Reklama

Niedziela Świdnicka

Ząbkowice Śląskie

Chciał być małą lampką na drodze do Jezusa. Uroczystości pogrzebowe ks. Grzegorza Umińskiego

- Nasze lata przemijają jak trawa, a ty Boże trwasz na wieki – tym świętym tekstem podyktowanym przez Ducha świętego, bp Ignacy Dec rozpoczął żałobną liturgię w intencji tragicznie zmarłego ks. kan. Grzegorza Umińskiego.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

pogrzeb kapłana

Ząbkowice Śląskie

ks. Grzegorz Umiński

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. Grzegorz Umiński nie był tuzinkowym kapłanem, ale o pogłębionym życiu wewnętrznym - mówił w homilii bp Ignacy Dec

Ks. Grzegorz Umiński nie był tuzinkowym kapłanem, ale o pogłębionym życiu wewnętrznym - mówił w homilii bp Ignacy Dec

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniowe uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się we wtorek 25 lipca o godzinie 17. wprowadzeniem ciała zmarłego kapłana do parafialnego kościoła św. Anny w Ząbkowicach Śląskich i Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Szerokim echem

- Pośrodku nas jest trumna z ciałem ks. kan. Grzegorza Umińskiego – mówił łamiącym głosem bp Dec. – Dla wielu, ta śmierć, taka niespodziewana, była zaskoczeniem i wywołała wielkie poruszenie nie tylko w Ząbkowicach – mieście dzieciństwa i młodości naszego zmarłego kapłana, czy diecezji świdnickiej, ale odbiła się szerokim echem w całym naszym kraju – mówił na początku Eucharystii pierwszy biskup świdnicki. - Chcemy przy jego trumnie trwać na modlitwie, złożyć najświętszą ofiarę i prosić, żeby Pan Jezus go przybrał w szaty zbawienia – podkreślił hierarcha, witając blisko 40 kapłanów przybyłych z całej metropolii wrocławskiej oraz mamę Elżbietę i tatę Stanisława, rodzeństwo, krewnych, przyjaciół, znajomych, władze miasta na czele z burmistrzem oraz bardzo licznie zgromadzonych parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ks. Mirosław Benedyk

Przed Mszą świętą przez dłużną chwilę bp Ignacy Dec modlił się przy trumnie zmarłego kapłana

Przed Mszą świętą przez dłużną chwilę bp Ignacy Dec modlił się przy trumnie zmarłego kapłana

Skarb i naczynie

W wygłoszonej homilii bp Dec odniósł się do słów św. Pawła: „Przechowujemy skarb w naczyniach glinianych, aby z Boga była owa przeogromna moc, a nie z nas”. – Apostoł wymienia tu dwie rzeczywistości: skarb i naczynie. Skarb pochodzi od Boga, to bowiem On przekazuje skarby człowiekowi. Bogu jest potrzebne naczynie, aby skarb przekazać. Tym naczyniem jest wybrany człowiek, jest nim kapłan, którego On wybiera – wyjaśniał.

Następnie dodał, że moc skarbowi nadaje Bóg, a wartość skarbu płynie nie z naczynia, w którym ten skarb jest przekazywany, ale od Boga, aby z Niego była owa przeogromna moc, a nie z nas. – Jednakże ludzie pragną przyjmować skarby w pięknym opakowaniu, w ładnym naczyniu. Jakość i piękno tego naczynia w dużej mierze zależy od człowieka. Każdy, który jest powołany przez Boga, aby być naczyniem, w którym On Bóg, przekazuje nam skarby, jest wezwany do tego, żeby to naczynie czynić jak najpiękniejszym. Żeby te skarby Boże docierały do ludzi w naczyniu pięknym – mówił biskup zaznaczając, że wiedział, już o tym ksiądz Grzegorz, z pewnością za przyczyną rodziców, którzy go wychowali w pobożności katolickiej. Ślad tej wiedzy został zawarty w osobistym piśmie z 2001 roku, które sporządził ks. Grzegorz, wstępując do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, a które to pismo zachowało się w dokumentach kurialnych.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Rodzice i najbliższa rodzina

Rodzice i najbliższa rodzina

Jak zaznaczył homileta, maturzysta Grzegorz wstąpił do seminarium, aby przygotować piękne naczynie, przez które Bóg będzie przekazywał skarb - niebieskie moce - ludziom, którzy tych skarbów potrzebują, gdyż Chrystus powiedział: „Beze mnie nic nie możecie uczynić”.

Mała lampka i Boży osiołek

W dalszej części bp Dec odczytał fragment wypracowania, który napisał Grzegorz Umiński w czasie letnich wakacji 22 lata temu, podczas egzaminów wstępnych na Papieski Wydział Teologiczny i do Seminarium. Temat pracy brzmiał: Dlaczego i jakim pragnę być kapłanem?

- Chcę zostać księdzem, po mimo tego, że jest to dla mnie ciemny korytarz, w którym nie wiem co mnie może spotkać. Dlaczego więc postanawiam iść w niepewność ? Ponieważ wiem, że na końcu tego korytarza jest światło – Jezus Chrystus, Ten, który ustanowił sakrament kapłaństwa. Chcę dążyć do tego światła, ale do tego jest powołany każdy chrześcijanin. Chcę być taką małą lampką, która pokaże, także moim braciom i siostrom, drogę do Jezusa i zbawienia, które On wszystkim obiecał. Choć wiem, że jestem tylko małym grzesznym człowiekiem, chcę oddać siebie całkowicie na służbę Kościołowi

Podziel się cytatem
– cytował biskup, podkreślając piękność tych słów i zawartą w nich wartościową wizję kapłaństwa, którą miał w sobie ks. Grzegorz i którą następnie zrealizował, zwłaszcza na modlitwie, co zaświadczył sam hierarcha.

- Gdy patrzymy na ziemskie życie ks. Grzegorza, to możemy stwierdzić, że zdobywał wielkość przez służbę, uśmiech, dialog, kontakt. Jego śmierć poruszyła wielkie rzesze ludzi. Miał wielu przyjaciół i znajomych. Ja z bliska to obserwowałem przez pięć lat i widziałem te relacje jakie miał do ludzi świeckich i kapłanów – zaznaczył homileta, dodając, że mimo wielu obowiązków sekretarza biskupa, znajdywał czas na duszpasterstwo m.in. na prowadzenie Małżeńskiej Oazy Rodzin.

Dalej, przewodniczący liturgii, kontynuował odczytywanie wypracowania, przyszłego księdza.

- Jeżeli Pan Bóg upatrzył sobie we mnie narzędzie, jestem gotów zostać Bożym osiołkiem, nie oczekując niczego dla siebie. Chcę pomagać tym, którzy mnie otaczają. Trwać przy Chrystusie, wykorzystując maksymalnie talenty, jakimi zostałem obdarowany. Może to wydawać się śmieszne, ale pragnę zostać przede wszystkim świętym i szczerym, pracowitym kapłanem. Może to okazać się zuchwałością, ale bardzo pragnę sprawować sakramenty, ponieważ są one potrzebne mnie samemu, jak również miałbym możliwość odwdzięczenia się za nie Panu Bogu, nie kwiatami czy prezentami, ale ofiarą pracą. Ten dar jakim jest Eucharystia jest zbyt cenny, w moim mniemaniu” darem, żeby mógł sobie po prostu być. Tu jest wyzwanie dla każdego kapłana, stać się przedłużeniem rąk Pana Jezusa, aby wieczernik i ofiara na krzyżu, żyły w każdym sercu człowieka. Tego pragnę i tego samemu sobie życzę. Chcę pracować z Jezusem na miejscu, którym mnie postawi. Bardzo się boję tego, co przede mną, żal tego co za mną, lecz wszystko mogę w tym, który mnie umacnia.

Podziel się cytatem

- Słowa bez komentarza. Bardzo jasne i czytelne – zaznaczył biskup, podkreślając, że tekst prezentujący wizję kapłaństwa młodego chłopaka, maturzysty, który zostawił ks. Grzegorz jest na wagę złota.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Trumna z ciałem ks. kan. Grzegorza Umińskiego

Trumna z ciałem ks. kan. Grzegorza Umińskiego

Osobiste słowo

Ostatnie słowa bp Ignacy Dec skierował do kapłana, którego ciało spoczywało w trumnie przed ołtarzem.

- Księże Grzegorzu otrzymałeś dar pięknego, często zachwycającego mówienia. Bóg obdarzył cię niezwykłym talentem wyrażania prawd w sposób jasny i istotny. Byłeś dla wielu przewodnikiem i świadkiem prawdy, którą głosiłeś. Brzydziłeś się kłamstwem, mataczeniem, krętactwem, obłudą, manipulacją. To cię drażniło i słusznie. Nie bawiłeś się w dyplomację. Prawda była ci przewodniczką, którą czerpałeś z Księgi Objawienia i mądrych ksiąg, które napisali ludzie kochający Boga. Umiałeś znakomicie posługiwać się mediami, korzystaliśmy z twojej pomocy, której chętnie udzielałeś i nas też uczyłeś, jak korzystać z mediów. Księże Grzesiu dziękujemy za ciebie Bogu tutaj w Eucharystii i dziękujemy za twoją prawość, bowiem prawda i uczciwość były u ciebie na pierwszym planie. Dziękujemy ci za lekcję, którą czerpiemy od ciebie. Chcemy pozostać z tobą w przyjaźni, w tajemnicy świętych obcowania. Niech tak się stanie - zakończył.

Czuwanie

Po Mszy świętej miało miejsce modlitewne czuwanie do godz. 21, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Ciało zmarłego kapłana powróciło do ząbkowickiego kościoła w środę 26 lipca przed południem, a uroczystości pogrzebowe z udziałem bp Ignacego Deca i bp Adama Bałabucha rozpoczęły się o godz. 12. 

Wdzięczność i nadzieja

W dniu pogrzebu w samo południe 26 lipca, kościół św. Anny wypełnił się po brzegi. Prezbiterium zgromadziło 192 kapłanów oraz dwóch biskupów, a w świątyni wspólnie modliło się blisko pół tysiąca wiernych.

Jeszcze przed Mszą świętą głos zabrali ks. Grzegorz Ławniczak – duchowy ojciec powołania do kapłaństwa ks. Grzegorza, europosłanka Beata Kempa, Burmistrz Ząbkowic Śl. Marcin Orzeszek. Odczytano także kondolencje bp Artura Mizińskiego - sekretarza generalnego KEP i abp Adriana Galbasa – metropolity katowickiego.

Reklama

- Chrystus Pan przyszedł i zabrał nam kapłana, chciał go mieć już przy sobie, by z niebieskimi aniołami i świętymi zbawionymi śpiewał Mu hymny wielbiące Jego majestat. Prosimy Boga miłosiernego o oczyszczenie jego duszy i przyjęcie go do grona swoich niebieskich przyjaciół. Wyrażamy nadzieję, przekonanie, że Chrystus, Wieczny Kapłan, wprowadził już sługę swego w krainę światłości i pokoju – podkreślił w homilii bp Ignacy Dec.

Po Mszy świętej w imieniu kolegów kursowych głos zabrał ks. Dominik Wargacki. – Ilekroć pytałem jako senior i prosiłem o twoją pomoc, odpowiedź była jedna, jeżeli nic nie będzie w kalendarzu naszego biskupa to ja będę. I tak było. Zależało ci na wspólnocie, Kościele, na twoich i naszych bliskich – mówił proboszcz z Walimia.

W imieniu rodziny słowa wdzięczności wypowiedział brat zmarłego Sebastian, który zaznaczył, że ks. Grzegorz chciał, aby zawsze działo się dobro, które jak wierzy będzie dla niego przepustką do nieba. – Umiński, dobre rzeczy dzieją się tam w dole dzięki tobie – wchodzisz – podsumował.

Ostatnie słowo wypowiedział ks. kan. Krzysztof Herbut, proboszcz miejsca, który podkreślił, że ks. Grzegorz hojnie rozdawał miłość, którą dostał od Ojca Niebieskiego.

Ziemska droga

Ks. Grzegorz Umiński urodził się 18 listopada 1982 roku w Nowej Rudzie. Uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum w Ząbkowicach Śląskich. O najmłodszych lat służył do Mszy św. w kościele św. Anny. Angażował się w życie Kościoła jako animator muzyczny. Bardzo często pielgrzymował na Jasną Górę. W 2001 roku po zdaniu matury wstąpił do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Święcenia prezbiteratu przyjął 26 maja 2007 z rąk bp Ignacego Deca. Następnie pracował jako wikariusz w Głuszycy, a po trzech latach został skierowany na specjalistyczne studia na KUL-u, gdzie uzyskał stopień doktora, a także licencjata z informatyki. Dużo czasu poświęcał mediom i komunikacji społecznej. Po powrocie ze studiów posługiwał w świdnickiej katedrze, a następnie został skierowany do pracy w Świdnickiej Kurii Biskupiej i Wyższym Seminarium Duchownym. Pełnił ważne funkcje w diecezji świdnickiej, a tą najważniejszą od 2018 roku była funkcja sekretarza Pierwszego Biskupa Świdnickiego, którą pełnił do śmierci. Ciało zmarłego tragicznie kapłana spoczęło na ząbkowickim cmentarzu komunalnym, obok grobów najbliższej rodziny.

Reklama


2023-07-26 09:00

Ocena: +31 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy świadomość, kogo żegnamy

Niedziela wrocławska 23/2021, str. I

[ TEMATY ]

ks. Orzechowski

pogrzeb kapłana

Redakcja Niedzieli Wrocławskiej

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Józef Kupny

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył abp Józef Kupny

Ostatnie pożegnanie legendarnego duszpasterza ks. Stanisława Orzechowskiego było dokładnie takie, o jakie prosił w testamencie. Towarzyszyła mu podniosła atmosfera, ale nie pozbawiona radości.

Przyjaciel i wykonawca testamentu „Orzecha” ks. Aleksander Radecki w homilii pogrzebowej mówił o istocie śmierci i pożegnań, a następnie skupił się na osobie „Orzecha”, którego znał od wielu lat. – Skąd płynie dziś nasz wewnętrzny pokój, pogodne twarze, wdzięczność w sercach, pełne nadziei pieśni i modlitwy na tym pogrzebie? Bo liczymy na niezgłębione miłosierdzie Boże, ale też mamy świadomość, kogo dziś żegnamy. I jesteśmy przekonani, że na dzień swojego przejścia do Domu Ojca był dobrze przygotowany! – powiedział ks. Radecki.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: 38 lat temu doszło do katastrofy w Czarnobylu

2024-04-26 08:22

[ TEMATY ]

Czarnobyl

Adobe Stock

26 kwietnia 1986 roku w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie doszło do awarii, która stała się największą katastrofą w historii energetyki jądrowej.

Wybuch czwartego reaktora siłowni, do którego doszło w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. Obecnie reaktor czwartego bloku jest przykryty zabezpieczającym "Sarkofagiem" i "Arką".

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję