Reklama

Świat

Watykan: zgłoszono 3420 przypadków pedofilii w Kościele

W ciągu ostatnich 10 lat do watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary zgłoszono 3420 „wiarygodnych zarzutów“ wobec kapłanów, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Poinformował o tym w Genewie watykański obserwator przy genewskich agendach ONZ abp Silvano Tomasi podczas sesji Komitetu Przeciw Torturom, który nadzoruje realizację Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zakazu Stosowania Tortur z 1984 r. Zarzuty dotyczą przypadków pedofilii w od lat 50. do 80. XX w.

[ TEMATY ]

Watykan

MARGITA KOTAS

Watykański dyplomata poinformował dokładnie ile przypadków nadużyć seksualnych wobec nieletnich zgłoszono w ostatnich 10 latach: w 2004 - 713, w 2005 - 184, w 2006 - 218, w 2007 - 216, w 2008 - 191, w 2009 - 196, w 2010 - 464, w 2011 - 402, w 2012 - 418 i w 2013 - 401.
W okresie od 2004 do 2013 - 848 duchownych zostało przeniesionych do stanu świeckiego, a 2.572 kapłanów obłożono innymi karami.
Od 1950 r. katolickie diecezje i zgromadzenia zakonne wypłaciły ofiarom pedofilii odszkodowania na sumę 2,5 mld dolarów do tego 78 mln dolarów przeznaczono na pomoc terapeutyczną dla ofiar.
Podczas sesji abp Tomasi odpowiadał również na pytania. W odniesieniu do przypadku abp Józefa Wesołowskiego, byłego nuncjusza apostolskiego na Dominikanie, wobec którego prokuratury polska i dominikańska wysunęły zarzuty o wykorzystywanie seksualne nieletnich, abp Tomasi zaznaczył, że jest on poddany podwójnemu procesowi, karnemu i kanonicznemu. Jeśli zarzuty okażą się wiarygodne, zostanie on osądzony w Watykanie zgodnie z obowiązującymi normami. Jednocześnie zaznaczył, że pewne opóźnienie w postępowaniu spowodowane jest tym, że niektóre dokumenty zażądane przez trybunał watykański nie zostały jeszcze przesłane z Santo Domingo.

2014-05-07 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wzrasta liczba ofiar współczesnego niewolnictwa

2022-12-02 20:27

[ TEMATY ]

Watykan

niewolnictwo

PublicDomainPictures/pixabay.com

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień na rzecz Zniesienia Niewolnictwa. Papież napisał na Twitterze, że wszyscy jesteśmy wezwani, do budowania odnowionego społeczeństwa zorientowanego na wolność, sprawiedliwość i pokój, aby przezwyciężyć wszelkiego rodzaju nierówności i dyskryminację, aby żaden człowiek nie zniewalał drugiego człowieka.

W ostatnich pięciu latach znacznie wzrosła liczba wymuszonych małżeństw oraz ilość niewolniczej pracy – podkreśla Międzynarodowa Organizacja Pracy. Agenda ONZ zaznacza, że zjawisko to dotyka całego globu.

CZYTAJ DALEJ

Kuria w Kielcach bada sprawę w związku ze zmianą barwy komunikantu w kościele w Topoli

2022-12-04 16:19

[ TEMATY ]

Kielce

davideucaristia/pixabay.com

W związku z wydarzeniami w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli w powiecie kazimierskim, w diecezji kieleckiej - gdy włożony do naczynia z wodą komunikant zmienił barwę, kuria w Kielcach wydała specjalne oświadczenie.

Jest ono podpisane przez rzecznika diecezji kieleckiej, ks. Łukasza Zygmunta. Zaleca się spokój i rozwagę, aby specjaliści mogli należycie zbadać sprawę, według stosowanych w takiej sytuacji procedur.

CZYTAJ DALEJ

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia

2022-12-04 20:08

[ TEMATY ]

KUL

nagroda

Włodzimierz Stec

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Pakowanie paczek w Ostrowcu Świętokrzyskim

Nagroda im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia przyznawana jest przez Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w każdym roku kalendarzowym osobom za wybitne osiągnięcia naukowe, dydaktyczne, zawodowe bądź organizacyjne mające na celu szerzenie zasad katolickich zgodnie z zasadą Deo et Patriae.

Pomysłodawcą i inicjatorem ustanowienia Nagrody jest ks. prof. Mirosław Sitarz, przewodniczący Stowarzyszenia. Dnia 9 maja 2017 r. Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego podjął uchwałę, na mocy której uchwalił Regulamin Nagrody. Dotychczas Statuetkę otrzymali m.in.: kard. Gerhard Ludwig Müller, abp Marek Jędraszewski, abp Andrzej Dzięga, marszałek Marek Jurek, mec. Stefan Hambura, prof. Peter Raina, prof. Przemysław Czarnek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję