego, który był przekonany, iż wiktoria wiedeńska była dziełem Maryi, papież Innocenty XI rozszerzył obchodytego święta na cały Kościół katolicki, aby uczcić to wydarzenie.

Tegoroczne uroczystości rocznicowe w kościele św. Józefa na Kahlenbergu odbyły się 13 września. Były one szczególną okazją, aby w roku jubileuszowym setnych urodzin Karola Wojtyły ogłosić Jana Pawła II jednym z trzech patronów Polonii w Austrii wraz z siostrami Ledóchowskimi – św. Marią Urszulą oraz bł. Marią Teresą. Z tej okazji rektor Kościoła Polskiego na Kahlenbergu, ks. Roman Krekora CR, zaprosił nuncjusza apostolskiego w Austrii abp Pedra Lópeza Quintanę.

CZYTAJ DALEJ

Jezusowi bardziej zależy na każdym człowieku niż komukolwiek z ludzi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 1, 47-51.

Piątek, 29 września. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, święto

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa w łączności z Rzymem

2023-10-01 10:09

Magdalena Lewandowska

Razem z młodymi w katedrze wrocławskiej modlił się bp Jacek Kiciński i bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Razem z młodymi w katedrze wrocławskiej modlił się bp Jacek Kiciński i bp Waldemar Pytel z Kościoła ewangelicko-augsburskiego.

W duchowej łączności z ekumenicznym spotkaniem Toogether w Rzymie odbyła się w katedrze wrocławskiej modlitwa za synod powszechny.

– Odpowiadając na zaproszenie papieża Franciszka, chcemy duchowo łączyć się ze Stolicą Apostolską i ojcami synodalnymi. Razem z chrześcijanami wszystkich wyznań modlimy się o jedność Kościoła, rozeznawanie woli Bożej i dobre owoce Synodu o synodalności – mówił podczas Eucharystii bp Jacek Kiciński. 4 października rozpocznie się ostatni etap synodu powszechnego w Rzymie. – Poprzez synod Ojciec Święty zachęca nas do odnowy naszej wiary. Jakże często podkreśla, że prawdziwa odnowa ma swoje źródło w nawróceniu serca. A nawrócenie serca dokonuje się w bezpośrednim spotkaniu ze Słowem Bożym. Dlatego potrzeba wspólnocie Kościoła, abyśmy na nowo wrócili do Słowa Bożego. Abyśmy doświadczyli wszechmocy Boga i Jego sprawiedliwości. Tej wszechmocy, która podnosi z ziemi ku górze. Sprawiedliwości, która staje się miłosierdziem. Niech w tym pięknym dziele synodu Kościoła powszechnego towarzyszy nam Maryja wierna i kochająca – podkreślał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję